Nádcha, zväčša banálne ochorenie, ktoré môže skončiť aj zápalom stredného ucha, zápalom dutín a ďalšími komplikáciami. Pôvodcom sú najčastejšie rinovírusy, jedny z najmenších vírusov vôbec. Nakazíme sa obvykle vdýchnutím sekrétov od infikovanej osoby, ktorá pri kýchnutí uvoľní až 40 000 kvapôčok a kašeľ pridá ďalších 3000. Po vdýchnutí sa vírus pripojí k epitelovým bunkám nosovej sliznice a začína infekciu. Proti týmto vírusom neexistuje špecifický liek, kľúčovou obranou je imunitný systém. Aké sú príznaky nádchy, ako dlho trvá a v čom spočíva liečba?
Nádcha je bežné vírusové ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré postihuje predovšetkým nosovú sliznicu. Hoci môže byť nepríjemná, zvyčajne nepredstavuje vážny zdravotný problém a telo si s ňou dokáže poradiť samo bez potreby lekárskeho zásahu.
Nádchu spôsobuje viacero typov vírusov, pričom najčastejším pôvodcom sú rinovírusy (do 80 % prípadov). Okrem nich môžu byť za ochorenie zodpovedné aj koronavírusy (10 – 15 % prípadov), adenovírusy, vírus parainfluenzy alebo respiračný syncyciálny vírus (RSV)1.
Nádcha sa prejavuje primárne upchatím nosa, výtokom z nosa, kýchaním a bolesťou hrdla, prípadne kašľom2 . Často sa však vyskytuje ako súčasť bežného prechladnutia, čo je širší pojem, zahŕňajúci nielen infekciu dýchacích ciest, ale aj celkovú reakciu organizmu na chlad a oslabenie imunitného systému. Hlavné príznaky nádchy a prechladnutia sú nasledovné:
Prechladnutie (nádcha) je najčastejšie akútne infekčné ochorenie u ľudí. Existuje cez 200 rôznych podtypov vírusov, spôsobujúcich nádchu (prechladnutie)3. V dôsledku toho si náš organizmus nedokáže vytvoriť dlhodobú imunitu a ochorieť môžeme aj viackrát do roka.
Dospelý človek prechladne v priemere 2 až 4-krát ročne, zatiaľ čo u detí je výskyt vyšší – 6 až 8 prechladnutí ročne. U niektorých malých detí môže počet prechladnutí dosiahnuť až 12 alebo viac epizód za rok4.
Nádcha je vysoko nákazlivá, pretože ju spôsobujú vírusy a tie sa dokážu medzi ľuďmi ľahko šíriť. Prenos sa uskutočňuje najmä kvapôčkovou infekciou, čo znamená, že vírusy sa dostávajú do vzduchu pri kýchaní, kašľaní alebo rozprávaní infikovanej osoby v kvapôčkach slín.
Možný je aj prenos prostredníctvom aerosólov, uvoľňovaných pri dýchaní. Na rozdiel od kvapôčok sú častice aerosólu oveľa menšie (<5 µm), vo vzduchu zostávajú dlhšie a môžu sa šíriť na väčšie vzdialenosti (1 až 2 m od infikovaného jedinca)5.
K nakazeniu dochádza vdýchnutím rozptýlených kvapôčok s vírusovými časticami cez nos alebo ústa. Vírusy sa následne viažu na receptory vnímavých buniek dýchacích ciest, kde sa množia a spôsobujú zápal sliznice nosa.
Nakaziť sa môžete tiež priamym fyzickým kontaktom s infikovanou osobou, napríklad pri podaní rúk, bozkávaní alebo dotykom s kontaminovanými povrchmi. Vírusy sú totiž prítomné v telových sekrétoch (najmä v slinách a hliene), takže chorý človek ich môže preniesť na všetko, čoho sa dotkne.
Dôležité je preto dodržiavať hygienické opatrenia, ako je časté umývanie rúk a vyhýbať sa kontaktu s chorými osobami, aby sa minimalizovalo riziko nákazy.
Kontakt s chorým človekom však neznamená automaticky, že sa musíte nakaziť. Záleží na viacerých faktoroch, najmä na sile vášho imunitného systému a vírusovej náloži, teda počte vírusových častíc, s ktorým prídete do styku.
Niektorí ľudia sa nakazia hneď, iní vôbec. Čím silnejšia je vaša imunita a čím lepšie dodržiavate hygienické opatrenia, tým nižšia je pravdepodobnosť, že ochoriete. Hlavné faktory, ovplyvňujúce riziko nákazy respiračnými vírusmi a vznik nádchy, sú najmä tieto:
Nádcha je samo-obmedzujúce ochorenie, ktoré odznie aj bez potreby špecifickej liečby. Za normálnych okolností si organizmus poradí s vírusovou infekciou sám, vlastnými obrannými mechanizmami.
Vo väčšine prípadov trvá prechladnutie 7 až 10 dní. Symptómy ako bolesť hrdla a nádcha ustúpia zvyčajne po pár dňoch, prípadný kašeľ však môže pretrvávať aj 2- 3 týždne6.
Príznaky nádchy sa objavujú v priebehu 10 až 16 hodín po vstupe vírusu do nosa a vrcholia na 2. až 3. deň infekcie7. Keďže symptómy sa rozvíjajú veľmi rýchlo, je dôležité začať s liečbou čo najskôr. Včasný zásah môže obmedziť množstvo vírusu v tele, čím sa zmierni priebeh ochorenia a urýchli zotavenie.
