4 tipy ako spoznať kvalitné esenciálne oleje

kvalitné esenciálne oleje

Možno ste sa rozhodli začať používať esenciálne oleje alebo ich už dokonca používate. Sú 100% prírodné a mnohé krásne voňajú. Môžeme ich použiť na celkové skvalitnenie života a podporu zdravia, ako účinnú alternatívnu či doplnkovú liečbu aj ako súčasť vlastných „bio“ čistiacich prostriedkov.

Po prvotnom nadšení však príde zväčša zmätenie. Ktoré esenciálne oleje vybrať?

Google nám ponúkne desiatky e-shopov, ktoré majú v ponuke kvalitné esenciálne oleje. Všetky sú 100% prírodné, terapeuticky účinné a niektoré dokonca „certifikované“.

Prečo teda u jedného predajcu stojí levanduľový olej 3€ a u iného 12€? Ktorý si máme vybrať? Čím sa máme riadiť a čo je vlastne dôležité?

Kvalitné esenciálne oleje – znamená vyššia cena vyššiu kvalitu?

Nie bezpodmienečne. Aj lacnejší esenciálny olej môže spĺňať kritéria kvality. Musíme však vedieť, na čo sa zamerať, čo je dôležité a čo je len výborný marketing.

Nechápte ma zle – marketing je neoddeliteľnou súčasťou predaja. Pre mňa ako spotrebiteľa je v dnešnom online svete najlepšou marketingovou stratégiou: skvele spracované, prehľadné web stránky; dostatok informácií o dodávateľovi (aj výrobcovi); ochota pomôcť a poskytnúť o svojich olejoch maximum informácií.

Čo sú kvalitné esenciálne oleje

kvalitné esenciálne olej v kozmetike

V prvom rade – kvalitatívne kritéria závisia od účelu použitia. Základnou otázkou je preto “ na čo chceme olej použiť“.

Jednoducho, kvalitný esenciálny olej pre farmaceutický, kozmetický a potravinársky priemysel je niečo iné ako „kvalitný“ olej pre aromaterapiu.

Pre farmáciu a potravinárstvo je dôležitá reprodukovateľnosť. Inak povedané – oleje musia voňať alebo chutiť rovnako. Preto tieto oleje môžu byť rôzne upravované, nadstavované, atď. Niektoré zlúčeniny sa pridajú (prírodné alebo syntetické), nežiadúce látky sa odstránia, prítomnosť pesticídov a herbicídov v stopových množstvách sa nerieši.

Základnými kritériami je požadovaná chuť, vôňa a ideálne nízka cena.

Kritériá kvality pre esenciálne oleje v aromaterapii

V aromaterapii používame oleje na terapeutické účely a všeobecne podporu zdravia. Oleje vdychujeme, zriedené vo vhodnom nosiči natierame na kožu a sliznice a pod dohľadom profesionála (v ideálnom prípade) užívame vnútorne.

Z toho prirodzene vyplýva, že oleje by mali byť 100% prírodné. Vhodné označenia sú taktiež čisté, neupravovanéautentické. Ideálne oleje pochádzajúce z konkrétnej, presne definovanej rastliny. Neboli nijakým spôsobom upravované*, zmenené, nič z nich nebolo odstránené, nie sú falšované. Splnenie týchto kritérií znamená, že sa jedná o kvalitné esenciálne oleje.

Našťastie, medzi kvalitné esenciálne oleje môžeme zaradiť vacero značiek, napríklad organické esenciálne oleje Voniava alebo Florihana esenciálne oleje, na ktoré nájdete na blogu aj recenziu.

* Niektorí aromaterapeuti neuznávajú ani používanie BF (bergapten-free) olejov ako BF bergamot. Sú to oleje, z ktorých boli odstránené fototoxické zlúčeniny (viac o fototoxicite v tomto článku). Ak olej s takýmito zlúčeninami použijeme a vyberieme sa najbližších 12-18 hodín na slnko, riskujeme škaredé popáleniny.

Prečo by sme teda nemali chcieť odstrániť „zlé“ zlúčeniny z esenciálnych olejov? Dôvody sú minimálne 2. Tieto zlúčeniny tiež majú svoje terapeutické účinky a druhým dôvodom je synergia/antagonizmus. Esenciálny olej je zmes rôznych chemických zlúčenín, ktoré vstupujú vzájomne do rôznych interakcií a ovplyvňujú svoj účinok. Hovoríme o synergii – vzájomne zvyšujú svoj účinok na náš organizmus. Sú ako priatelia – spoločne dokážu viac  ako jednotlivci. Odstránením jednej zložky môže dôjsť k narušeniu synergického efektu a olej už nie je tak účinný ako keď obsahoval všetky zložky.

