Tea tree olej – použitie, účinky, kvalita + tipy do praxe

tea tree olej

Použitie Tea tree oleja sa zdá byť jasná vec. Preslávil sa svojou silou proti akné, plesniam, kvasinkám a dokonca aj všiam. Kvalitný čajovníkový olej sa pozná podľa ceny a nemusí sa riediť. Alebo je všetko inak? Prečítajte si, aké má čajovníková silica účinky, ako s ňou pracovať a čo hovoria vedecké výskumy.

Čo je čajovníkový olej

Čajovníkový olej je esenciálny olej, ktorý sa získava destiláciou z listov austrálskeho stromu s latinským názvom Melaleuca alternifolia čajovník austrálsky. Nájdeme ho tiež pod názvom čajovníková silica alebo Tea tree olej (čítame “tí trí”). 

TIP! Ste v téme esenciálnych olejov začiatočník? V tom prípade dávam do pozornosti online kurz Úvod do aromaterapie ZDARMA, v ktorom nájdete všetky základné informácie o éterických olejoch a ich využití v aromaterapii na jednom mieste, zrozumiteľne a v logickom slede. 

V anglicky hovoriacich krajinách sa čajovník často označuje ako „paperbark“, čo znamená papierová kôra, pretože kôra sa zo starších stromov odlupuje v širokých pásoch ako papier.

Ako Tea tree olej vonia?

Tea tree olej je bezfarebná alebo bledožltá kvapalina s typickou prenikavou, korenistou, medicínskou vôňou

V závislosti od pôvodu a chemického zloženia sú viac alebo menej prítomné aj svieže sladko-citrónovéeukalyptové tóny.

Vysvetlenie sa ukrýva, ako inak, v chémii. Typickými zložkami Tea tree oleja sú terpinén-4-ol a gama-terpinén, ktoré spolu tvoria cez 50% obsahu. No čajovník tiež môže obsahovať až do 15% eukalyptolu, ktorý nájdeme v eukalyptovom oleji, a tiež malé množstvo látky limonén, ktorý je zase typický pre citrusové oleje.

DOBRÉ VEDIEŤ: Ak vám nie je vôňa čajovníkového oleja príjemná, odporúčam vyskúšať inú značku. Charakteristická medicínska vôňa síce vždy zostáva, sladkasté citrusovo-eukalyptové tóny však dokážu celkový dojem z oleja zlepšiť. Ja vo svojej zbierke držím stabilne Tea tree olej značky Florihana, o ktorej mám na blogu aj článok

K týmto olejom výrobca poskytuje k nahliadnutiu aj tzv. GC/MS analýzu, čo je nadštandardný a nepovinný typ testovania olejov a považuje sa dnes za zlatý štandard pri posudzovaní zloženia, kvality a autenticity éterických olejov.

Kvalitný čajovníkový olej nemusí byť drahý

Po esenciálnom oleji Tea tree je vysoký dopyt a v celosvetovom meradle patrí medzi často obchodované oleje. 

Tak ako pri všetkom, aj cena čajovníkového esenciálneho oleja kolíše v istom rozmedzí. No rozhodne patrí medzi lacnejšie oleje. Slušná cena Tea tree oleja je okolo 10€ za 10-15 ml fľaštičku.

Na trhu sú, samozrejme, aj oleje za 3-násobné ceny. Hoci sa táto cena vysvetľuje “terapeutickou” kvalitou a používajú sa rôzne argumenty, berte to skôr ako dobrý marketing.

Dobrý a kvalitný čajovníkový olej je taký, ktorý je 100% prírodný, čistý a autentický. Ako to spoznať? 

Pokiaľ je od značky, ktorá nakupuje napríklad od prvovýrobcov alebo poskytuje GC/MS analýzu oleja (ako je napr. vyššie spomínaná Florihana), je to dostatočná záruka toho, že je olej rovnako “terapeutický” ako ten za 50€. 

Viac o téme kvality a autenticity esenciálnych olejov nájdete v tomto článku. Neprehliadnite tiež rozhovor s odborníčkou Ing. Gabrielou Olšanskou, PhD. na tému Esenciálne oleje vs silice: zo zákulisia legislatívnych požiadaviek, kde vysvetľuje ako sa esenciálne oleje dostávajú na trh a aký je rozdiel medzi esenciálnym olejom, silicou a éterickým olejom.

Tradičné použitie čajovníkového oleja

Austrálske domorodé obyvateľstvo poznalo účinky čajovníka už dávno. Listy sa jednoducho rozdrvili v rukách a uvoľnený olej sa inhaloval na úľavu pri nachladnutí a bolestiach hlavy.