Liečba nádchy a prechladnutia je vo všeobecnosti symptomatická, čo znamená, že sa zameriava na tlmenie nepríjemných prejavov, ako sú upchatý nos, bolesť hrdla či horúčka, a nie na samotnú príčinu ochorenia (vírus).
V súčasnosti neexistuje liek – antivirotikum, ktorý by dokázal bojovať proti vírusom, spôsobujúcim prechladnutie. Dôvodov je niekoľko:
Cieľom domácej liečby nádchy je zmierniť príznaky a podporiť prirodzené zotavenie organizmu. Jednotlivé kroky môžeme rozdeliť do troch oblastí: podpora imunity, lokálna liečba a celková úľava pri horúčke a bolesti.
Podpora organizmu pri prvých príznakoch:
Lokálna liečba nádchy:
Celková úľava pri horúčke a bolesti:
Výplach nosa slanou vodou je jednoduchý a lacný postup, ktorý sa používa na liečbu ochorení dutín a nosa už mnoho rokov. Pomáha odstraňovať z nosa cudzorodé častice (nečistoty, alergény, baktérie, vírusy), uľahčuje dýchanie a zmierňuje obtiaže pri alergiách. Medzi hlavné prínosy výplachu nosa patria15.
Ako výplach nosa urobiť? Použiť môžete rôzne nástroje, ako je konvička Rhino Horn, striekačky, rozprašovače alebo nosové spreje. Soľný roztok na výplach sa dá pripraviť aj doma z kuchynskej soli, no lepšou a bezpečnejšou voľbou sú vopred pripravené sterilné roztoky rôzneho zloženia, ako napríklad Vincentka alebo produkty s obsahom morskej vody.
Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované aromatické kvapaliny, získavané z rastlín. Obsahujú rôzne bioaktívne zlúčeniny, ktoré môžu rôznymi mechanizmami podporiť zdravie dýchacej sústavy.
Mnohé silice majú v literatúre dobre zdokumentované antibakteriálne, antivírusové, protizápalové, expektoračné a bronchodilatačné účinky. Vďaka tomu môžu uľahčiť dýchanie, znížiť opuch slizníc, zmierniť kašeľ, bolesť a podporiť vykašliavanie hlienu.
Ako používať esenciálne oleje pri ochoreniach dýchacích ciest:
TIP! Viac informácií o bezpečnom používaní eukalyptového oleja a mätového oleja u detí nájdete na webe Európskej liekovej agentúry EMA a tiež v rámci online Kurzu Aromaterapie KOMPLET.
Niektoré vhodné esenciálne oleje na nádchu a pri prechladnutí:
Pri používaní esenciálnych olejov u detí je nevyhnutné dbať na správne riedenie, vhodné metódy aplikácie a bezpečnostné opatrenia, keďže detská pokožka aj dýchací systém sú citlivejšie ako u dospelých.
Kompletné základy aromaterapie od A po Z, vrátane problematiky používania cineolických olejov a mätových olejov u detí, nájdete v online kurze aromaterapie KOMPLET.
Medzi najúčinnejšie silice s priaznivými účinkami na dýchací systém pri vírusových infekciách patria bezpochyby eukalypty a mäty. Bohužiaľ, práve tieto oleje môžu u detí prinášať zdravotné riziká, ako sú kŕče či dýchacie ťažkosti, a ich používanie si vyžaduje zvýšenú opatrnosť a znalosti.
Ebook: Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov
Všetko čo potrebujete vedieť o správnom používaní esenciálnych olejov v praktickej príručke. Súčasťou je kapitola, ktorá popisuje základné pravidlá používania esenciálnych olejov v tehotenstve a u detí, riedenie olejov podľa veku, nevhodné oleje podľa veku.
Lepším riešením môže byť výber iných esenciálnych olejov, ktoré sú pre detský organizmus bezpečnejšie (aj keď nie vždy rovnako účinné). Tu je niekoľko príkladov vhodných olejov pre deti:
Nie ste si výberom esenciálnych olejov pre deti istí? Alebo nevyužijete doma priveľa rôznych olejov? Značka Plant Therapy, o ktorej mám na blogu aj recenziu, ponúka na nádchu a prechladnutie u detí synergickú zmes esenciálnych olejov SNIFFLE STOPPER, ktorá obsahuje 6 rôznych olejov na podporu zdravia dýchacej sústavy. Vhodné od 2 rokov. Viac o produkte tu.
Liečivé rastliny sú bohaté na rôzne biologicky aktívne látky, ako sú alkaloidy, glykozidy, saponíny, triesloviny, flavonoidy, silice a vitamíny. Tieto zložky môžu mať protizápalové, antibakteriálne, antivírusové či imunostimulačné účinky, čo je užitočné pri liečbe nádchy.
V rôznych fázach ochorenia sa odporúča používať odlišné rastliny; niektoré pomáhajú zmierniť zápal, podráženiel a opuch slizníc, iné podporujú vykašliavanie hlienov alebo posilňujú imunitný systém.
TIP na knihu: FYTOTERAPIA Z PERA LEKÁRA
Kniha o bylinkách Fytoterapia z pera lekára je výnimočné dielo v rozsahu 500 strán, ktoré by nemalo chýbať v knižnici nikoho, kto hľadá abecedný zoznam liečivých rastlín, ich účinkov a použitia. Recenziu knihy nájdete tomto článku.
Antimikrobiálne byliny a domáca liečba nádchy a prechladnutia všeobecne: