Naparovanie pri prechladnutí patrí medzi tradičné a osvedčené spôsoby liečby respiračných ochorení. Prechladnutie predstavuje vírusové ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré sa často objavuje po pôsobení chladu. Typickými príznakmi je kašeľ, nádcha a zachrípnutie. Inhalácia vodnej pary pomôže nielen pri začínajúcej viróze, ale aj pri akútnom či chronickom kašli, zápale hlasiviek a priedušiek. Pridaním esenciálnych olejov, ako je napríklad eukalyptový olej alebo tea tree olej, možno terapeutický efekt naparovania zvýšiť.
Inhalácia pary je výborný spôsob, ako poskytnúť slizniciam vlhkosť. Primiešanie vhodných esenciálnych olejov pomáha upokojiť sliznice dýchacích orgánov, uvoľniť upchatý nos, zmierniť suchý dráždivý kašeľ, potlačiť produkciu hlienu a uľahčiť jeho vykašliavanie.
Naparovanie esenciálnymi olejmi je zvlášť vhodná metóda pri rôznych respiračných ochoreniach – sinusitídach (zápaly prínosových dutín), infekciách hrdla a hrudníka.
S nádchou či upchatým nosom pomôže zmes 3 esenciálnych olejov – pripravíme si zásobnú zmes:
Postup je jednoduchý:
Mimochodom, pozor na bezpečnosť. Eukalyptový olej z E. globulus ani E. radiata nie sú vhodné u detí na priame naparovanie.
Viac informácií o bezpečnom používaní esenciálnych olejov nájdete jednoducho a prakticky zhrnuté v e-booku Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov.
Ebook: Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov
Všetko čo potrebujete vedieť o používaní esenciálnych olejov v praktickej minipríručke. Rozsah 20 strán, formát PDF.
Vdychovanie esenciálnych olejov sa považuje za bezpečné, veľmi dôležité je však dbať na správne dávkovanie silíc. Veľké množstvá esenciálnych olejov môžu podráždiť oči a ovplyvniť funkciu slizníc – spôsobiť naopak ich vysušenie až podráždenie.
Pri naparovaní s esenciálnymi olejmi rozhodne platí „menej je viac“ a na inhaláciu stačia aj 1-2 kvapky. Naparovanie s esenciálnymi olejmi sa neodporúča astmatikom.
Túto zmes esenciálnych olejov však môžeme použiť aj ďalšími rôznymi spôsobmi, napr.
Existuje viac ako 800 druhov eukalyptov. Éterický olej z druhu Eucalyptus globulus sa tradične používa na liečbu respiračných problémov, ako je zápal priedušiek (bronchitída) a kašeľ.
Používa sa najmä pri naparovaní a do inhalátorov pri prechladnutí a prevencii chrípky. Pôsobí expektoračne – napomáha vykašliavaniu hlienu znižovaním jeho hustoty. V súvislosti s ochoreniami dýchacej sústavy sú zaujímavé tieto účinky eukalyptového oleja:
Komplexne sa eukalyptovým olejom venuje článok Eukalyptový olej – účinky a použitie.
Čajovníkový olej má veľmi silnú, medicínsku vôňu. Je výnimočný v tom, že je účinný súčasne voči 3 typom infekčných organizmov – voči baktériám, vírusom aj plesniam.
Zároveň je to veľmi silný imunostimulant t.j. keď je telo v ohrození uvedenými mikroorganizmami, čajovníkový olej zvyšuje schopnosť tela reagovať.
V súvislosti s respiračným systémom je čajovníkový esenciálny olej nápomocný pri astme, bronchitíde, kašli, zápaloch prínosových dutín, tuberkulóze a čiernom kašli. Podporuje imunitný systém a pomáha pri chrípke.
Hlavné účinky čajovníkového oleja sú:
Patrí medzi najznámejšie esenciálne oleje. V domácnosti má veľmi široké použitie, nielen pri zdravotných problémoch ale aj pri rôznych emocionálnych stavoch. Pri respiračných problémoch je nápomocný pri astme, zápale priedušiek, laryngitíde, infekciách hrdla a dráždivom kašli. Stimuluje imunitný systém, vhodný ako prevencia chrípky.
Účinky levanduľového oleja sú veľmi rozmanité, spomeniem aspoň tie, ktoré súvisia s imunitou a respiračným systémom:
Naučte sa kompletné základy aromaterapie v rámci jedného online kurzu. 4 moduly, 30 video lekcií, 280 minút počúvania, 13 pracovných listov pre lepšie pochopenie problematiky, do hĺbky spracované skriptá formátu A4.