Zaujímavosťou je, že názov „čajovník“ zaviedol až v roku 1770 britský prieskumník kapitán Cook a jeho posádka, ktorí podobne ako domorodci používali listy stromov Melaleuca Leptospermum na prípravu aromatického čaju.

Esenciálny olej bol prvýkrát destilovaný okolo roku 1920 a čoskoro boli objavené jeho medicínske vlastnosti. Olej sa v tých časoch destiloval priamo v teréne s použitím mobilných destilačných prístrojov. Takto to fungovalo celé desaťročia.

Esenciálny olej sa dá vyrobiť aj doma! Vedeli ste to? Ako si vyrobiť esenciálny olej a/alebo hydrolát, čo je to destilátor bylín a čo všetko proces destilácie bylín obnáša, sa dočítate v komplexnom článku Ako vyrobiť esenciálny olej – vybavenie, tipy a rady z praxe. Pozor, je to vysoko návyková záležitosť :-).

Podľa legendy bol čajovníkový olej tak vysoko cenený, že ho nosili so sebou aj vojaci počas II. svetovej vojny ako súčasť svojej výbavy. Záujem o Tea tree ochabol po vojne, pravdepodobne ako dôsledok objavenia antibiotík. 

Oživenie prišlo opäť v 70-tych rokoch 20. storočia ako súčasť všeobecného návratu k prírodným produktom. V 70-tych a 80-tych rokoch sa zakladali komerčné plantáže, ktoré umožňovali mechanizovaný zber a produkciu veľkých množstiev produktu. 

Väčšina čajovníkovej silice dnes pochádza z rastlín pestovaných na komerčných plantážach

Účinky Tea tree oleja

Tea tree olej je známy svojimi silnými antiseptickými a antimikrobiálnymi vlastnosťami a pôsobí voči širokému spektru mikroorganizmov

Tea tree olej bol predmetom mnohých vedeckých štúdií, takže má v literatúre dobre zdokumentované účinky. Medzi tie patria najmä:

  • antibakteriálne účinky – pôsobí proti rôznym baktériám.
  • antifungálne účinky – je účinný proti plesniam a kvasinkám.
  • protizápalové účinky – pomáha zmierňovať zápalové procesy.
  • analgetické účinky – prispieva k tlmeniu bolesti.

Vďaka týmto vlastnostiam nachádza Tea tree olej využitie v medicíne, domácnostiach, kozmetických výrobkoch, farmaceutických prípravkoch aj v aromaterapii. 

Pridáva sa do produktov ako sú šampóny, mydlá, pleťové vody, ústne vody a býva tiež súčasťou voľnopredajných prípravkoch na liečbu oparov, akné, popálenín, uhryznutí, plesňových infekcií nechtov a ako ochrana proti všiam. Hlavné oblasti, v ktorých účinky čajovníkového oleja nachádzajú uplatnenie:

  • dermatológia – liečba plesňových infekcií, akné a drobných kožných zápalov.
  • starostlivosť o pokožku a vlasy – pomáha regulovať mastnotu pokožky, znižovať výskyt lupín a zmierňovať podráždenie a zápaly.
  • zubná hygiena – pridáva sa do zubných pást a ústnych vôd na prevenciu zubného kazu a zápalu ďasien.
  • repelent – pre svoje repelentné účinky proti hmyzu sa často využíva v prírodných čistiacich prostriedkoch a repelentoch.
  • agrochemický sektor – používa sa na ochranu rastlín pred hubovými infekciami, čo dokazuje jeho všestranné využitie aj v poľnohospodárstve.

Tea tree olej – využitie a čo hovorí výskum

Čajovníkový olej sa často propaguje ako prírodný prostriedok na rôzne kožné problémy, ako sú akné, jazvy, bradavice, kurie oká, papilómy, znamienka či plesňové ochorenia kože a nechtov.

Hlavnou aktívnou zložkou Tea tree oleja je zlúčenina terpinén-4-ol, ktorá je pravdepodobne najviac zodpovedná za antimikrobiálne, antivírusové a protizápalové účinky oleja. 

Experimentálne dáta ukazujú, že Tea tree olej môže skutočne prispievať k zlepšeniu akné, menších zápalov, plesňových infekcií alebo tam, kde je pôvodcom ochorenia vírus

Čajovníkový olej tak ponúka množstvo spôsobov, ako prirodzene podporiť zdravie pokožky, vlasov a celkové zdravie. Aby ste sa vyhli možnému podráždeniu alebo alergickým reakciám, je potrebné olej vždy riediť. 