Čo sú terapeutické oleje

Profesionálni, svetovo uznávaní odborníci v aromaterapii často odmietajú označenie „terapeutické oleje“. Dôvod je jednoduchý. Všetky oleje sú terapeutické, pretože majú nejaký terapeutický účinok.

Nehľadajte terapeutické, najlepšie, najkvalitnejšie, certifikované esenciálne oleje či oleje terapeutickej triedy xyz. Tieto marketingové termíny sú OK, ak sú oleje skutočne čisté a autentické a dodávateľ to vie aj dokázať (viac o tom nižšie). Nepoužívajte ich však ako základné kritérium, podľa čoho sa rozhodujete.

V aromaterapii potrebujeme 100% čisté, prírodné, autentické esenciálne oleje. To je jediná vec, na ktorej záleží.

Veľmi často sa stretávam s názorom, že „ja chcem oleje len na prevoňanie priestoru“, nechcem s nimi nič liečiť (zatiaľ), tak načo sa trápiť kvalitou. Postačí aj olej neznámeho pôvodu, od dodávateľa, ktorý neuvádza ani len latinský názov rastliny.

Možno sa to bude zdať prehnané, ale je to hazard s vašim zdravím aj vašich blízkych. Vdychovanie (inhalácia) je totiž regulérna cesta vstupu esenciálnych olejov do nášho tela. Dokonca najrýchlejšia!

Mnohí si to neuvedomujú, ale esenciálne oleje sú zmesi desiatok až stoviek chemických zlúčenín, pochádzajúcich z rastlín. Navyše sú veľmi koncentrované.

Pri „prevoniavaní priestoru“ tieto látky reálne a vedecky dokázateľne vstupujú do nášho tela. Viažu sa na receptory v našom nose a vyvolávajú čuchový vnem. Ešte dôležitejšie však je, že tieto látky sa vstrebávajú do krvi a ako jedny z mála zlúčenín dokážu prestupovať cez hemato-encefalickú bariéru a vstupujú do mozgu. Jednoducho, krvou sú distribuované do rôznych orgánov v našom tele.

Azda nikto netúži vdychovať syntetické, falšované, kontaminované oleje, obsahujúce potenciálne škodlivé látky. Látky, ktoré dokážu poškodiť mozog, pečeň, ovplyvniť naše psychické a fyzické schopnosti, sú neurotoxické či dokonca karcinogénne. Spoznať kvalitné éterické oleje je preto kľúčové.

Kurz zdarma

Kurz aromaterapie ZADARMO

Získajte základy v aromaterapii jednoducho, v logickom slede, bez zahltenia a na jednom mieste!

Podľa čoho spoznáme kvalitné esenciálne oleje?

Tu sú 4 najdôležitejšie veci, ktoré by sme si mali všímať v súvislosti s kvalitou éterických olejov.

1. Tmavé jantárové fľaše

kvalitné esenciálne oleje v tmavých fľašiach

Pre niekoho triviálnosť, pre iného novinka. Kvalitné esenciálne oleje sa jednoducho vždy predávajú v tmavých fľaštičkách. Zvyčajne hnedých jantárových.

Dôvod je v ich chémii. Teplo a svetlo urýchľujú chemické zmeny (oxidáciu) zložiek esenciálnych olejov. Pôvodné, terapeuticky účinné látky sa chemickou reakciou menia iné látky (napr. kyseliny, peroxidy, aldehydy). Olej potom nemá požadovaný účinok. Navyše, oxidačné produkty môžu v kontakte s pokožkou či sliznicami spôsobiť podráždenie až alergiu.

Zakúpené oleje odporúčam skladovať v chladničke. Viac som o tom písala v článku Ako skladovať esenciálne oleje.

2. Latinský názov rastliny

Každý esenciálny olej musí obsahovať latinský názov rastliny, z ktorej bol izolovaný. Napríklad levanduľový olej pochádzajúci z rastliny Lavandula angustifolia.

Kúpiť si levanduľový, tymiánový či harmančekový olej bez ďalšieho upresnenia nie je múdre a ani bezpečné. Olej nemusí mať vôbec tie účinky, ktoré hľadáte a o ktorých ste čítali. Vysvetlime si to:

  • levanduľový esenciálny olej z Lavandula angustifolia (levanduľa pravá) – sedatívny, upokojujúci, zmierňuje stres, úzkosť, problémy so spánkom.
  • levanduľový olej z Lavandula latifolia (levanduľa širokolistá) – uľavuje od bolesti, anti-mikrobiálny (potláča rast alebo usmrcuje baktérie, plesne), podporuje vykašliavanie hlienu, proti-zápalový. Viac o levanduľových olejoch nájdete v samostatnom článku.
  • tymiánový olej z Thymus vulgaris ct. tymol – silne anti-infekčný olej, podporuje imunitu, vhodný na respiračné choroby. Dráždi však kožu a sliznice. Odporúčané riedenie pri aplikácii na kožu 1%. Používať  s jemnejšími olejmi ako je napr. levanduľa. U menších detí často spôsobuje kožnú reakciu, ak ho pridáte do zmesi.
  • tymiánový olej z Thymus vulgaris ct. linalool – anti-infekčný olej s podobnými účinkami ako ct. tymol. Je však jemnejší, vhodný aj pre deti, možno používať dlhodobo. Bez bezpečnostných obmedzení pokiaľ ide o topickú aplikáciu (viac v článku o tymiánovom oleji).

