Fototoxicita: 7 esenciálnych olejov, ktoré nepatria na slnko

fototoxicita

V klasickej aj prírodnej medicíne sú známe liečivá, ktoré po aplikácii a následnom vystavení sa slnku môžu spôsobiť závažné kožné problémy. Tieto kožné reakcie sa označujú ako fototoxicita.

Fototoxicita a fototoxický olej

Možno ste už zaregistrovali, že aj niektoré esenciálne oleje sa označujú za „fototoxické“. Zjednodušene povedané – sú to oleje, ktoré sa stávajú toxickými na slnku (príp. soláriu).

V praxi to znamená, že časti tela ošetrené fototoxickým esenciálnym olejom by sme sme nemali vystaviť slnku najbližších 12-18 hodín.

Za fototoxicitu sú zodpovedné určité látky – tzv. furanokumaríny, ktoré sa vyskytujú len v niektorých olejoch (viac nižšie). Mechanizmus ich účinku si môžete prečítať v článku Popáleniny od esenciálnych olejov?

fototoxicita a opaľovanie

Čo spôsobujú fototoxické oleje?

Fototoxicitu by sme rozhodne nemali podceňovať. Fototoxický olej dokáže spôsobiť závažné a bolestivé kožné poškodenia.

Koža sa dočasne stáva vnímavejšou voči slnečným lúčom a rýchlejšie sa spáli. Výsledkom môže byť nielen začervenanie, ale aj spáleniny, pľuzgiere a dokonca trvalé škrvny na koži (hyperpigmentácia).

Ak ste teda stúpencom prírodnej kozmetiky (či už domácej alebo kupovanej), rozhodne venujte pozornosť jej zložkám. Natrieť si tvár krémom s obsahom fototoxického esenciálneho oleja a vybrať sa na slniečko môže mať nepríjemné následky.

Ktoré esenciálne oleje sú fototoxické?

Fototoxické sú najmä niektoré citrusové oleje a zopár ďalších, napríklad:

  1. bergamotový esenciálny olej
  2. grapefuritový esenciálny olej
  3. limetkový esenciálny olej (lisovaný)
  4. esenciálny olej horký pomaranč (lisovaný)
  5. citrónový esenciálny olej (lisovaný)
  6. esenciálny olej z koreňa archangeliky (anglica root)
  7. esenciálny olej z ruty voňavej (Ruta graveolens)

Kedy fototoxicita esenciálnych olejov nepredstavuje problém

Rozmýšľate, že fototoxické esenciálne oleje nebudete radšej používať? Bola by to škoda! Stačí si predstaviť citrón, limetku či grapefruit. Čo vám napadne ako prvé?

fototoxicita a citrón

Osobne sa mi vybaví vždy nádherná osviežujúca vôňa… Citrusové oleje výborné prečistia a prevoňajú priestory, pôsobia antisepticky (t.j. antimikrobiálne na telových povrchoch). Mnohé fototoxické oleje sú antibakteriálne, antivírusové, pôsobia protizápalovo, potláčajú bolesť, stimulujú imunitu atď.

Dobrou správou je, že fototoxické oleje sú úplne bezpečné, ak ich použijeme správne! Netreba sa ich báť používať, pretože sú to naozaj fantastické oleje s mnohými liečivými účinkami.

Fototoxicita je problém, len ak si uvedené oleje aplikujeme na pleť a následne túto časť tela vystavíme slnku. Žiadny problém nám nehrozí u častí tela, ktoré máme zakryté oblečením, ak sme oleje inhalovali alebo ak sa vyberieme kopať záhradku po viac ako 18 hodinách :-).

Za zmienku stojí aj fakt, že fototoxicita olejov je otázkou koncentrácie. Ak teda použijeme 10 kvapiek citrónovej silice do 30 ml nosiča (napr. jojobového oleja), tak nám žiadna fototoxiciká reakcia nehrozí. Viac info o bezpečnosti fototoxických olejov možno nájsť v knihe Essential Oil Safety.

Komentáre