Pri dlhodobejšom alebo rozsiahlejšom používaní je lepšie poradiť sa s odborníkom, aby bola aplikácia čo najbezpečnejšia a najúčinnejšia.  

Čajovníkový olej na akné

Čajovníkový esenciálny olej je populárnym prírodným prostriedkom na liečbu mierneho až stredne ťažkého akné.

Akné je chronické zápalové ochorenie kože, spôsobené nadmernou tvorbou mazu, zmenou jeho zloženia, zvýšeným množením kožných buniek v kombinácii s premnožením baktérií, ako sú druhy Cutibacterium acnes, Staphylococcus aureus a Staphylococcus epidermidis, a následným zápalom.

Efektívnosť Tea tree oleja sa v prípade akné pripisuje kombinácii jeho protizápalových účinkov a schopnosti silne potláčať množenie pôvodcov akné. 

Silný antibakteriálny účinok sa dosahuje už pri nízkych koncentráciách oleja. Napríklad podľa jednej zo štúdií je pri liečbe akné bezpečné a dostatočne efektívne menej ako 5% riedenie čajovníkového oleja. To eliminuje riziko podráždenia kože a vzniku nežiadúcich reakcií.

Ako použiť čajovníkový olej na akné: v čistej sklenenej nádobe zmiešajte 30 g kvalitného aloe vera gélu s 30 kvapkami čajovníkového oleja. Zmes dôkladne premiešajte, až kým sa sa pôvodne číry gél nezmení na mliečne zakalený. Nanášajte lokálne na postihnuté miesta, ako sú akné alebo rôzne vyrážky.  

ZAUJÍMAVOSŤ: Jedna z klinických štúdií porovnávajúca účinnosť tea tree oleja s benzoylperoxidom (bežným prostriedkom na liečbu akné) ukázala, že gél obsahujúci 5% tea tree oleja dosiahol podobnú redukciu počtu zápalových lézií ako benzoylperoxid, no s nižším výskytom vedľajších účinkov, ako je podráždenie a suchosť pokožky​.

Tea tree olej na rany a kútiky úst

Vďaka svojim antibakteriálnym a protizápalovým vlastnostiam je Tea tree olej vhodný na dezinfekciu menších poranení a podporu hojenia kože a slizníc. Olej (samozrejme riedený) môžete použiť tiež na zapálené a boľavé kútiky úst. 

Čajovníková silica je účinná voči širokému spektru baktérií, vrátane tých, ktoré sú odolné voči bežným antibiotikám. Aj preto býva často aktívnou zložkou mnohých voľnopredajných prípravkov na liečbu kožných infekcií.

sprej na rany

Z experimentálnych dát vyplýva, že väčšina baktérií je citlivá na Tea tree olej v nízkych koncentráciách, obvykle niekde medzi 2 až 10% (závisí od mikroorganizmu).  

Olej pôsobí zväčša baktericídne, t.j. spôsobuje smrť baktérií. Mechanizmus účinku čajovníka spočíva najmä v poškodení bunkových membrán baktérií, čo vedie k strate intracelulárneho materiálu a narušeniu homeostázy vnútorného prostredia buniek. 

TIP! V účinkoch sa Tea tree olej výborne dopĺňa s Aloe vera gélom, ktorý obsahuje cez 200 bioaktívnych látok a pôsobí priaznivo na regeneráciu kože – urýchľuje hojenie zapálených vyrážok a stimuluje obnovu kože. Podrobné informácie o prospešných účinkoch Aloe vera nájdete v komplexnom článku tu.

Ako použiť čajovníkový olej na rany, dezinfekciu a kútiky: v čistej sklenenej nádobe zmiešajte 30 g kvalitného aloe vera gélu s 15-30 kvapkami čajovníkového oleja. Zmes dôkladne premiešajte, až kým sa pôvodne číry gél nezmení na mliečne zakalený. 

Gél aplikujte len lokálne na rany, odreniny, kútiky a akékoľvek poškodenia kože. Pre zvýšenie účinku možno čajovníkový olej kombinovať napríklad s levanduľovým olejom alebo slamienkou (dodržte však celkový počet kvapiek). 

Čajovníkový olej na ekzém a kožné zápaly

Pri ekzéme a kožných zápaloch pomáha čajovníkový olej zmierniť svrbenie, podráždenie a zápal. Potenciál Tea tree oleja v terapii rôznych kožných ochorení, ako sú ekzémy či seboroická dermatitída, naznačujú aj výskumné dáta. 

Je však potrebné zdôrazniť, že v prípade ekzémov sa odporúča opatrnosť. Dôvodom je fakt, že samotný čajovníkový olej môže údajne vyvolať dermatitídu. 

ekzém a esenciálne oleje

Dnes sa však väčšina odbornej literatúry zhoduje v tom, že hlásené alergické reakcie boli spôsobené použitím starého, zoxidovaného oleja, v ktorom degradáciou jeho zložiek vznikajú dráždivé látky.

Dôležité! V prípade ekzémov si viac než inokedy dajte záležať na tom, aby ste mali kvalitný čajovníkový olej, ktorý nie je zoxidovaný (starý). Ako bolo uvedené vyššie, kvalita nemusí bezpodmienečne znamenať astronomickú cenu oleja.  

Odporúčam olej, ku ktorému výrobca poskytuje číslo šarže a chemickú analýzu (napr. Tea tree olej značky Florihana). Máte tak aspoň akú-takú istotu autenticity oleja a toho, že nie je starý.  

Ako použiť čajovníkový olej na ekzém: Pred prvým použitím vždy vykonajte test kožnej znášanlivosti. Olej aplikujte nariedený v nosnom oleji alebo Aloe vera géli, pričom začnite na nižších koncentráciách, čím sa minimalizuje podráždenie. Viac o koncentráciách a riedení olejov nájdete v E-booku Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov.

Niektorí odborníci navrhujú úplne sa vyhnúť čajovníkovému oleju v prípade citlivej alebo poranenej pokožky a navrhujú jemnejšie alternatívy, ako sú esenciálny olej z harmančeka alebo levandule.

Ebook: Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov

Všetko čo potrebujete vedieť o používaní esenciálnych olejov v praktickej minipríručke. Rozsah 20 strán, formát PDF.

Čajovníkový olej na jazvy

Pre svoje antimikrobiálne a protizápalové účinky Tea tree olej prispieva k lepšiemu hojeniu rán a prevencii infekcií. Keďže zapálená alebo podráždená rana sa hojí pomalšie, môže zanechať horšiu jazvu. 

Účinok čajovníkovej silice na jazvy je teda skôr nepriamy. Pokiaľ ide o vedeckú literatúru, tá sa jej využitiu na jazvy vôbec nevenuje.

jazvy a esenciálne oleje

Pokiaľ je vašim cieľom zlepšenie vzhľadu a ošetrenie už existujúcich jaziev, namiesto čajovníka môžu byť lepšou voľbou iné prírodné oleje s viac preskúmanými účinkami, napríklad:

  • šípkový olej – olej pochádza zo semien plodov šípok. Obsahuje karotenoidy, esenciálne mastné kyseliny (omega-3 a omega-6) a vitamín A. Šípkový olej podporuje regeneráciu a elasticitu kože, pomáha zlepšovať vzhľad jaziev a redukovať ich viditeľnosť. Viac sa o výnimočnom zložení a účinkoch šípkového oleja dočítate v tomto článku.
  • nechtíkový olej – nechtíkový olej je macerát kvetov nechtíka lekárskeho (Calendula officinalis) v rastlinnom oleji. Nechtík vykazuje silné protizápalové a hojivé vlastnosti a v tradičnej medicíne sa už stáročia používa na podporu regenerácie kože. Štúdie naznačujú, že nechtíkový olej môže pomôcť pri liečbe menších rán a podporiť zdravé hojenie pokožky.
  • esenciálny olej copaiba – olej sa získava zo živice amazonského stromu Copaifera sp. a v tradičnej medicíne sa široko využíva pre jeho protizápalové, hojivé a antiseptické vlastnosti. Účinnosť copaiba oleja pri podpore hojenia rán a prevencii abnormálnych jaziev bola preukázaná aj v niektorých štúdiách. V jednej z nich sa pri použití esenciálneho oleja copaiba v géli na báze silikónu pozorovalo výrazné zlepšenie farby, obrysu a textúry jaziev. Doma odporúčam namiesto silikónového gélu zvoliť šípkový olej, ktorý je jedným z najlepších rastlinných olejov na ošetrenie a regeneráciu jaziev.

