Čajovníkový olej sa v Austrálii používa už cez 100 rokov. Dnes je dostupný po celom svete ako čistý olej alebo ako aktívna zložka v rôznych produktoch. Pri topickom použití je silica vo všeobecnosti veľmi dobre tolerovaná, avšak vnútorné užívanie tea tree oleja je kontroverznou témou. Diskutuje sa najmä o toxicite oleja. V čom spočívajú riziká a ako to vidia odborníci?
Čajovníkový olej, tiež známy ako Tea tree olej, je esenciálny olej, získavaný destiláciou vodnou parou z listov stromu s botanickým názvom Melaleuca alternifolia (čajovník austrálsky). Rastie takmer výlučne v teplých, vlhkých oblastiach na východnom pobreží Austrálie. Preferuje bažinaté oblasti, odvodňovacie kanály a brehy riek.
Tea tree olej je vysoko koncentrovaná kvapalina s ostrou medicínskou vôňou. Z pohľadu chemického zloženia obsahuje čajovníkový olej najmä terpénové uhľovodíky (monoterpény) a ich alkoholy (monoterpenoly)1.
Existuje niekoľko chemotypov, t.j. chemicky odlišných typov, tea tree oleja. Z pohľadu terapeutického využitia sa ako najzaujímavejší javí chemotyp nazývaný terpinén-4-ol, čo je zároveň jediný komerčne dodávaný čajovníkový olej.
Dominantnou zložkou tohto chemotypu je zlúčenina terpinén-4-ol, ktorá tvorí 30 až 40% obsahu oleja a pravdepodobne je do veľkej miery zodpovedná za pozoruhodné antimikrobiálne účinky čajovníka.
Čajovníková silica sa dostala do povedomia najmä pre svoje antimikrobiálne, protizápalové a analgetické vlastnosti. Okrem aromaterapie sa olej často využíva aj ako aktívna zložka v rôznych kozmetických, čistiacich a farmaceutických produktoch.
Príkladom sú šampóny, mydlá, pleťové a ústne vody, ako aj voľnopredajné prípravky na liečbu rôznych stavov a ochorení. Hlavné oblasti, v ktorých čajovníkový olej našiel uplatnenie a v ktorých jeho použitie podporujú aj výskumné dáta:
Čajovníkový olej sa dnes používa predovšetkým topicky, teda lokálne na postihnutú kožu a sliznice a tento spôsob aplikácie odporúčajú zhodne takmer všetky relevantné odborné zdroje (viac o tom nižšie).
V súvislosti s používaním esenciálnych olejov ešte jedna dôležitá pripomienka. Terpenoidy (terpénové uhľovodíky) a ďalšie zložky esenciálnych olejov / silíc sú nerozpustné vo vode.
Čajovníkový olej a ani akýkoľvek iný esenciálny olej sa nedá rozpustiť ani nariediť vo vode. Napriek tomu táto nezmyselná rada neustále na internete koluje a na svojich weboch ju uvádzajú dokonca aj niektorí predajcovia esenciálnych olejov.
Nekvapkajte silice do vody, aby ste ich “nariedili”, a už vôbec ich následne takto nepite. Je to návod, ako si privodiť zdravotné problémy rozmanitého charakteru. Pre lepšiu predstavu si môžete pozrieť fotografie z databázy vedľajších účinkov esenciálnych olejov od Tisserand Institute.
Viac informácií o bezpečnom používaní esenciálnych olejov nájdete v ebooku Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov.
Všetko čo potrebujete vedieť o používaní esenciálnych olejov v praktickej minipríručke. Rozsah 20 strán, formát PDF.
SLUŽBA AUDIT TEXTOV PRE VÁS. Články na internete sú plné chybných až zavádzajúcich informácií. Vznikajú neustálou recykláciou už existujúceho obsahu z iných webov, vrátane faktických chýb. Takéto texty poškodzujú vašu reputáciu ako experta v danej oblasti.
Máte produktové texty či články na blogu z oblasti zdravia a prírodných látok? Nechajte si ich skontrolovať a odlíšte sa od konkurencie kvalitnými informáciami bez nezmyslov.
Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. RNDr. Mária Piknová, PhD, biochemička, mikrobiologička, copywriterka.
