Florihana esenciálne oleje – 9 dôvodov, prečo ich vyskúšať [RECENZIA]

Florihana esencialne oleje - salvia muskatova

V srdci Francúzskej riviéry v regióne Provence, obklopená viac ako 2500 akrami divokej levandule, tymiánu a saturejky, sa ukrýva destiléria Florihana. Florihana esenciálne oleje sú dnes úspešnou a etablovanou značkou, v ktorej sa snúbia príjemné ceny, expertíza a udržateľný prístup k výrobe esenciálnych olejov. Hľadáte najlepšiu značku esenciálnych olejov? Poďte preskúmať, či Florihana bude pre vás to pravé.

Kto je Florihana?

Florihana je rodinná firma, ktorá sa už od svojho založenia v roku 1993 špecializuje na produkciu ekologických produktov, najmä 100% prírodných éterických olejov v bio kvalite

Do portfólia Florihana však patria aj hydrosóly (hydroláty), absoluty, CO2 extrakty, tinktúry, rastlinné oleje či bylinné maceráty. 

Pomerne nedávno rozšírila Florihana svoju ponuku o vlastný rad produktov starostlivosti o pleť, ktoré navrhujú a vyrábajú vo vlastnom laboratóriu. 

Florihana esenciálne oleje - levanduľové polia v Provence

Ako spoznať kvalitné esenciálne oleje?

Na trhu je dnes dostupných mnoho značiek esenciálnych olejov. Ktorú značku si vybrať a podľa čoho sa vlastne rozhodovať? 

Okrem individuálnych preferencií na základe ceny a vône esenciálneho oleja je veľmi dôležité venovať pozornosť kvalite a čistote esenciálnych olejov. 

Čo sú kvalitné esenciálne oleje

V súčasnosti neexistuje univerzálne platná definícia kvality ani čistoty esenciálneho oleja. Samozrejme, pri uvedení výrobku na trh musia byť splnené potrebné legislatívne kritériá, ale to samo osebe nemusí byť dostatočnou zárukou kvality esenciálneho oleja. Všeobecne sa uznáva, že kvalitný esenciálny olej:

  • je vždy 100% prírodný esenciálny olej. Tu je potrebné doplniť, že kvalitný olej a prírodný esenciálny olej nie sú synonymá. Jednoducho, aj 100% prírodný olej môže byť nevyhovujúcej kvality. Je to ako s akýmkoľvek iným výrobkom – spôsob výroby a jeho následné spracovanie závisia od expertízy a aplikovaných postupov výrobcu. 
  • získava sa z presne definovaného botanického druhu so známym botanickým (latinským) názvom. Tento názov si následne vieme prečítať na štítku fľaštičky s esenciálnym / éterickým olejom. 
  • neobsahuje nič navyše. To znamená, že neobsahuje žiadne nečistoty a prísady. Týmto sa dostávame k téme falšovania esenciálnych olejov, ktoré je bohužiaľ bežné a na vzostupe. Zopár postrehov k téme nájdete v článku Falšovanie esenciálnych olejov – prípadová štúdia SANTALOVÉ DREVO.

Okrem toho by mali byť splnené ďalšie kritériá, o ktorých sa dočítate v článku 4 tipy ako spoznať kvalitné esenciálne oleje, a to najmä:

  • esenciálny olej sa predáva v tmavých fľaštičkách, najčastejšie hnedých jantárových. Dôvod je v chémii. V skratke, tmavé fľaše chránia obsah pred účinkami ultrafialového žiarenia, ktoré urýchľuje chemický rozklad zložiek esenciálneho oleja.
  • fľaštičky esenciálneho oleja sú zo skla – toto kritérium je dnes splnené takmer vždy. Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované a dokážu rozleptať aj plasty. Každý rozumný výrobca preto zabalí svoje oleje do sklenených nádob. 
  • štítky obsahujú všetky relevantné informácie o esenciálnom oleji. To znamená latinský názov rastliny, prípadne chemotyp, krajinu pôvodu, spôsob výroby esenciálneho oleja (destilácia alebo lisovanie), spôsob použitia, dátum výroby a expirácie. 

