Slnko a slnečné dni sú nesmierne dôležité pre naše zdravie. Dôvod?
Vitamín D.
Tento vitamín, známy aj ako slnečný vitamín, zohráva významnú úlohu v množstve fyziologických funkcií – ovplyvňuje podľa odhadov až 2000 ľudských génov. Aj preto takmer každá bunka v našom tele obsahuje receptor pre vitamín D.
Vitamín D je potrebný pre vstrebávanie vápnika v čreve a správnu mineralizáciu kostí. Je to najdôležitejší vitamín pre naše kosti, zuby a svaly. Jeho nedostatok sa spája s množstvom akútnych aj chronických ochorení. Častá je kazivosť zubov, oslabená imunita, osteoporóza, zvýšená lámavosť kostí, existuje súvis s cukrovkou, kardiovaskulárnymi ochoreniami, artritídou či niektorými typmi rakoviny.
Hlavným zdrojom vitamínu D je jeho tvorba v koži účinkom UVB žiarenia. Len malú časť vitamínu D vieme získať z potravín. Hlavnými zdrojmi sú najmä divoký losos, treščia pečeň, vaječné žĺtko, makrela, tuniak.
Výskumy posledných rokov ukazujú, že väčšina celosvetovej populácie trpí nedostatkom vitamínu D. Dôvody sú jasné:
Zabúdať však nesmieme ani na druhú stranu mince. Slnečné žiarenie spôsobuje starnutie pokožky a rakovinu. Je preto na každom z nás nájsť rovnováhu…
Bohužiaľ, nie vždy to odhadneme správne. A vtedy je čas siahnuť po prípravku po opaľovaní.
Prípravky po opaľovaní by mali pokožku upokojiť, hydratovať a regenerovať. A najbohatším zdrojom takýchto látok je, ako inak, príroda ♥. Takže poďme na to…
Na výrobu vlastného, domáceho prípravku po opaľovaní použijeme Aloe vera, hydrosóly („kvetové“ vody – vedľajší produkt pri výrobe esenciálnych olejov) a esenciálne oleje. Ak hydrosól nemáte, postačia len esenciálne oleje. Avšak účinok s hydrosólmi je rozhodne lepší!
Rozpis je na cca 120 ml. Objemy aloe vera a hydrosólov si môžete ľubovoľne meniť a experimentovať, čo bude fungovať najlepšie. Určite však dodržte počet kvapiek esenciálnych olejov. Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované a vo vysokých dávkach môžu našu pleť podráždiť, čo slnkom spálenej koži rozhodne nepomôže.
Postup:
Všetky zložky zmiešame a nalejeme do fľaše s rozprašovačom. Po opaľovaní sa podľa potreby nastriekame, môžeme jemne votrieť do pokožky. Dôležité: zmes je potrebné pred použitím intenzívne pretrepať, aby sa esenciálne oleje rozptýlili vo vodnej fáze. Uskladňujeme podľa možnosti v chladničke a spotrebujeme čo najskôr, keďže zmes neobsahuje žiadne konzervanty. Je lepšie pripraviť si zmes vždy čerstvú.
Aloe vera gél sa získava zo slizovitej strednej časti listov rastliny Aloe barbadensis Miller. Je to komplikovaný „koktail“ viac ako 200 biologicky aktívnych látok, ako sú vitamíny, minerály, sacharidy, aminokyseliny, antrachinóny, enzýmy, ligníny, saponíny a salicylové kyseliny .
Výskumy dokazujú, že Aloe vera je priam stvorená pre našu pokožku. Zložky Aloe vera majú protizápalový účinok t.j. pri priamej aplikácii na kožu pomáhajú potlačiť zápalovú reakciu a urýchľujú hojenie. Prítomné sú aj dôležité antioxidačné vitamíny A (beta-karotén), C a E, ktoré spomaľujú starnutie kože.
Mukopolysacharidy zase pomáhajú udržať v pokožke vlhkosť. Aloe vera podľa štúdií stimuluje tvorbu kolagénu, zlepšuje stav pleti, potláča tvorbu vrások a začervenanie kože.
Ružový hydrosól, známy najmä ako „ružová voda“ je vedľajší produkt pri výrobe ružového esenciálneho oleja. Táto nádherne voňavá tekutina je čistý poklad pre našu pleť!
Ružová voda výborne dodáva našej pokožke vlhkosť. Je vhodná pre všetky typy pleti, zvlášť pre pokožku suchú a bez života.
Pôsobí chladivo a v kombinácii s levanduľovým či harmančekovým hydrosólom je to výborná prvá pomoc pri spáleninách od slnka.
Podobne ako ružová voda, aj gerániový hydrosól výborne zvlhčuje našu pokožku. Pôsobí protizápalovo, chladivo a výborne upokojuje slnkom namáhanú pleť.
Tento esenciálny olej hádam ani netreba predstavovať :-). Je takmer univerzálny a dá sa použiť v akútnych prípadoch aj neriedený (na štípance či popáleniny).
Levanduľový esenciálny olej obsahuje najmä zlúčeniny linalol, linalyl acetát a ß-karyofylén. Pôsobí analgeticky (tlmí bolesť), proti-zápalovo, zmierňuje opuchy a skracuje dobu hojenia.
Účinkom levanduľového oleja a vysvetleniu vzťahu medzi zložením esenciálnych olejov a ich účinkami sa do hĺbky zaoberám v online kurze Liečivý dotyk levandúľ. Kurz je určený každému, kto chce používať esenciálne oleje v bežnom živote, no nevie ako začať alebo už esenciálne oleje používa, no nie je mu celkom jasné, čo s čím kombinovať a najmä prečo.
Harmančekový esenciálny olej sa cení najmä pre svoje proti-zápalové účinky, ktoré sa pripisujú najmä obsahu zlúčenín chamazulén, α a β-bisabolol. Jeho proti-zápalový a chladivý účinok pomáha uľaviť od bolesti, zápalu a pomôže aj pri ošetrení povchových rán a spálenín od slnka.
Peppermint s obsahom zlúčeniny mentol je dobre známy pre svoj chladivý účinok. Určite ho však použite v nízkych koncentráciách, pretože priveľa pepermintového oleja pôsobí presne opačne! Vyvoláva pocit tepla a pálenia, čo je to posledné, čo slnkom spálená koža potrebuje.
Pepermintový esenciálny olej pôsobí taktiež analgeticky (tlmí bolesť), proti-zápalovo a stimuluje krvný obeh, čo napomáha regenerácii kože po nadmernom slnení.