3. Kto je dodávateľ esenciálneho oleja

Pre niekoho vedľajšie, pre mňa dôležité. Stotožňujem sa s názorom, že by sme o svojom dodávateľovi esenciálnych olejov mali vedieť čo najviac.

Ja osobne hľadám dodávateľa, u ktorého je jasné, že je oddaný veci a nie je len „predajcom“.  Dodávateľa, ktorý má úzky vzťah s výrobcami olejov (destilériou) alebo je priamo výrobcom a má nespochybniteľnú reputáciu v odbore.

Výroba esenciálnych olejov je náročný proces. Kvalitu olejov ovplyvňuje aj samotný producent a jeho skúsenosti, ktoré sa často dedia z generácie na generáciu. Zber rastlín v správnom čase a šetrná destilácia môžu mať významný vplyv na obsah terapeuticky účinných látok v esenciálnom oleji.

Jednoducho, dodávateľ by nás mal poskytovanými informáciami presvedčiť, že vie čo robí. V ideálnom prípade by mal poskytovať aj chemickú, tzv. GC/MS analýzu esenciálnych olejov (viď nižšie).

4. K dispozícii GC/MS analýza

Mnoho „bežných“ užívateľov esenciálnych olejov buď netuší alebo nerieši chemické analýzy esenciálnych olejov. Je to pochopiteľné – ak človek nie je chemik alebo sa ani trochu nezaujíma o chémiu esenciálnych olejov, tak analýze nerozumie. To však v princípe ani nie je potrebné.

Už len samotný fakt, že dodávateľ poskytuje k svojim olejom GC/MS analýzu (výsledky plynovej chromatografie + hmotnostnej spektrometrie), je znakom toho, že nemá čo skrývať. GC/MS analýza je do veľkej miery zárukou, že olej je čistý a nebol falšovaný.

Ako taká analýza vyzerá? Je to zvyčajne PDF súbor, rôzneho dizajnu, napríklad:

GC/MS report

V súvislosti s GC/MS analýzou ešte jedna poznámka. Malo by sa vždy jednať o analýzu oleja – fľaštičky, ktorú si kupujete/ držíte v ruke. V opačnom prípade takáto analýza nemá žiadnu výpovednú hodnotu (to čo ste si kúpili môže obsahovať čokoľvek).

GC/MS analýzy esenciálnych olejov ponúka v tejto chvíli veľmi minimum producentov esenciálnych olejov a jedným z nich je Florihana. Mimochodom, čítali ste už recenziu na Florihana esenciálne oleje na blogu?

Testované sú tiež bio éterické oleje predávané pod slovenskou značkou Voniava. Ich ponuku si môžete pozrieť cez tento odkaz.

Ako to spoznať? Podľa čísla šarže! Inak povedané, na fľaštičke oleja máte nejaký číslený kód a k tomu má dodávateľ GC/MS analýzu s rovnakým číslom. Jednoduché, nie?

Trénujte svoj nos!

A na záver ešte jeden tip. Okrem spomínaných ukazovateľov kvality dôverujte aj svojej intuícii. Esenciálne oleje s nami totiž komunikujú – ovplyvňujú najmä limbický systém, ktorý je centrom emócií a pamäte.

Svoj nos môžeme údajne vytrénovať. A preto skúšajte nové esenciálne oleje a porovnávajte oleje od rôznych dodávateľov. Pozorujte, čo pri tomi cítite a či s vami „rezonujú“.

Nech už to nazveme akokoľvek, musíme mať k nim vzťah, ak nám majú pomôcť a spríjemniť každodenný život.

Mimochodom – poznáte značku VONIAVA? Tieto bio esenciálne oleje sú unikátne tým, že majú aj špeciálne etikety (farbu + znak), čo vám uľahčí výber oleja na konkrétny problém.

🔥 Produkty Voniava môžete získať s 5% zľavou🔥 cez tento odkaz alebo ak v košíku zadáte zľavový kód “aromaexplorer”.

Použité zdroje:

  • Price, S., & Price, L. (Eds.). (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.
  • Shutes, J., & Herbalist, C. The Quality of Essential Oils.
Štítky:
Komentáre