Ako nájsť najlepšie esenciálne oleje

Téma kvality esenciálnych olejov je oveľa širšia a námetom na samostatný článok. Skôr než sa presunieme k téme Florihana esenciálnych olejov, ešte niekoľko tipov a poznámok k výberu esenciálnych olejov:

  • nehľadajte najlepšie esenciálne oleje. Žiadna značka esenciálnych olejov nie je objektívne najlepšia. Dokonca aj obľúbený výrobca esenciálnych olejov môže mať oleje, ktoré vám vôňou nebudú vyhovovať a je úplne v poriadku vyskúšať iné značky. Esenciálne oleje sú totiž ako víno. Každý rok iné – iné zloženie, iná vôňa, jednoducho iná „chémia“. Taká je príroda. Viac v tomto článku
  • hľadajte 100% prírodné oleje, ktorých dodávateľovi dôverujete a veríte v kvalitu jeho olejov. Chýbajú vám informácie o predávaných olejoch? Pýtajte sa! Ak dodávateľ nereaguje alebo uspokojivo neodpovie, možno je to signál, že dané éterické oleje pre vás nebudú tie najlepšie. 
  • bio éterické oleje sú lepšie – esenciálne oleje z rastlín pestovaných v systéme ekologického poľnohospodárstva sú lepšie. Je menšia šanca, že obsahujú kontaminujúce látky (pesticídy, herbicídy). Tie napriek všeobecnému presvedčeniu dokážu prejsť nielen do lisovaných esenciálnych olejov, ale aj destilovaných. Dokazujú to viaceré uskutočnené štúdie, ako je napríklad táto.

Čo Florihana esenciálne oleje ponúkajú

#1 Certifikované esenciálne oleje

Ak hľadáte 100% prírodné, organické, bio esenciálne a certifikované oleje, tak Florihana určite stojí za skúšku. 

Ako uvádza výrobca na svojom webe, Florihana od svojho začiatku ponúka ekologické produkty, ktoré spĺňajú špecifické normy, uznávané medzinárodným spoločenstvom. 

Florihana esenciálne oleje sú bio éterické oleje, certifikované v súlade s nariadeniami ES 834/2007, 889/2008 a 1235/2008, ktoré sa týkajú ekologického poľnohospodárstva v Európskej únii.

#2 Chemické analýzy esenciálnych olejov

Toto je niečo, čím sú Florihana esenciálne oleje unikátne. Osobne v tejto chvíli nepoznám inú značku na európskom trhu, ktorá by to dotiahla až na túto úroveň.

Každý Florihana esenciálny olej má totiž okrem povinnej dokumentácie (Bezpečnostný list MSDS a Technický list) navyše aj nepovinnú GC/MS analýzu oleja

Florihana esenciálne oleje a dostupné analýzy

Čo je GC/MS?

GC/MS je skratka pre dve techniky, ktoré sa dnes spoločne používajú na analýzu chemického zloženia esenciálnych olejov

GC znamená plynová chromatografia (Gas Chromatography) a MS hmotnostná spektrometria (Mass Spectrometry). 

Výsledkom GC/MS analýzy je správa (report), ktorý nám úplne presne prezradí, aké zložky a v akých percentách sú v éterickom oleji prítomné

Navyše, tieto dve metódy použité spoločne umožňujú do veľkej miery odhaliť aj prítomnosť kontaminujúcich látok, vrátane falšovania olejov syntetickými analógmi prírodných zložiek.

GC/MS report má Florihana k nahliadnutiu a stiahnutiu v podobe PDF súboru pre každý esenciálny olej vo svojej ponuke. Presnejšie, každú konkrétnu šaržu oleja s vlastným označením (viac o tom v ďalšej kapitole).

Florihana esenciálne oleje - GC/MS analýzy šarží

Nerozumiete zloženiu esenciálnych olejov alebo vás to absolútne nezaujíma? To vôbec nevadí!

GC/MS reporty sú možno pre vás španielska dedina, ale dajú sa chápať aj ako dobrý signál zo strany výrobcu. Signál, že chce pôsobiť transparentne a ukázať, že sú jeho oleje kvalitné, nefalšované a 100% prírodné

Mimochodom, takéto analýzy sú pomerne drahá záležitosť. Dá sa preto dosť dobre predpokladať, že éterické oleje pochybnej kvality by žiadny výrobca testovať dobrovoľne nedával.

