Na lúkach a v záhradách prebieha fascinujúca komunikácia, ktorú vedci odhalili až nedávno. Ukázalo sa, že včely vnímajú rastliny nielen zrakom, čuchom, hmatom a chuťou, ale aj prostredníctvom neviditeľných signálov, ktoré sú pre ľudské zmysly neuchopiteľné. Vedecký objav zásadne mení pohľad na to, ako včely opeľujú kvety.
Vzduch vibruje tichým bzukotom. K rozkvitnutému kvetu prilieta včela a spúšťa sa k nemu pomaly, ako by si chcela najprv overiť, že je vítaná. Púšťa sa do zberu nektáru.
Prehrabáva sa v kvete dôkladne, pričom peľ sa jej zachytáva na nožičkách, brušku aj hlave. Keď odletí a pristane na ďalšom kvete, časť peľu nechtiac zanechá na blizne. Pomáha tak rastlinu oplodniť a vytvoriť semienka či plody1, 2.
Každý druh včely má svoj vlastný štýl. Niektoré navštevujú kvety v rýchlom slede, iné sú dôkladné a prehľadávajú každý kútik. Niektoré druhy hmyzu, ako čmeliaky alebo samotárske včely, dokážu opeľovať aj kvety, ktoré sú otvorené ešte len napoly. Zvyšujú tak ich šancu na úspešné opelenie.
Dôležitá je aj rozmanitosť. Čím viac druhov včiel v okolí žije, tým lepšie opelenie a viac úrody môžeme zozbierať. Včely teda nie sú len zberači nektáru, ale aj neúnavní poštári prírody, ktorí spájajú rastliny a umožňujú život v celej krajine.
Vzťah medzi včelami a kvetmi je výsledkom miliónov rokov spoločného vývoja. Kvety sa prispôsobili tvarom, farbou a vôňou, aby včely čo najviac prilákali. No a včely sa zas naučili využiť každý kvet naplno.
Nedávne výskumy však odhaľujú ďalšiu, dlho prehliadanú, úroveň tohto spojenectva. Medzi kvetmi a včelami prebieha tiež tichý rozhovor cez elektrické polia. Pripomína prírodnú „Wi-Fi“, ktorú my ľudia nevidíme ani necítime, no pre včely je to dôležitý komunikačný kanál. Ďalší dôkaz, že prírodné systémy sú komplikovanejšie a prepojenejšie, než sme si pôvodne mysleli3.
V prírode nie je nič náhodné. Ani to, že lietajúce včely majú v dôsledku trenia o molekuly vzduchu kladný elektrický náboj. Alebo že kvety ukotvené k zemi sú nabité záporne. Je to vlastne geniálna biologická adaptácia.
Keď sa včela priblíži ku kvetu, vznikne medzi nimi slabé elektrické pole. Včela ho dokáže vnímať vďaka mimoriadne citlivým chĺpkom a tykadlám. Tie sa pod vplyvom poľa jemne pohybujú, čo včela “cíti” nervovým systémom4, 5.
Výskumníci to opisujú slovami: “Senzorický základ pre detekciu elektrického poľa sa zdá byť založený na mechanosenzorických chĺpkoch, ktoré sú mechanicky vychyľované elektrickým stimulom. To následne vyvoláva nervové reakcie, ktoré prenášajú informácie do centrálneho nervového systému včely.”
Opeľovače teda získavajú informácie o kvetoch ešte predtým, než sa ich vôbec dotknú. Čo však tento neviditeľný „elektrický podpis“ každého kvetu dokáže prezradiť?
Výskum ukazuje, že elektrické pole kvetu sa po návšteve opeľovača mení. Včely sa učia tieto zmeny rozpoznávať a vedia podľa nich odhadnúť, či je kvet čerstvý, plný nektáru alebo už bol navštívený inou včelou. Mechanizmus pomáha včelám vyhnúť sa „prázdnym“ kvetom, čo výrazne šetrí ich čas aj energiu6.
Komunikácia medzi včelami a rastlinami neprebieha len jedným smerom. Reagujú aj kvety. Keď sa ich dotkne včela alebo čmeliak, elektrický náboj hmyzu môže spustiť v rastline chemickú odpoveď, ktorá vedie k intenzívnejšiemu uvoľňovaniu vône.