Čajovníkový olej na plesne, mykózy a infekcie nechtov

Tea tree olej je silným antimykotickým prostriedkom a často sa používa na (samo)liečbu plesňových infekcií ako je atletická noha (tinea pedis – plesňová infekcia kože na nohách), onychomykóza (pleseň na nechtoch), ako aj rôznych mykóz, spôsobených kvasinkami (v ústnej dutine, vagíne).

Aplikácia čajovníkového oleja pomáha nielen potláčať množenie patogénnych húb, ale tiež zmierňuje symptómy, ako je svrbenie, zápal či olupovanie kože. 

Ako použiť čajovníkový olej na plesne:

  • na ošetrenie nechtovej mykózy sa zvyčajne odporúča pravidelná aplikácia neriedeného oleja na čistý, suchý necht. Je to však beh na dlhú trať, čo zrejme ani netreba zdôrazňovať, ak sa vás problém týka;
  • tipy, ako využiť čajovníkový olej na vaginálne kvasinkové infekcie nájdete v tomto článku.
  • na zmiernenie iných typov mykóz Tea tree olej vždy narieďte vo vhodnom nosiči (rastlinný olej, Aloe vera gél) do príslušnej koncentrácie (obvykle nie viac ako 5%). Na sliznice je vo všeobecnosti lepšia nizka koncentrácia. Viac o správnom a bezpečnom používaní olejov nájdete v E-booku Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov.

Čajovníkový olej na bradavice, kurie oká, papilómy, herpesy

Výskum naznačuje, že čajovníkový olej má účinnosť voči rôznym typom vírusov, ako sú Herpes simplex vírus (HSV-1 a HSV-2) alebo ľudský papilomavírus (HPV). To môže priniesť benefity pri zlepšení stavu kožných lézií, typu bradavice, papilómy, herpesy / opary. 

Zistenia o antivírusových účinkoch Tea tree oleja pochádzajú prevažne z in vitro štúdií, teda z experimentov vykonaných v laboratóriu. Klinické dôkazy o účinnosti v praxi sú zatiaľ obmedzené, ale existujú aj pozitívne výsledky.

  • napríklad jedna z klinických štúdií preukázala, že aplikácia 100% čajovníkového oleja priamo na vírusové bradavice viedla k ich postupnému zmenšovaniu a nakoniec k úplnému zmiznutiu.

Pri využívaní Tea tree oleja na kožné a slizničné útvary je však potrebné si uvedomiť, že môžu mať rôzny pôvod, a preto sa nie vždy dá očakávať terapeutický efekt:

  • bradavice, papilómy a herpesy sú spôsobené vírusmi, preto čajovníkový olej môže byť účinný v ich liečbe.
  • kurie oká vznikajú v dôsledku mechanického tlaku na pokožku, napríklad pri nosení nevhodnej obuvi. Tento tlak spôsobuje nahromadenie odumretých buniek, čím vznikajú tvrdé, bolestivé výrastky. V takýchto prípadoch Tea tree olej nebude nijako zvlášť účinným prostriedkom na liečbu.

Tea tree olej na znamienka

Znamienka sú rôzne kožné útvary, z ktorých niektoré môžu predstavovať riziko rakoviny kože. Aplikácia čajovníkového oleja alebo akéhokoľvek iného esenciálneho oleja na znamienka môže byť riziková, pretože môže zakryť dôležité klinické prejavy a oneskoriť včasnú diagnózu.

Vedecké dôkazy o účinnosti Tea tree oleja na znamienka prakticky neexistujú, a dermatológovia ho na tento účel používať vo všeobecnosti neodporúčajú. Stav znamienok je najlepšie konzultovať s odborníkom – dermatológom.

Kurz AROMATERAPIE KOMPLET

Staňte sa expertom v používaní esenciálnych olejov. Kompletné základy aromaterapie od A po Z – na jednom mieste a v logickom slede.

Čajovníkový olej na bolesti ucha

Pri bolestiach ucha môže čajovníkový olej pomôcť zmierniť zápal. Aplikácia sa odporúča len nepriamo – stačí kvapnúť 1 kvapku Tea tree oleja na vatu a opatrne priložiť ku vstupu do ucha. Nikdy nekvapkajte žiadny esenciálny olej priamo do zvukovodu

Bolesť ucha môže mať rôzne príčiny, a preto najlepším lepším riešením bude vyhľadať odbornú lekársku pomoc, aby sa stanovila správna diagnóza a liečba.

Čajovníkový olej na zuby, afty a zubnú hygienu

Pokiaľ ide o ústnu dutinu, protizápalové a antimikrobiálne účinky Tea tree oleja možno využiť pri zápaloch ďasien, v boji proti aftom, zápachu z úst a všeobecne na obmedzenie tvorby zubného povlaku. 

Aplikáciu možno podľa povahy problému, ktorý riešime, realizovať rôznymi spôsobmi. Výnimočne, podľa možnosti nie príliš často, môžeme naniesť na konkrétne miesto (napr. aft) neriedený 100% olej. Vo väčšine prípadov však bude lepším a bezpečnejším riešením olej nariediť – či už v Aloe vera géli alebo v rastlinnom oleji. 

TIP! Vyskúšajte pridať Tea tree olej do kokosového alebo akéhokoľvek iného rastlinného oleja a používať v rámci praktiky oil pulling, po slovensky sa to nazýva mlganie. Olej (v tomto prípade s pridaním čajovníka) prevaľujeme v ústach dostatočne dlhý čas a nakoniec vypľujeme. 

Oil pulling pomáha upokojiť zapálené ďasná, eliminuje nepríjemný zápach z úst. Využiť možno rôzne esenciálne oleje, skvele funguje tiež klinčekový olej a mätový esenciálny olej (peppermint). Viac o technike v článku Klinčekový olej na zuby.

Benefity čajovníka pre zdravie ústnej dutiny potvrdzuje aj veda. Napríklad štúdia porovnávajúca tea tree olej s chlórhexidínom preukázala, že olej pomáha znižovať zápal a krvácanie bez vedľajších účinkov, ako sú zafarbenie zubov či narušenie chuti.

Čajovníkový olej na hemoroidy

Pri hemoroidoch môže Tea tree olej zmierniť zápal a nepríjemné pocity, ako je svrbenie a podráždenie. Vhodnosť tohto prístupu však vždy konzultujte so svojím lekárom.

Pri používaní esenciálnych olejov na hemoroidy pamätajte na to, že tkanivo je už podráždené a esenciálny olej vo vyššej koncentrácii môže stav ešte zhoršiť. Základom je preto dostatočne nízke riedenie (začnite napr. 0,5% koncentráciou). Viac o riedení olejov nájdete v E-booku Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov.

Ideálnym nosičom na zriedenie čajovníkovej silice je Aloe vera gél, ktorý má sám osebe protizápalové, hojivé a regeneračné vlastnosti. 

Zvoliť môžete aj rastlinný olej alebo si vyrobte hojivý balzam na hemoroidy pridaním včelieho vosku. Vhodné rastlinné oleje na tento účel sú rôzne maceráty – levanduľový, nechtíkový olej alebo ľubovníkový olej

TIP! Detailný postup, ako doma vyrobiť levanduľový olej nájdete tu. Ak je problém akútny, najlepším riešením bude objednať si olej v niektorom z e-shopov. Odporúčam vyberať zásadne za studena lisované rastlinné oleje z BIO produkcie kvôli zachovaniu bioaktívnych látok a bez pesticídov.

aloe vera gél a esenciálne oleje

Aloe vera gél ako prísada

S Aloe vera gélom sa dá doslova čarovať. Je to výborná kozmetická aj terapeutická prísada, ktorú sa jednoducho oplatí mať doma vždy! 

Gél môžeme používať čistý alebo do neho pridávať esenciálne oleje. Výhodou je, že gél dokáže do seba prijať / absorbovať aj určité množstvo rastlinného oleja či hydrolátu. Výbornú skúsenosť mám s Aloe vera gélom ESI.

Pre zvýšenie účinku možno Tea tree olej kombinovať s ďalšími esenciálnymi olejmi, ktoré vykazujú protizápalové, analgetické a sťahujúce účinky. Príklad niektorých ďalších olejov:

  • cyprus
  • harmanček (Matricaria recutita)
  • masticha (Pistacia lentiscus)
  • levanduľa lekárska
  • copaiba 
  • nechtíkový CO2 extrakt

Mimochodom, napriek častým odporúčaniam pepermintový olej na hemoroidy zásadne neodporúčam. Spôsobuje nepríjemne pálenie, a to aj v nízkych koncentráciách. Neveríte? vyskúšajte :-).

Čajovníkový olej na vlasy

Antifungálne (protiplesňové a protikvasinkové) vlastnosti Tea tree oleja môžu byť užitočné aj v boji proti lupinám, ktorých vznik sa dáva do súvisu s kvasinkami.