Tip: Z analýz sa dajú niekedy vyčítať zaujímavé veci a zvládne to aj človek bez chemického vzdelania. Zjednodušene a prakticky sa to naučíte v kurze Liečivý dotyk levandúľ.

Výhodou takéhoto pohľadu na účinky esenciálnych olejov je, že skutočne porozumiete ich účinkom a dokážete oleje zamieňať. 

#3 Kompletná vystopovateľnosť vďaka číslu šarže

Ak si vezmete do ruky fľaštičku s Florihana esenciálnom olejom a preštudujete etiketu, objavíte ešte jednu zaujímavú vec.

Na každej fľaštičke sa nachádza unikátny kód v podobe kombinácie písmen a čísel, čo je kód šarže. Tým je zaručená úplná vystopovateľnosť akéhokoľvek Florihana esenciálneho oleja od okamihu destilácie až po doručenie do vašich rúk.

Z pohľadu spotrebiteľa to opäť možno chápať ako znak toho, že výrobca má procesy a kvalitu pod kontrolou, čo sa snaží týmto spôsobom komunikovať aj navonok.

Florihana esenciálne oleje - číslo šarže na etikete

Ako využiť číslo šarže v praxi? 

Číslo šarže je výborný spôsob, ako preskúmať zloženie esenciálnych olejov. Pomáha to lepšie pochopiť, čo oleje obsahujú a s čím nám dokážu pomôcť. 

Iste, toto nie je cesta pre každého, ale len pre tých, ktorí chcú pochopiť vzťah medzi zložením a účinkami esenciálnych olejov :-D. Vysvetlime si to na konkrétnom príklade:

  • môj esenciálny olej z čierneho korenia má na štítku číslo šarže FLE0B081122F. 
  • na stránke výrobcu alebo predajcu Florihana bio éterických olejov si vyhľadám príslušnú GC/MS analýzu, t.j. PDF súbor s označením FLE0B081122F.pdf.
  • súbor si stiahnem, otvorím a preskúmam zloženie esenciálneho oleja. Všímam si len tie zlúčeniny, ktorých je tam najviac.

Čo sa dá z GC/MS analýzy vyčítať? V prípade esenciálneho oleja z čierneho korenia sa z analýzy dozvedáme, že obsahuje:

  • 25% látky beta-karyofylén – táto zlúčenina má veľmi zaujímavé vlastnosti – výrazne tlmí bolesť a pôsobí protizápalovo. Hoci je beta-karyofylén v olejoch pomerne bežný, zvyčajne je prítomný v malom množstve. 25% je celkom slušný obsah, viac ho býva už len v olejoch Copaiba a Ylang-Ylang. Viac sa o beta-karyofyléne dočítate v článku 4 najlepšie esenciálne oleje na bolesť, zápaly a opuchy.
  • 18% látky limonén – limonén je dobre známou zložkou citrusových olejov. Pôsobí protizápalovo, antisepticky a tlmí bolesť.
  • 25% pinénov – alfa a beta-pinén sú typickou zložkou esenciálnych olejov z ihličnanov. Pinény pôsobia tiež protizápalovo, antibakteriálne, antivírusovo a protikŕčovo.

Čo z toho vyplýva? Úplne logicky sa dá predpokladať, že esenciálny olej čierne korenie bude veľmi nápomocný všade tam, kde potrebujeme riešiť bolesť, zápaly a mikroorganizmy (baktérie vírusy). 

Využijeme ho napríklad do masážnych zmesí pri bolestiach, zápaloch a stuhnutí svalov / kĺbov alebo pri respiračných ochoreniach. 

Florihana esenciálne oleje - olej čierne korenie (koláčový graf)

#4 Recyklovateľné obaly

Tak ako mnoho iných výrobcov, aj Florihana stavila na tmavé sklenené fľaše, ktoré sú 100% recyklovateľné.

