Levanduľový olej sa používa v alternatívnej medicíne už celé stáročia ako prírodný prostriedok na rôzne ochorenia. Starovekí Egypťania používali levanduľový olej ako súčasť mumifikačného procesu. Antiseptické a dezinfekčné účinky levandule poznali už staroveké arabské národy, Rimania aj starovekí Gréci.
Levanduľovému oleju sa pripisuje mnoho rozmanitých účinkov, ako sú upokojujúce a sedatívne účinky, tlmí bolesť, antimikrobiálny či spazmolytický účinok, (t.j. uvoľňuje kŕče hladkého svalstva tráviaceho traktu, ciev a orgánov), podpora hojenia rán či eliminácia zjazvenia tkaniva.
Súčasné vedecké štúdie naznačujú, že niektoré zložky levanduľového oleja majú dokonca protirakovinový a anti-mutagénny účinok. Zabudnúť netreba ani na využívanie levanduľového oleja v kozmetike a parfumérii.
Esenciálny levanduľový olej sa vyrába destiláciou vodnou parou z kvetov rastlín rodu Lavandula. Najčastejšie používané druhy levandúľ sú:
Aj keď majú vyššie uvedené levandule podobné botanické vlastnosti a podobné zloženie esenciálneho oleja, ich terapeutické účinky a vôňa sú rôzne. Napríklad o levanduliach všeobecne sa tvrdí, že majú karminatívny účinok (stimulujú trávenie a odstraňujú plynatosť), konkrétne druhy však môžu mať navzájom rozdielne účinky. L. stoechas sa tradične používa na liečbu bolestí hlavy, L. latifolia ako abortívum (látka vyvolávajúca potrat), kým L. angustifolia je známa ako diuretikum.
Účinky levanduľového oleja sa preto nedajú tak jednoznačne zovšeobecňovať a pri výbere levanduľového esenciálneho oleja určite stojí za to zohľadniť pôvod a druh levandule.
A aby to nebolo tak jednoduché :-), chemické analýzy ukázali, že zloženie esenciálneho oleja je rozdielne aj v rámci konkrétneho druhu levandule a záleží od mnohých faktorov, napr. kde levanduľa rástla, akú mala výživu či kedy boli kvety pozbierané.
Levanduľový olej je komplexná zmes rôznych prchavých zlúčenín, z ktorých najväčšie zastúpenie majú najmä linalool, linalyl acetát, 1,8-cineol, β-ocimen, terpinen-4-ol a gáfor. Tieto zlúčeniny sú súčasne zodpovedné v najväčšej miere za terapeutické účinky levanduľového oleja.
Ale pozor! Ak chceme využiť liečivú silu levanduľového oleja, nestačí si kúpiť fľaštičku s označením „levanduľový olej“. Je dôležité vedieť, z akého druhu levandule je esenciálny olej vyrobený, z akej krajiny pochádza a či si vlastne kupujeme levanduľový alebo tzv. lavandinový olej. Nižšia cena má v prípade levanduľového oleja zvyčajne svoj dôvod – a to, že si nekupujeme zrejme esenciálny olej z pravej levandule (L. angustifolia) alebo je tento olej zmiešaný s inými druhmi olejov! Terapeutický účinok potom nemusí byť taký, ako by sme očakávali.
Vôňa levanduľového oleja môže byť nádherná kvetinová, ale aj viac bylinková a drsnejšia v dôsledku vysokého podielu gáfru.
Vôňa je výsledkom rozdielneho zastúpenie prchavých chemických zlúčenín. A keďže tieto zlúčeniny sú zodpovedné za terapeutický účinok levanduľového oleja, je jasné, že tieto oleje nemôžu mať rovnaké účinky!
Chemické zloženie levanduľového oleja je pomerne dobre preštudované. Ako sa ukázalo, rôzne druhy levandule majú aj výrazne rozdielne zloženie esenciálneho oleja. Kým u jednej môžu mať typické prchavé zlúčeniny (linalool, linalyl acetát, 1,8-cineol, β-ocimen, terpinen-4-ol a gáfor) aj 20-30% zastúpenie, iný druh ich obsahuje len v stopových množstvách.
Lavandin je označenie pre hybridnú levanduľu (Lavandula x intermedia; starší názov L. hybrida). Je to prirodzene sa vyskytujúci kríženec medzi L. latifolia and L. angustifolia. Keďže oficiálne patrí do rodu Lavandula, označuje sa tiež ako „levanduľa“.
Lavandiny majú oveľa väčšiu výnosnosť esenciálneho oleja. Kým pravá levanduľa nám poskytne len 40 kg esenciálneho oleja z hektára, v prípade lavandinov je to až 120 kg/hektár. Z uvedeného je jasné, že ak sme si kúpili lacný levanduľový olej, máme zrejme lavandinový olej a nie olej z pravej levandule (L. angustifolia).
Prečo na tom záleží?
Pretože zloženie lavandinového oleja je iné ako oleja z pravej levandule. Lavandinový olej má vysoký obsah gáfru, a preto nie je jeho vôňa jemná kvetinová ako v prípade pravej levandule. Lavandinový olej sa považuje za menej kvalitný esenciálny olej. Pre svoju nižšiu cenu ho nájdeme v lacnejších parfémoch, mydlách, detergentoch, prípravkoch do kúpeľa či inej lacnejšej kozmetike. Bohužiaľ, využíva sa aj na falšovanie drahších levanduľových esenciálnych olejov.
Lavandinový olej je však výborný pomocník pri antiseptických, antibakteriálnych či antifungálnych aplikáciách. Inými slovami – pomôže nám v prípadoch, keď sa potrebujeme zbaviť baktérií, húb či infekcií všeobecne.
Existujú 3 základné cesty, akými esenciálne oleje prenikajú do nášho organizmu:
Levanduľovému oleju sa pripisuje veľké množstvo účinkov. A hoci mnohé z týchto aktivít neboli zatiaľ uspokojivo doložené vedeckými štúdiami, existuje množstvo empirických poznatkov, ktoré boli preverené tisícami rokov ľudskej histórie.
Hlavné účinky leveanduľového oleja, najčastejšie spomínané v odbornej literatúre a v alternatívnej medicíne:
Levanduľový olej sa považuje všeobecne za bezpečný, dobre tolerovaný, bez vedľajších účinkov či známych interakcií s inými liekmi.
Napriek tomu je potrebné mať na pamäti, že esenciálne oleje sú vysoko koncentrované, zložité zmesi chemických zlúčenín, ktoré pri aplikácii prechádzajú do nášho organizmu.
Aby sme získali 1 kg esenciálneho oleja z pravej levandule, potrebujeme až 150 kg kvetov.
Nikdy preto neprekračujeme odporúčané dávkovanie. Rovnako je vhodné vyskúšať na začiatok reakciu nášho organizmu s menšou dávkou esenciálneho oleja.
Online kurz LIEČIVÝ DOTYK LEVANDÚĽ