Infekcie intímnych partií patria medzi najčastejšie zdravotné problémy žien a väčšina sa s nimi stretne aspoň raz počas života. Prejavujú sa diskomfortom v oblasti ženských pohlavných orgánov, ako je svrbenie, pálenie či výtok. K ich vzniku dochádza v dôsledku narušenia vaginálnej mikrobiálnej rovnováhy.
Vaginálna sliznica je osídlená množstom baktérií, pričom najdôležitejšiu úlohu majú laktobacily. Baktérie rodu Lactobacillus plnia 2 základné funkcie:
Pokles počtov laktobacilov z najrôznejších dôvodov má preto logické, pre zdravie žien bohužiaľ nepriaznivé, dôsledky. Málo laktobacilov znamená:
Tie „iné“ mikroorganizmy sú obvykle kvasinky (najmä kandidy Candida albicans, ale aj C. glabrata, C. tropicalis, C. krusei).
Môžu to však byť aj rôzne baktérie, či už aeróbne druhy ako Escherichia coli, enterokoky, stafylokoky, streptokoky alebo anaeróby (Gardnerella vaginalis, Mobiluncus).
Za zmienku stoja aj trichomonády (bičíkaté prvoky), spôsobujúce trichomoniázu.
Podľa pôvodcu infekcie potom hovoríme o infekcii kvasinkovej, bakteriálnej alebo o trichomoniáze (sexuálne prenosné ochorenie, spôsobené prvokom Trichomonas vaginalis).
Pomnoženie uvedených mikroorganizmov spôsobuje vyššie spomínané nepríjemné príznaky. Diagnostika a následná liečba patria samozrejme do rúk lekárov.
K zmenám v počtoch laktobacilov a tým aj zmenám pH dochádza z rôznych dôvodov. Riziko infekcií významne zvyšujú faktory ako:
Keďže vaginálne infekcie sú komplexný problém, dôležitým faktorom v prevencii vaginálnych infekcií je dôsledné dodržiavanie zásad osobnej hygieny, obliekania a stravovania.
Inšpiráciu možno načerpať z nepreberného množstva odborných aj populárnych článkov. V prípade opakujúcich sa infekcií je rozhodne na mieste konzultovať postup aj s ošetrujúcim lekárom.
Dnes je už hádam každej žene jasné, že používanie klasických mydiel na intímnu hygienu je nevhodné, pretože narúšajú kyslé pH citlivých partií.
Siahnuť môžeme po komerčných prípravkoch alebo si pripraviť domácu kozmetiku. V tomto prípade je však namieste zdôrazniť, že mikrobiologická čistota podomácky vytvoreného prípravku je nevyhnutná!
S kvasinkovými infekciami dokáže pomôcť aj aromaterapia. Ako dokazujú experimentálne štúdie, mnoho esenciálnych olejov vykazuje antibakteriálne a anti-fungálne účinky, sú teda účinné voči baktériám a kvasinkám.
Medzi najčastejšie používané esenciálne oleje pri kvasinkových infekciách patria:
Spôsob použitia je rôzny – oleje môžeme pridať do umývacích emulzií (v rámci prevencie) či pripraviť si vlastný umývací prípravok.
Ako na to? Vyskúšajte pridať 1 kvapku esenciálneho oleja čajovník do 1 čajovej lyžičky prípravku na intímnu hygienu a použite ako obvykle.
Ak sa už objaví diskomfort intímnych partií, ľahšie prípady odborníci odporúčajú riešiť pomocou liekov dostupných k voľnému predaju. Pomocnú ruku tu však podáva aj aromaterapia…
Esenciálne oleje je možné aplikovať po správnom nariedení aj do pošvy pomocou tampónu. Na tento účel sa najlepšie osvedčil čajovník – kvapneme 3-4 kvapky do lyžičky rastlinného oleja (napr. mandľový), necháme ním nasiaknuť tampón a aplikujeme na požadované miesto :-). Tampón ponecháme celú noc a počas dňa meníme každé 2-3 hodiny.
Správny postup a frekvenciu aplikácie však rozhodne odporúčam konzultovať u aromaterapeuta alebo si nechajte rovno namiešať aromaterapeutickú zmes. Predsa len – jedná sa o citlivé partie s individuálnou znášanlivosťou a ich ďalšie podráždenie esenciálnymi olejmi môže priniesť viac škody ako úžitku.
Pri nepríjemných pocitoch a nepohodlí v oblasti intímnych partií si môžeme pripraviť ukľudňujúci a hojivý gél, ktorý používame pri objavení prvotných priznakov.
Gél upokojuje podráždenú pokožku a vonkajšiu sliznicu pri mykózach a svrbení a dá sa aplikovať aj na perianálnu oblasť.
Na záver by som ešte rada pripomenula, že svoje miesto v intímnej hygiene nájdu aj hydrosóly (menej presne označované ako kvetové vody).
Hydrosóly sú vedľajší produkt pri výrobe esenciálnych olejov. S esenciálnymi olejmi majú mnoho spoločného, pokiaľ ide o ich účinky. Pôsobia antibakteriálne, antifungálne a hojivo.
Na rozdiel od vysoko koncentrovaných olejov však majú zopár výhod. Sú jemné a šetrné k pokožke a ich pH je vo väčšine prípadov kyslé!
Vďaka tomu ich bez obáv môžeme používať ako súčasť každodennej (voňavej 🙂 ) starostlivosti o intímne partie alebo v prípade problémov aplikovať napríklad formou sedacieho kúpeľa či naniesť pomocou rozprašovača.
Ktoré použiť? Nuž ideálne a súčasne účinné sú prekvapivo typicky „ženské“, ako je ružová, geraniová, levanduľová alebo harmančeková kvetová voda ♥.
15+ lekcií na tému esenciálnych olejov a aromaterapie:
Použité zdroje: