4 najlepšie esenciálne oleje na bolesť, zápaly a opuchy

Esenciálne oleje s obsahom beta-karyofylénu

Trápia vás problémy ako bolesť / opuch / zápal / rany na koži a neviete, ktoré esenciálne oleje by boli najlepšie?

Vyskúšajte si pripraviť masážnu zmes, balzam či aloe vera gél s prídavkom esenciálnych olejov, ktoré sú na tieto problémy najúčinnejšie! Ktoré to sú? Esenciálne oleje s obsahom zlúčeniny s názvom beta-karyofylén.

Čo je beta-karyofylén

Beta-karyofylén je látka z rastlinnej ríše, ktorá vykazuje pozoruhodné biologické účinky – pôsobí výrazne proti-zápalovo a anti-oxidačne, čím napríklad:

  • podporuje hojenie rán
  • zmierňuje opuchy
  • tlmí bolesť

Kde beta-karyofylén nájdeme?

Beta-karyofylén je síce jedným z najrozšírenejších seskviterpénov v rastlinných siliciach, avšak jeho obsah býva nízky. Medzi esenciálne oleje s najvyšším obsahom beta-karyofylénu patria napríklad:

Beta-karyofylén je fytokanabinoid!

Po chemickej stránke je beta-karyofylén prírodný bicyklický seskviterpén – zlúčenina s pomerne zložitou štruktúrou s 15 atómami uhlíka a chemickým vzorcom C15H24.

Z pohľadu jeho účinkov je dôležité, že patrí medzi tzv. fytokanabinoidy – látky rastlinného pôvodu, ktoré majú schopnosť viazať sa na kanabinoidné receptory v našom tele. Výsledkom interakcie beta-kayrofylénu s receptormi sú aj vyššie spomínané biologické účinky.

Esenciálne oleje s obsahom beta-karyofylénu a jeho chemická štruktúra

Možno vám pojem kanabinoid evokuje spojenie s rekreačnými drogami. Dobrou správou však je, že karyofylén nemá psychoaktívne účinky, pretože sa neviaže na kanabinoidné receptory typu 1 (CB1), ale len na receptory typu 2 (CB2).

Viac informácií o celých skupinách olejov a ich použití nájdete v komplexnom online kurze Aromaterapie MIDI, najmä v module Voňavá zoznamka.

Aké oleje považujete za najúčinnejšie na tlmenie bolesti alebo máte s nimi pozitívnu osobnú skúsenosť?

Obrázky a použité zdroje:

Ak sa vám článok páčil, odporučte ho aj svojim známym. Ďakujem.
Komentáre