Naparovanie pri prechladnutí patrí medzi tradičné a osvedčené spôsoby liečby respiračných ochorení. Prechladnutie predstavuje vírusové ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré sa často objavuje po pôsobení chladu. Typickými príznakmi je kašeľ, nádcha a zachrípnutie. Inhalácia vodnej pary pomôže nielen pri začínajúcej viróze, ale aj pri akútnom či chronickom kašli, zápale hlasiviek a priedušiek.
Inhalácia pary je výborný spôsob, ako poskytnúť slizniciam vlhkosť. Primiešanie esenciálnych olejov pomôže upokojiť sliznice dýchacích orgánov, uvoľniť upchatý nos, zmierniť suchý dráždivý kašeľ, potlačiť produkciu hlienu a uľahčiť jeho vykašliavanie.
Naparovanie esenciálnymi olejmi je zvlášť vhodná metóda pri rôznych respiračných ochoreniach – sinusitídach (zápaly prínosových dutín), infekciách hrdla a hrudníka.
S nádchou či upchatým nosom pomôže zmes 3 esenciálnych olejov – pripravíme si zásobnú zmes:
Postup je jednoduchý – pridáme 1-3 kvapky vopred pripravenej zmesi esenciálnych olejov do misky s horúcou vodou, prikryjeme hlavu uterákom, zavrieme oči a zhlboka dýchame asi minútu. Potom postup opakujeme. V tejto „parnej saune“ zotrváme asi 10 minút. Pri deťoch je zvlášť potrebné dbať na bezpečnosť, aby nedošlo k opareniu. Deťom postačí naparovanie 5 minút.
BEZPEČNOSŤ: eukalyptový (aj pepermintový) olej sa u malých detí neodporúčajú vôbec.
Vdychovanie esenciálnych olejov sa považuje za bezpečné, veľmi dôležité je však dbať na správne dávkovanie.
Veľké množstvá esenciálnych olejov môžu podráždiť oči a ovplyvniť funkciu slizníc – spôsobiť naopak vysušenie až podráždenie. Pri naparovaní s esenciálnymi olejmi preto rozhodne platí „menej je viac“ a na inhaláciu postačia aj 1-2 kvapky. Naparovanie s esenciálnymi olejmi sa neodporúča astmatikom.
Túto zmes esenciálnych olejov však môžeme použiť aj ďalšími rôznymi spôsobmi, napr.
Existuje viac ako 700 druhov eukalyptov. Éterický olej z druhu Eucalyptus globulus sa tradične používa na liečbu respiračných problémov, ako je zápal priedušiek (bronchitída) a kašeľ. Používa sa najmä pri naparovaní a do inhalátorov pri prechladnutí a prevencii chrípky. Pôsobí expektoračne – napomáha vykašliavaniu hlienu znižovaním jeho hustoty. V súvislosti s ochoreniami dýchacej sústavy sú zaujímavé tieto účinky eukalyptového oleja:
Čajovníkový olej má veľmi silnú, medicínsku vôňu. Je výnimočný v tom, že je účinný súčasne voči 3 typom infekčných organizmov – voči baktériám, vírusom aj plesniam. Zároveň je to veľmi silný imunostimulant t.j. keď je telo v ohrození uvedenými mikroorganizmami, čajovníkový olej zvyšuje schopnosť tela reagovať. V súvislosti s respiračným systémom pomáha tento olej pri astme, bronchitíde, kašli, zápaloch prínosových dutín, tuberkulóze a čiernom kašli. Podporuje imunitný systém a pomáha pri chrípke.
Hlavné účinky čajovníkového oleja sú:
Patrí medzi najznámejšie esenciálne oleje. V domácnosti má veľmi široké použitie, nielen pri zdravotných problémoch ale aj pri rôznych emocionálnych stavoch. Pri respiračných problémoch je nápomocný pri astme, zápale priedušiek, laryngitíde, infekciách hrdla a dráždivom kašli. Stimuluje imunitný systém, vhodný ako prevencia chrípky.
Účinky levanduľového oleja sú veľmi rozmanité, spomeniem aspoň tie, ktoré súvisia s imunitou a respiračným systémom:
Chcete sa dozvedieť viac o použití esenciálnych olejov?