Ako keby kvet pošepkal do vetra: „Tu som, oplatí sa prísť.“ Týmto spôsobom priťahuje ďalších opeľovačov a zvyšuje šancu, že bude znova navštívený. Štúdia z roku 2021 potvrdila, že elektrická stimulácia skutočne zvyšuje emisie prchavých vonných látok (silíc / esenciálnych olejov) z rastlín7.
Zamysleli ste sa niekedy, prečo sa peľ tak ľahko prilepí na včelie nožičky? Nie, ani toto nie je náhoda. Keď sa včela priblíži ku kvetu, elektrické pole sa medzi nimi zosilní.
To spôsobí, že peľové zrnká, ktoré sú tiež elektricky nabité, doslova „skáču“ z kvetu na včelu. Dokonca na väčšiu vzdialenosť, než by umožnila gravitácia.
Experimenty ukazujú, že tvar kvetu, najmä ostré hrany, lokálne elektrické pole ešte zosilňujú, čo zvyšuje atraktívnosť kvetu a účinnosť prenosu. Niektoré rastliny vďaka tomu dokážu prilákať viac opeľovačov a „nalepiť“ na včelu viac peľu8.
Zaujímavé je, že včely nevytvárajú elektrické polia len pri kontakte s kvetmi, ale aj počas bežných aktivít v úli. Pri lietaní, pristávaní, chôdzi či pri známom „včelom tanci“.
Včely vyžarujú konštantné aj premenlivé elektrické polia, ktoré môžu ovplyvňovať pohyby tykadiel ostatných včiel v blízkosti a sú ďalším spôsobom, akým spolu včely v kolónii komunikujú.
Merania ukázali, že elektrický náboj včely môže pri vstupe do úľa dosiahnuť až 450 voltov. V prostredí úľa sa udržiava vďaka nízkej vlhkosti a neustálemu pohybu včiel, čím sa podporuje efektívna sociálna komunikácia v úli9.
Zvláštny „šiesty zmysel“ nie je výsadou len včiel. Vedci zistili, že aj čmeliaky a dokonca niektoré druhy múch dokážu zachytiť a využiť elektrické polia kvetov pri hľadaní potravy10, 11.
Zdá sa, že elektrická komunikácia v prírode nie je kuriozitou, ale skôr základným jazykom, ktorý umožňuje úspešné opelenie, rozmnožovanie rastlín a stabilitu celých ekosystémov. Hoci my ľudia tieto signály nevnímame, príroda ich využíva už milióny rokov.
Precízna elektrická komunikácia medzi rastlinami a opeľovačmi je však veľmi citlivá na zásahy zvonka. Výskum12 z roku 2022 upozorňuje, že syntetické hnojivá a pesticídy môžu narušiť elektrické pole rastlín, čím sa znižuje spoľahlivosť signálov, lákajúcich opeľovače.
Zmenené bioelektrické vlastnosti rastlín spôsobujú, že včely, čmeliaky či iný hmyz sa orientujú s väčšími ťažkosťami, môžu prehliadať kvety plné nektáru alebo naopak opakovane navštevovať tie, ktoré už nič neponúkajú.
Dlhodobé vystavenie ekosystémov týmto chemikáliám neohrozuje len úrodu, ale aj prírodnú rovnováhu. Strata spoľahlivých signálov znamená zníženú efektivitu opelenia, čo sa postupne prejavuje aj na ústupe biodiverzity.
Príroda je plná neviditeľných signálov, ktoré sú pre život na Zemi kľúčové. Elektrické polia medzi včelami a kvetmi sú ďalším dôkazom, že aj najmenšie tvory využívajú pokročilé „technológie“ na prežitie a spoluprácu. Nabudúce, keď uvidíte včelu na kvete, spomeňte si, že práve prebieha malý zázrak – neviditeľná výmena informácií, ktorú ešte len začíname objavovať. Rozumieť tomu, ako včely opeľujú kvety, je kľúčové. Pomáha nám to lepšie chrániť opeľovačov aj prírodu, ktorej sme súčasťou.