Čajovníkový esenciálny olej je chemický koktejl približne 100 zložiek8. Komplexnosť esenciálnych olejov v kombinácii so sezónnymi výkyvmi v zastúpení jednotlivých, potenciálne toxických, zložiek sú určite dôvodmi na opatrnosť, pokiaľ ide o ich vnútorné užívanie.
Požitie veľkého množstva akéhokoľvek esenciálneho oleja môže mať fatálne dôsledky. Smrteľné prípady sa vyskytujú každý rok. Bohužiaľ, neraz sa to týka malých detí.
Čo znamená “veľké množstvo” oleja? Odpoveď nie je jednoduchá. Záleží od typu oleja, telesnej hmotnosti jednotlivca a jeho zdravotného stavu.
Komplikáciou navyše je fakt, že esenciálne oleje sú ako víno. Každý rok iné – iná vôňa, iná “chémia”. U niektorých silíc zastúpenie ich zložiek kolíše vo veľkom rozmedzí, často aj o 30-40%, čo môže mať dopad na veľkosť toxickej dávky oleja pri vnútornom užívaní. To všetko sú dôvody, prečo sa vnútorné užívanie esenciálnych olejov bežnej verejnosti neodporúča.
Tip! Ak vás zaujíma téma bezpečného používania esenciálnych olejov, odporúčam knihu Tisserand a Young: Essential Oil Safety. Táto “biblia” aromaterapie je “must-have” pre každého, kto chce používať esenciálne oleje bezpečne a mať poruke dôveryhodný zdroj informácií o chemickom zložení esenciálnych olejov a ich zložiek.
Najobsiahlejšia publikácia o bezpečnosti esenciálnych olejov na trhu. Podrobné profily 400 esenciálnych olejov aj ich chemických zložiek. Detailné kapitoly o dýchacom, kardiovaskulárnom, močovom, tráviacom, nervovom aj reprodukčnom systéme v súvislosti s používaním esenciálnych olejov. 780 strán.
Mnohé internetové zdroje uvádzajú, že čajovníkový esenciálny olej sa nemá užívať vnútorne, pretože je pri požití toxický.
Súčasne sa však stretávame s úplne opačným prístupom. V niektorých e-shopoch možno nájsť čajovníkový olej na vnútorné použitie so zvláštnym návodom, ako ho užívať. Ten hovorí o riedení oleja vo vode (!), napríklad: “ vnútorné použitie tea tree oleja: zriediť 1-2 kvapky vo vode alebo citrusových nápojoch”.
Mimochodom, už sa vám podarilo zriediť olej vo vode? Mne zatiaľ nie, ale človek nikdy nevie :-).
Viac o používaní esenciálnych olejov nájdete v článku Čo je nosič esenciálnych olejov a najmä v ebooku Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov.
Ako je to teda s vnútorným užívaním čajovníka? Pozrime sa na historické skúsenosti aj informácie z odborných zdrojov.
Používanie čajovníka má za sebou bohatú históriu. Domorodé obyvateľstvo Austrálie využívalo na liečebné účely rôzne časti rastlín z rodu Melaleuca. Reč je však o čajovníku ako rastline, nie o čajovníkovom esenciálnom oleji.
Rozdrvené listy „čajových stromov“ sa inhalovali pri liečbe kašľa a prechladnutia, posypávali sa nimi rany alebo sa aplikovali vo forme obkladov. Okrem toho sa z listov čajovníka pripravoval nálev na liečbu bolesti hrdla alebo kožných ochorení. Používanie esenciálneho oleja v ľudovom liečiteľstve nebolo vôbec bežnou praxou1.
Extrahovaný esenciálny olej vzbudil záujem až v 20. a 30. rokoch 20. storočia, kedy boli publikované prvé články o jeho výrazných antimikrobiálnych účinkoch1. To odštartovalo éru komerčnej produkcie čajovníkového oleja.
Po skončení 2. svetovej vojny však dopyt po čajovníkovom oleji poklesol, pretože na scénu nastúpili antibiotiká. Na výslnie sa olej vrátil v 70. a 80. rokoch 20. storočia v rámci všeobecnej renesancie záujmu o prírodné produkty. V tom čase boli založené veľké komerčné plantáže, schopné produkovať veľké množstvá čajovníkového oleja.
Pokiaľ ide o orálne užívanie čajovníkovej silice, v súčasnosti nie je dostatok údajov na určenie maximálnej bezpečnej dávky7.