Zvláštnosťou je, že každá sklenená fľaštička oleja má navyše aj svoj vlastný kovový obal. Ten slúži ako extra ochrana esenciálneho oleja pred svetlom a chráni ho pred rozbitím počas prepravy. 

Z môjho subjektívneho pohľadu sa mi tieto obaly zdali vždy zbytočné. Sú síce recyklovateľné, no ak im nenájdete nejaké uplatnenie, tak musíte riešiť ich likvidáciu. 

Ako to vidíte vy? Našli ste pre ne nejaké využitie? Napíšte do komentára pod článok. 

Florihana esenciálne oleje a ich kovové obaly

#5 Praktické a funkčné kvapátka

Mali ste už esenciálne oleje, ktoré nechceli kvapkať alebo sa naopak z fľaštičky pri kvapkaní priam vyliali či dokonca stekali po hrdle? To zabolí najmä v prípade, že sa jedná o drahší olej. 

Priznám sa, že fungujúce a bezproblémové kvapkanie je jedno z hlavných kritérií, prečo značku Florihana obľubujem.

Jednoduché a presné dávkovanie olejov nie je vôbec štandardom a mnohé značky s tým majú problém.  

Florihana esenciálne oleje používam už niekoľko rokov a nikdy som s kvapkaním nemala problém. Toto tvrdenie neplatí pre oleje, ktoré prirodzene časom živičnatejú (napr. myrha). Myrhu z fľaštičky nedostanete bez ohľadu na značku alebo kvapátko.

Florihana esenciálne oleje a ich kvapkátka

#6 Kvalitné esenciálne oleje vyrábané šetrnou destiláciou

Odhliadnuc od GC/MS analýzy, konečný spotrebiteľ nemá veľa možností, ako zhodnotiť kvalitu esenciálnych olejov. 

Kvalitu esenciálnych olejov ovplyvňuje viacero faktorov, no medzi tie najdôležitejšie patrí spôsob destilácie. A s destiláciou bylín je to ako s kuchárskymi zručnosťami. Buď ste dobrý kuchár alebo nie. Prípadne sa ním nazbieraním vedomostí a skúseností časom stanete.

Destilácia bylín je zručnosť aj umenie

Mnohí producenti esenciálnych olejov sa snažia optimalizovať podmienky destilácie rastlín, čo je súčasťou ich know-how.

Dôvodom je fakt, že dlhodobo vysoké teploty blízke 100°C, pri ktorých prebieha destilácia, zložkám esenciálnych olejov nesvedčia. Dochádza k ich rozkladu, čo negatívne ovplyvňuje vôňu, chemické zloženie, a teda aj kvalitu éterického oleja. 

Ako k tomu pristúpila Florihana? To, čo sa dozvedáme na ich stránkach, rozhodne neznie zle. Veď posúďte sami:

“Destiléria Florihana vyvinula vysoko inovatívnu technológiu s názvom „flash détente“, vyvinutú a zdokonalenú vo vlastnom laboratóriu. Tento proces je jedinečný vo svete aromaterapie a kozmetiky.

Výsledky ďaleko predčili naše očakávania.

Podarilo sa nám vykonávať destilácie vodnou parou pri veľmi nízkych teplotách medzi 40°C až 80°C. Zložky sa vyparujú pri oveľa nižšej teplote ako je ich bod varu, čo zabraňuje ich rozkladu a zachovávajú si vlastnosti molekúl veľmi podobné tým v rastlinách”.

#7 Široký výber esenciálnych olejov

Ponuka esenciálnych olejov pod značkou Florihana je pôsobivá. V portfóliu majú cez 100 rôznych bio éterických olejov. Veď len levanduľových olejov majú 5 druhov:

  • levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia)
  • levanduľa lekárska divoký zber (Lavandula angustifolia)
  • levanduľa širokolistá (Lavandula latifolia)
  • levanduľa hlávkovitá (Lavandula stoechas)
  • lavandin (kríženec levandúľ)

Každý z levanduľových esenciálnych olejov má iné chemické zloženie, iné účinky, a tým aj odlišné použitie. Detailne sa im venujem v online kurze Liečivý dotyk levandúľ.