Lupiny sú nepríjemným problémom vlasovej pokožky, ktorý v priebehu života postihuje až polovicu ľudskej populácie. Aj keď presný mechanizmus vzniku lupín je nejasný, súčasný vedecký konsenzus je, že úlohu zohrávajú najmä tieto tri faktory:

  • premnoženie kvasinky z rodu Malassezia 
  • produkcia kožného mazu
  • individuálna predispozícia

Sľubné výsledky priniesla klinická štúdia z roku 2002, v ktorej pacienti používali denne počas 4 týždňov šampón s 5% Tea tree olejom. Zistilo sa, že čajovníkový olej je nielen účinný, ale aj bezpečný bez vedľajších účinkov. V testovanej skupine bolo preukázané zlepšenie symptómov až o 41% oproti placebo skupine​.  

Ako použiť čajovníkový olej proti lupinám:

  • pri umývaním vlasov pridajte pár kvapiek Tea tree oleja do šampónu a vlasy si umyte ako obvykle, alebo si rovno pripravte si šampón s 5% čajovníkom; 
  • pripravte si vlasový zábal s čajovníkom. Do vybraného rastlinného oleja pridajte čajovníkovú silicu do 5% výslednej koncentrácie a naneste na pokožku hlavy. Nechajte pôsobiť 30 minút alebo celú noc, následne si vlasy umyte ako obvykle. 

Čajovníkový olej proti kliešťom a všiam

Čajovníkový olej sa často propaguje ako prírodný prostriedok proti kliešťom alebo na vši. Aj keď je väčšina tvrdení neoficiálnych, existuje niekoľko štúdií, ktoré potvrdzujú silné repelentné a insekticídne účinky Tea tree oleja, napríklad:

  • insekticídny účinok na muchy – olej z čajovníka v koncentrácii 5% bol schopný zabiť muchu domácu so 100% účinnosťou po 12 hodinách expozície.   
  • repelentné účinky proti kliešťom – čajovníkový olej pri aplikácii na zvieratá (psy, hydina) výrazne znižoval počet kliešťov.
  • účinnosť na vši – v ďalšej štúdii vykazoval čajovníkový olej silný ovicídny a repelentný účinok na vši, čo naznačuje jeho potenciál pri prevencii a liečbe napadnutia týmto parazitom.
  • ochrana pred svrabom – Tea tree olej bol tiež účinný proti parazitom spôsobujúcim svrab.

Návod, ako si vyrobiť domáci repelent proti kliešťom + vzorové recepty nájdete v samostatnom článku.

Ako použiť čajovníkový olej proti všiam:

  • v rámci prevencie pridajte pár kvapiek Tea tree oleja do šampónu a pravidelne si ním umývajte vlasy.
  • ak sa potrebujete vší zbaviť, vyskúšajte olejový zábal. Zmiešajte približne 10 kvapiek čajovníkového oleja s lyžicou nosného oleja (napr. olivový, kokosový, zvážte tiež pridanie nimbového oleja, ktorý ma sám osebe repelentné účinky) a naneste ho na pokožku hlavy a po celej dĺžke vlasov. Zabaľte vlasy do uteráka alebo použite sprchovú čiapku, aby ste udržali teplo a umožnili oleju preniknúť hlbšie. Nechajte pôsobiť aspoň 30 minút, potom vlasy dôkladne opláchnite šampónom. Tento zábal pomáha udusiť vši a uľahčuje odstraňovanie vajíčok, ktoré je potrebné následne vyčesať špeciálnym hrebeňom. 

Čajovníkový olej na podporu imunity a nachladnutie

Najčastejšou príčinou nádchy a prechladnutia sú vírusy, najmä rinovírusy a koronavírusy. Vírusová infekcia a množenie vírusov spúšťa zápalový proces, ktorý sprevádzajú bežne známe symptómy, ako je upchatý nos, svrbenie v nose, soplenie, kýchanie, bolesť hrdla, kašeľ, atď.

Naparovanie je jedným z najstarších a zároveň účinných spôsobov, ako pri nachladnutí podporiť regeneráciu dýchacích ciest.

Inhalácia pary pomáha zvlhčiť sliznice, uvoľniť upchatý nos a prípadne aj zmierniť kašeľ. Ak sa pridajú esenciálne oleje, ako je čajovníkový olej či eukalyptový olej, terapeutický efekt sa výrazne zvyšuje. 

Tea tree olej je s jeho antivírusovými, antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami logickou voľbou, ak plánujeme bojovať s respiračnými patogénmi a prírodnou cestou podporiť obranyschopnosť organizmu.  