Dôvodom konzervatívneho prístupu k vnútornému užívaniu čajovníkového oleja je najmä fakt, že v literatúre bolo popísaných niekoľko prípadov otráv týmto olejom.
Uvedené incidenty sa týkali najmä požitia čajovníkového oleja malými deťmi s celkovou nízkou mierou hospitalizácie a našťastie boli bez úmrtí. Ukázali však, že požitie tea trea oleja vo väčších dávkach môže mať tieto vedľajšie účinky9:
Toxicitu čajovníkového oleja podporujú aj výsledky experimentov na zvieratách a nahlásené prípady z veterinárnej praxe, kedy bol zvieratám aplikovaný na kožu 100% čajovníkový olej.
U zvierat ako sú potkany, psy, mačky či vtáky sa pozorovali podobné vedľajšie účinky ako u ľudí, konkrétne útlm centrálneho nervového systému, poruchy koordinácie, svalové trasenie, slabosť, paréza (neúplné ochrnutie) a letargia9,10,11.
Ako vidia tému vnútorného použitia čajovníkového oleja prípadne esenciálnych olejov všeobecne odborníci, asociácie aromaterapeutov, zdravotné organizácie a čo hovorí vedecká literatúra? Tu je prehľad niektorých stanovísk:
NCCIH uvádza12, že čajovníkový olej by sa nemal užívať vnútorne, pretože to môže spôsobiť vážne symptómy, ako je zmätok, ataxia (strata koordinácie svalov), problémy s dýchaním a kóma.
CDC13 na svojich webových stránkach oficiálne stanovisko k vnútornému užívaniu oleja z čajovníka austrálskeho neuvádza. Spomína len dezinfekčné vlastnosti oleja pri vonkajšom použití, aj to iba v obmedzenej miere.
Európska lieková agentúra14 vnútorné použitie čajovníkového oleja neodporúča. Uvádzané vhodné spôsoby aplikácie sú na kožu a sliznice. Za zmienku stojí, že čajovníkový olej pre nedostatok dôkazov o bezpečnosti neodporúča deťom do 12 rokov, tehotným ženám a ani počas dojčenia.
Aliancia medzinárodných aromaterapeutov15 neuvádza konkrétne stanovisko k vnútornému užívaniu čajovníkového oleja. Na ich webe sa však nachádza všeobecnejšie vyjadrenie, ktoré hovorí za všetko: “AIA neschvaľuje vnútorné terapeutické použitie (orálne, vaginálne alebo rektálne) esenciálnych olejov, pokiaľ to neodporúča zdravotnícky pracovník, vyškolený na vhodnej klinickej úrovni.”
Americká asociácia pre holistickú aromaterapiu16 neodporúča používať esenciálne oleje vnútorne, pokiaľ to nenariadi kvalifikovaný lekár a musia byť dodržané bezpečnostné pokyny pre riedenie a použitie. Všetky použité éterické oleje musia byť čisté a pravé. NAHA odporúča nákup od renomovaného dodávateľa, ktorý analyzuje svoje oleje pomocou GC/MS (Poznámka – na európskom trhu dodáva oleje s GC/MS analýzami napr. značka Florihana, o ktorej nájdete na blogu recenziu).
Medzinárodná federácia profesionálnych aromaterapeutov17 pristupuje k používaniu esenciálnych olejov s maximálnou opatrnosťou a na svojich stránkach uvádza nasledovné:
“Aromaterapeut IFPA vám nikdy nenavrhne, aby ste na pokožku používali čisté oleje, ani vám neporadí, aby ste esenciálne oleje užívali. Aj keď majú esenciálne oleje množstvo výhod, majú nulovú nutričnú hodnotu a ak vidíte, čo čisté oleje dokážu urobiť s vašou pokožkou, predstavte si, čo robia s vaším vnútrom. Takže ak vám niekto navrhne, aby ste použili čistý esenciálny olej alebo si dali kvapku do vody, nerobte to. Nájdite si iného aromaterapeuta.”
Kniha Essential Oil Safety od autorov Tisserand a Young je celá venovaná problematike bezpečného používania esenciálnych olejov. Čajovníkovej silici je venovaných až 5,5 strany. V skratke, autori tejto renomovanej publikácie v oblasti aromaterapie na základe nedostatočných dát pre určenie maximálnej bezpečnej dávky vnútorné užívanie čajovníkového oleja neodporúčajú.