Aloe vera sa považuje priam za zázračnú liečivú rastlinu, ktorej účinky sú známe už viac ako 3500 rokov – poznali ju už egyptské kráľovné Nefertity či Kleopatra. Súčasné výskumy potvrdzujú jej veľký potenciál – dokáže pomôcť tak v prevencii ako aj liečbe rôznych zdravotných problémov.
Hoci Aloe vera poznáme najmä v súvislosti s liečbou kožných ochorení, spektrum jej účinkov je oveľa širšie. Aloe vera má významné antibakteriálne, antivírusové a protizápalové účinky.
Významné sú jej účinky voči starnutiu – stimuluje tvorbu kolagénu, čím zlepšuje stav pleti, udržiava ju vláčnu a obmedzuje tvorbu vrások.
Jej účinky sa potvrdili nielen pri lokálnej aplikácii na kožu, ale aj pri vnútornom používaní. Vnútorné užívanie Aloe vera stimuluje imunitu, pomáha pri problémoch so žalúdočnými vredmi či syndróme deravého čreva.
Za zmienku stoja aj významné protirakovinové účinky. Aloe vera je účinná nielen v prevencii ale aj liečbe nádorových ochorení, kde pomáha potláčať množenie nádorových buniek (t.j. rast nádorov), potláča angiogenézu (t.j. tvorbu ciev zásobujúcich nádor) či priamo nádorové bunky aj usmrcuje.
Aloe vera je v alternatívnej medicíne veľmi cenená rastlina. Obsahuje viac ako 200 biologicky aktívnych zlúčenín, ktoré sa ukázali byť účinné v prevencii aj liečbe rôznych chorôb. Mechanizmus ich pôsobenia spočíva v modulácii (ovplyvňovaní) rôznych biologických aj genetických procesov.
Najvýznamnejšie zložky Aloe vera sú vitamíny, minerály, sacharidy, aminokyseliny, antrachinóny, enzýmy, ligníny, saponíny a salicylové kyseliny.
Mnohé vedecké štúdie dokázali, že Aloe vera má priamy účinok na proces regenerácie kože v mieste rany. Urýchľuje hojenie tým, že zaisťuje rýchlejšie uzatvorenie rán a v mieste poškodenia stimuluje tvorbu kolagénu. Kolagén je dôležitý proteín v koži a spojivovom tkanive, zaisťuje pružnosť a odolnosť kože.
Lokálna aplikácia Aloe vera pôsobí priaznivo na regeneráciu kože – urýchľuje hojenie zapálených vyrážok a stimuluje obnovu kože.
Bolo dokázané, že polysacharid glukomannan a fytohormón giberelín z Aloe vera majú priamy účinok na tvorbu kolagénu aj jeho štruktúru. Urýchľujú tým nielen hojenie rany, ale potláčajú aj zjazvenie tkaniva.
Stimulácia tvorby kolagénu a kyseliny hyalurónovej v koži má aj ďalšie benefity – Aloe vera udržiava našu pleť vláčnu, pružnú, eliminuje vrásky a potláča prejavy starnutia kože.
Aloe vera obsahuje viacero zlúčenín s protizápalovým a analgetickým účinkom. Dokáže tak zmierniť zápalové prejavy na koži– opuch, začervenanie a potlačiť bolesť v mieste zápalu. Jednou z účinných zložiek je napríklad kyselina salicylová, ktorá je známa tým, že pomáha liečiť akné a zapálené vyrážky.
Mnohé experimenty dokázali, že Aloe vera je účinná voči mnohým Gram-pozitívnym aj Gram-negatívnym baktériám, ale aj voči kvasinkám ako sú Candida paraprilosis, Candida krusei či Candida albicans.
Aloe vera gél pri lokálnej aplikácii potláča nežiadúci rast mikroorganizmov a vytvára priaznivé podmienky pre nástup hojivých procesov. Je tak zvlášť nápomocná pri liečbe akné.
Akné je spojené so zvýšenou produkciou kožného mazu, čo vytvára priaznivé podmienky pre nadmerné množenie baktérií Propionibacterium acnes v mazovej žľaze. Schopnosť Aloe vera potláčať rast a usmrcovať rôzne mikroorganizmy je tak ďalším dôvodom, prečo používať Aloe vera na akné.
Aloe vera nám dokáže pomôcť nielen zvonku, ale aj zvnútra. Vďaka obsahu bioaktívnych látok podporuje našu imunitu, stimuluje hojivé procesy a napomáha správnej funkcii nášho čreva.
Aloe vera obsahuje celý komplex zdraviu prospešných látok, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie nášho organizmu. Predstavuje tak hodnotný výživový doplnok na celkové ozdravenie organizmu.