Esenciálne oleje sú ako víno

esenciálne oleje sú ako víno

Objednali ste si novú fľaštičku esenciálneho oleja a olej vonia inak? Alebo ste skúsili levanduľový olej od iného výrobcu a je celkom iný? Je to v poriadku! Esenciálne oleje sú ako víno – každý rok iné. Iné zloženie, iná vôňa, jednoducho iná „chémia“. Taká je príroda. Rastliny, či už je to vinič alebo rastliny produkujúce esenciálne oleje, sú ovplyvnené prostredím v ktorom rastú aj činnosťou človeka.

Nebuďme prekvapení, že náš esenciálny olej vonia tentoraz inak. Čudovať by sme sa mali, ak ten istý esenciálny olej od toho istého výrobcu vonia vždy rovnako!

Prečo môj esenciálny olej vonia tentoraz inak?

Rastliny sú počas svojho rastu ovplyvnené rôznymi faktormi. Vezmime si ako príklad víno. Víno je komodita, u ktorej očakávame a všeobecne akceptujeme, že má každý rok inú vôňu, chuť, jednoducho iný charakter. A to aj napriek tomu, že pochádza z tej istej vinice, z toho istého viniča a vyrába sa rovnakým spôsobom.

Rovnaký princíp platí aj pre silice (esenciálne oleje / éterické oleje). Faktory prostredia sú sú zodpovedné za rozdielne zloženie, vôňu a kvalitu rastlinného extraktu. Esenciálne oleje preto musia mať z roka na rok iné zloženie.

esenciálne oleje a podmienky prostredia

O ktorých faktoroch je reč? 

  • množstvo slnečného žiarenia
  • klimatické podmienky – podnebné pásmo, kde rastlina rastie
  • či bol mráz, teplo, chlad, jednoducho počasie v danej sezóne
  • zloženie pôdy, používanie hnojív
  • kedy bola rastlina zozbieraná
  • akým spôsobom sa esenciálny olej získal
  • ako dlho sa esenciálny olej destiloval a pod.

Čas zberu rastliny môže byť rozhodujúci!

Poznáte svojho dodávateľa resp. výrobcu esenciálnych olejov? Vedeli ste, že zloženie esenciálneho oleja môže svojou činnosťou ovplyvniť samotný výrobca? A reč tu teraz nie je o falšovaní oleja, hoci toto je mimoriadne dôležitá téma, o ktorej je nevyhnutné hovoriť.

tymián

Niekedy netušíme, prečo rastliny esenciálne oleje vytvárajú. Rastliny však zrejme vedia, kedy a prečo isté látky produkujú. Fascinujúcim príkladom je tymián, ktorý rada označujem za „chameleóna aromaterapie“.

Tymiánový olej z rastliny Thymus vulgaris ct. tymol je výnimočný antibakteriálny olej, vhodný napríklad pri respiračných ochoreniach. Za svoje účinky vďačí obsahu zlúčeniny zvanej tymol. Esenciálny olej zo zberu na jar však obsahuje len 30% tymolu. Ak však rastlinu zozbierame na jeseň, obsahuje až 60-70% tymolu! Viac sa o rozdieloch medzi tymianovými olejmi dočítate v tomto článku.

Kupujete si skutočne kvalitné éterické oleje?

Najväčšími odberateľmi esenciálnych olejov sú potravinársky a parfumérsky priemysel. Tieto oleje však nie sú vhodné na terapeutické účely. Hoci to nemusí platiť univerzálne, hlavnými kritériami pre parfumérsky a potravinársky priemysel sú:

  • nízka cena
  • spoľahlivé dodávky (prírode však nerozkážeme!)
  • správna vôňa a chuť t.j. esenciálny olej má voňať a chutiť vždy rovnako…

A teraz si spomeňte na víno. Esenciálne oleje sú na tom rovnako. Stále rovnaká vôňa a chuť? Nemožné!

Esenciálne oleje pre parfumérsky priemysel preto môžu obsahovať syntetické náhrady či iné esenciálne oleje, aby výsledný produkt voňal/chutil rovnako a bol v čo najnižšej cene. Nehovoriac o tom, že prítomnosť hnojív, herbicídov a pesticídov v olejoch tento priemysel príliš netrápi.

Kde zohnať kvalitné esenciálne oleje

Predovšetkým sa vyhnite nákupom esenciálnych olejov v supermarketoch, olejom v priehľadných fľaštičkách a olejom za podozrivo nízke ceny. Konkrétne informácie, čo by mal spĺňať kvalitný esenciálny olej a podľa čoho ho spoznáme, nájdete v tomto článku.

  • Nájdite si spoľahlivého dodávateľa esenciálnych olejov. Ideálne priamo výrobcu – mávajú často nižšie ceny a je nízka pravdepodobnosť, že oleje falšujú. Kvalita esenciálnych olejov je totiž ich vizitkou.
  • Odborníci tvrdia, že do istej miery je možné vytrénovať aj vlastný nos a spoznať olej so syntetickými náhradami. Takže zakúpené esenciálne oleje ovoniavajte a učte sa :-).
  • Najväčšou zárukou kvality je tzv. GC/MS analýza, ktorú dodávateľ poskytuje. Je to chemická analýza zloženia esenciálneho oleja, ktorá dokáže odhaliť prítomnosť kontaminantov (látok, ktoré by v oleji byť nemali, boli pridané, jednoducho – povie nám, či je olej čistý, nefalšovaný).
Komentáre