Tymianový olej je vynikajúci anti-infekčný olej pri ochoreniach dýchacej sústavy. Pomôže v prevencii aj liečbe vírusových a bakteriálnych infekcií, ak nás trápi dráždivý kašeľ či opuch dýchacích ciest. Môžeme ho inhalovať (formou naparovania alebo s využitím inhalačnej tyčinky) alebo si pripraviť tymianovú masť. Z čerstvej alebo sušenej bylinky je výborný tymianový sirup.
Thymus vulgaris, bežne označovaný ako tymián, pochádza z južnej Európy, kde sa pestuje najmä ako kulinárska bylina. Extrakty z tymiánu sa používali v tradičnej medicíne najmä pri liečbe respiračných ochorení, ako je astma či zápal priedušiek.
Uplatnenie našiel všade tam, kde sa dali využiť jeho antiseptické, antibakteriálne, protiplesňové, antivírusové či kašeľ alebo kŕče tlmiace účinky.
Rod Thymus zahŕňa viac než 100 rastlinných druhov a z mnohých z nich sa extrahujú esenciálne oleje, napríklad:
Esenciálny olej bežný tymián sa získava destiláciou čerstvých alebo čiastočne vysušených listov a kvitnúcich častí rastliny Thymus vulgaris.
Skôr než sa však pustíme do liečby tymianovým esenciálnym olejom, mali by sme vedieť, aký tymianový olej vlastne máme. Prečo je to dôležité?
Tymián patrí medzi rastliny, ktoré dokážu produkovať úplne rozdielne esenciálne oleje v závislosti od miesta, kde rastú.
To znamená, že tymián rastúci vo vysokých nadmorských výškach vo Francúzsku má esenciálny olej úplne iného zloženia ako tymián rastúci v údoliach nízkych nadmorských výšok. Úlohu však zohráva aj zemepisná šírka. Jednoducho tymián z Fínska je niečo úplne iné ako tymián z Francúzska!
Čím sa vlastne tieto tymiany líšia? Nuž, príroda dokáže byť niekedy naozaj záludná…
Vec sa má tak, že rastliny vyzerajú prakticky identicky. Ak ich však ovoniate, zístite prekvapivú vec: tieto tymiany voňajú rozdielne!
Rozdielna vôňa je dôsledok toho, že rovnako vyzerajúce tymiany vytvárajú úplne rozdielne esenciálne oleje.
Pretože tieto tymianové oleje majú síce podobné terapeutické účinky, no nie identické. Dajú sa použiť na rozdielne terapeutické účely a najmä majú iné zásady bezpečnosti.
Tymiany z rozdielnych oblastí obsahujú celkom odlišné účinné látky. Kým jeden tymián môže obsahovať až 79% zlúčeniny linalool, iný tymián má 62% tymolu, ďalší 25% tymolu a 27% karvakrolu.
Je to podobné, ako keď sa liečime antibiotikami. Nie je jedno, aké antibiotikum použijeme, akú a koľko účinnej látky obsahuje a ani koľko ho budeme užívať!
Teória okolo tymiánových olejov je pomerne rozsiahla a ani zďaleka sa nedá pokryť v tomto jednom článku. Pre jednoduchosť sa však stačí orientovať podľa týchto pravidiel:
Kurz DOMÁCA AROMALEKÁRNIČKA
Len 5 esenciálnych olejov a dokonalé pochopenie ich účinkov. Objavte v používaní esenciálnych olejov logiku!
Tymianový olej by ste rozhodne mali mať v zásobe počas „chrípkovej“ sezóny, pretože je to jeden z najlepších olejov na rôzne respiračné ochorenia. Tým však jeho schopnosti ani zďaleka nekončia!
Medzi hlavné účinky tymianového oleja patria (platí v dobrom priblížení pre typy tymol aj linalool):
Možnosti využitia sú priam nekonečné a závisia od terapeutického zámeru. Prikladám zopár inšpirácií:
Potrebujeme:
Postup:
Vo vodnom kúpeli rozpustíme včelí vosk s jojobovým olejom. Po rozpustení odstavíme, pridáme esenciálne oleje, dôkladne premiešame a nalejeme do sklenenej nádoby. Po stuhnutí natierame na hruď, chrbát a krk.
Poznámka:
Zmes je určená pre dospelé osoby! U detí (od 5 rokov) je potrebné postupovať opatrnejšie a použiť max. 6-12 kvapiek esenciálnych olejov na 30 g zmesi. Odporúčam použiť EO tymián ct linalool a celkom sa vyhnúť eukalyptovému oleju (použiť možno napr. EO cédrové drevo Juniperus virginiana). Pred aplikáciou je vhodné urobiť 15 min test znášanlivosti na predlaktí. O použití sa poraďte so svojim lekárom alebo aromaterapeutom.
V prípade, že nemáte včelí vosk, je možné použiť aj kombináciu 20 g kokosový olej + 10 g jojobový olej (alebo akýkoľvek iný olej lisovaný za studena, napr. mandľový, olivový, slnečnicový). Zmes s kokosovým olejom uchovávajte v chladničke, aby si udržala svoju tuhú konzistenciu.
Na dezinfekciu vzduchu, zmiernenie opuchov slizníc, proti vírusovým a bakteriálnym respiračným infekciám (prebiehajúcim alebo ako prevencia):
Čo je aromaterapeutický inhalátor si môžete prečítať v tomto článku. Zmes je na opuchy slizníc, antibakteriálna, anti-vírusová, zmierňujúca dusivý kašeľ, akútne infekcie:
Pozn. Pre deti počet kvapiek do inhalátora vydeľte 2 a namiesto eukalyptového esenciálneho oleja použite napr. levanduľu alebo cédrové drevo.