Naučte sa lepšie rozumieť účinkom esenciálnych olejov, aby ste ich vedeli použiť v správnych situáciách, na správny účel a dokázali ich aj zamieňať.

#8 Florihana uvádza chemotypy éterických olejov

Pre prípad, že ste o chemotypoch ešte nepočuli, tu je krátka definícia:

Na účely aromaterapie chemotypmi rozumieme rastliny, ktoré majú síce rovnaký botanický názov, ale produkujú chemicky úplne rozdielne esenciálne oleje. 

Tento fenomén sa vyskytuje len u niektorých rastlín a klasickým príkladom je tymián. Všimli ste si niekedy, že zakúpiť si vieme rôzne druhy tymianových olejov? Olejov, ktoré výrobcovia označujú napríklad ako:

  • tymián tymol
  • tymián borneol
  • tymián linalool
  • tymián geraniol

Podľa údajov z vedeckých štúdií tymián vytvára minimálne 13 rôznych chemotypov. Takéto tymianové oleje sa zásadne líšia svojím chemickým zložením, účinkami aj pravidlami bezpečného používania. 

Florihana esenciálne oleje - rôzne druhy tymianových olejov

Každý dodávateľ esenciálnych olejov by preto mal uvádzať, aký chemotyp tymianového oleja predáva. Florihana tak činí a v ponuke má dokonca 4 chemotypy tymianového oleja (tymol, borneol, linalool, tujanol). Poznáte ich vône a používate ich?

Kurz DOMÁCA AROMALEKÁRNIČKA

Len 5 esenciálnych olejov a dokonalé pochopenie ich účinkov. Objavte v používaní esenciálnych olejov logiku!

#9 Prijateľná cena

Ceny esenciálnych olejov Florihana sa pohybujú niekde uprostred. Nepatria medzi najlacnejšie, ale nie sú ani zvlášť finančne náročné. Dá sa povedať, že cena je primeraná za oleje s takým štandardom kvality.

Mimochodom, oleje nepredávajú na mililitre, ale na gramy. Na výber sú viaceré druhy gramáží, obvykle 2 g, 5 g, 15 g a 50 g.

Čo si predstaviť pod “prijateľnou” cenou? Cenové rozpätie sa pohybuje približne od 5-6€ za najlacnejšie oleje v 5 g balení po oleje s cenou v desiatkach eur za 2g balenie. 

Drahšie sú, pochopiteľne, vzácne oleje ako ruža, magnólia či santalové drevo, u ktorých sa nízka cena ani nedá očakávať.

Kde kúpiť Florihana esenciálne oleje

Esenciálne oleje Florihana možno objednať priamo z Francúzska cez web florihana.com. Vzhľadom na vysoké poštovné však môže byť výhodnejšie a praktickejšie kúpiť oleje cez slovenského alebo českého predajcu. To má okrem úspory na prepravných nákladoch aj ďalší benefit – podporujeme tým vlastnú ekonomiku. 

Čo Florihana esenciálne oleje ponúkajú – zhrnutie

  • 100% prírodné organické oleje
  • špičkovú kvalitu
  • široký sortiment
  • rôzne chemotypy esenciálnych olejov
  • dostupné ceny
  • kompletnú vysledovateľnosť produktov
  • GC/MS analýzy
  • kvalitné recyklovateľné obaly
  • spoľahlivé dávkovanie esenciálnych olejov 

Záver

Florihana predstavuje zaujímavé spojenie prírody a moderných technológií. Osloví najmä tých, ktorí hľadajú kvalitné bio éterické oleje za rozumnú cenu, a súčasne je pre nich dôležitý etický a udržateľný prístup značky k výrobe esenciálnych olejov. 

Ako to máte so značkou Florihana vy? Používate ich esenciálne oleje alebo ste ich ešte nikdy neskúsili? Napíšte do komentára pod článkom.

Spolupráca

Ste dodávateľ kvalitných esenciálnych olejov a chcete dať o sebe vedieť v rámci obsahu, publikovaného na Aroma-Explorer? Alebo potrebujete napísať texty na blog pre váš projekt? Napíšte mi a nájdeme spolu riešenie!

Štítky:
Komentáre