Ako Tea tree olej použiť? Stačí pridať 1-2 kvapky do nádoby s horúcou vodou a naparovať sa pod uterákom približne 5 minút. Viac tipov k používaniu esenciálnych olejov nájdete v Online kurze Zadarmo – Úvod do aromaterapie.

Kurz zdarma

Kurz aromaterapie ZADARMO

Získajte základy v aromaterapii jednoducho, v logickom slede, bez zahltenia a na jednom mieste!

Tea tree olej – riedenie a zásady bezpečnosti

Čajovníkový olej je, tak ako akýkoľvek iný esenciálny olej, vysoko koncentrovaná kvapalina, nemiešateľná s vodou

Žiadny esenciálny olej by sa nemal používať na kožu alebo sliznice neriedený. A to platí aj pre Tea tree olej. 

Zásady bezpečného použitia čajovníkového oleja:

  • pri topickom použití je Tea tree olej vo všeobecnosti bezpečný a býva nápomocný najmä pri zmiernení akné a iných povrchových kožných infekcií. Pri inhalácii je užitočný najmä pri zmiernení príznakov nachladnutia.
  • väčšina ľudí môže používať čajovníkový olej lokálne bez problémov. Ak máte ekzém, používajte čajovníkový olej (resp. akýkoľvek esenciálny olej) veľmi opatrne a v nízkych koncentráciách.
  • u citlivých jedincov, detí, ak sa používa neriedený či zoxidovaný olej sa môžu pri topickom použití vyskytnúť nežiadúce účinky, ako sú podráždenie alebo začervenanie pokožky, alergická reakcia (dermatitída), štípanie, pálenie, vysušenie. Ak sa tieto symptómy objavia, olej už nepoužívajte.

Riedenie čajovníkového oleja

  • čajovníkový olej pred použitím na kožu / sliznice vždy nariedime v nosiči. Bežnými nosičmi sú rastlinné oleje alebo Aloe vera gél. Riedenie oleja závisí od viacerých faktorov (pre koho je olej určený – dospelý, dieťa; aké bude miesto aplikácie a častosť použitia). Bezpečné používanie esenciálnych olejov je komplexná téma, ktorú som pre vás prehľadne spracovala v E-booku Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov.
  • maximálny dermálny limit (podľa publikácie Tisserand a Young, Essential Oil Safety) je 15%.
  • výnimočne sa pripúšťa aplikácia neriedeného Tea tree oleja lokálne na kožu (napr. na zapálenú vyrážku alebo štípanec), prípadne na príležitostné vykloktanie ústnej dutiny 1 kvapkou oleja v pohári vody pri zápale ďasien či hrdla. Olej vsak nepoužívajte neriedený pravidelne a už vôbec nie na väčšie plochy kože. 
esenciálne oleje vnútorné užívanie

Čajovníkový olej – vnútorné použitie

Hoci niektoré zdroje odporúčajú vnútorné použitie čajovníkového oleja, je lepšie tomuto trendu nepodľahnúť. Autority sa zhodujú, že Tea tree olej je najbezpečnejšie používať len zvonku.

V súčasnosti totiž nemáme k dispozícii dostatok výskumov, ktoré by potvrdzovali jeho bezpečnosť pri požití

Naopak, experimenty na zvieratách a prípady náhodného požitia naznačujú, že čajovníkový olej môže byť toxický, ak sa užíva vnútorne. Medzi najčastejšie zdokumentované vedľajšie účinky patrili zmätenosť a poruchy koordinácie telesných pohybov.

Viac o rizikách vnútorného použitia sa dozviete v článku „Tea tree olej – vnútorné použitie: Aké sú riziká?„.

Tea tree olej patrí do chladničky

Čajovníkový olej je náchylný na rýchlu oxidáciu. Vyberajte ho preto od spoľahlivého výrobcu, balený v tmavých fľaštičkách, a uchovávajte ho dobre uzavretý v chladničke.

Použité zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10080088/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jopr.12117
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10587812
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10295805/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319562X19302414
https://www.mdpi.com/2223-7747/12/1/90
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1021949813000082
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.5694/j.1326-5377.1990.tb126150.x
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC1360273/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/cod.12591
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8611146/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC1360273/
https://journals.lww.com/jpds/fulltext/2023/32020/effectiveness_of_100__tea_tree_oil__melaleuca.4.aspx
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7069753/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3494381/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25171605/
https://researcherslinks.com/nexus_uploads/files/AAVS_8_4_398-407.pdf
https://doi.org/10.1017/S0043933919000229
https://doi.org/10.1016/j.vetpar.2009.06.011

Štítky:
Komentáre