Čo je esenciálny olej ylang-ylang komplet

ylang-ylang
 1. Hlavná stránka
 2. >
 3. Esenciálne oleje
 4. >
 5. Čo je esenciálny olej...

Olej Ylang-ylang patrí do kategórie exotických esenciálnych olejov. Ak jeho vôňu poznáte, iste mi dáte za pravdu. Je jednoducho neskutočná. Omamne silná, sladká, bohato tropická. Ako tropický kvet, z ktorého pochádza!

Čo je esenciálny olej ylang-ylang

Cananga odorata, často označovaný ako ylang-ylang, je rýchlo rastúci strom pochádzajúci z tropickej Ázie. Jeho domovom sú Filipíny, Malajzia, Indonézia, Madagaskar a ďalšie ostrovy v Indickom oceáne.  Táto rastlina je známa najmä vďaka svojim intenzívne voňajúcim kvetom žltej farby.

Esenciálny olej sa získava z čerstvých kvetov destiláciou vodnou parou. Jeho hlavné využitie je v parfumérii a aromaterapii.

Keďže kvety sú veľmi jemné, musia sa zberať veľmi opatrne a spracovať čo najskôr pre dosiahnutie čo najlepšieho výťažku esenciálneho oleja. Podobne ako je to u jazmínu, zber sa realizuje skoro ráno, skôr než sa olej z kvetov odparí.

Terapeutické využitie esenciálneho oleja ylang-ylang

Rastlina C. odorata má mnoho etnomedicínskych aplikácií. V Indonézii sa olej používa na podporu sexuálnej eufórie počas sexu a tiež potlačenie sexuálnej úzkosti.

Výskumy dokazujú, že olej má tiež antidepresívne účinky. Je to jeden z top olejov v aromaterapii proti stresu, nervozite a úzkosti. Považuje sa za „harmonizujúci“  a tonikum pre telo aj dušu. Viac v článku Ako sa zbaviť úzkosti: 13 esenciálnych olejov, ktoré pomôžu zvládnuť stres, úzkosť a zlú náladu.

Ylang-ylang je dobre známy aj tým, že znižuje krvný tlak, čo naznačuje jeho možné využitie pri liečbe hypertenzie. Obsah zlúčenín ako je linalool a β-karyofylén dávajú oleju analgetické a proti-zápalové vlastnosti.

Trápia vás stuhnuté ramená? Olej ylang-ylang s tým pomôže

Trávite veľa času pri počítači a máte stuhnutý krk a ramená? Bolí vás chrbát? Olej Ylang-ylang veľmi rada používam do zmesí všade tam, kde je problém bolesť, stuhnutosť svalov a zápal. Masáž padne zvlášť dobre večer, keďže olej pôsobí upokojujúco, relaxačne.

Prezradím vám recept na jednu z mojich top zmesí, ktorá navyše vonia božsky:

 • zmiešame 14 g jojobového oleja a 14 g roztopeného panenského kokosového oleja
 • do teplej (no už nie horúcej) zmesi pridáme tieto esenciálne oleje: 6 kvapiek čierne korenie + 5 kvapiek grapefruit + 4 kvapky ylang-ylang + 3 kvapky jalovec (Juniperus communis)
 • premiešame a uchovávame v chladničke. Používame na masáž krku, ramien, chrbta – jednoducho tam, kde nás trápi bolesť a stuhnutosť.

Olej ylang-ylang – aký typ si vybrať?

Ak si budete chcieť kúpiť olej ylang-ylang, veľmi pravdepodobne zistíte, že niektorí výrobcovia ponúkajú viac druhov oleja, označené ako „extra“, prvý, druhý či tretí destilát, I II, III alebo „komplet“.

Čo znamená ylang-ylang komplet a aký olej ylang-ylang si máme vybrať? Kompletný alebo nejakým spôsobom „nekompletný“? 🙂

Frakčná destilácia

Ylang-ylang je jeden z esenciálnych olejov, ktorý sa produkuje destiláciou vo forme tzv. frakcií na základe rozdielnych časov.

V praxi to znamená, že destilácia beží istý čas a potom sa zastaví. Esenciálny olej, ktorý sa za ten čas získal, sa odoberie a predstavuje frakciu (t.j. časť z celkového množstva). Následne destilácia pokračuje.

Opakovaním tohto procesu vznikne 4 až 5 tried oleja ylang-ylang (extra superior, extra, I, II a III), ktoré majú rôzne komerčné využitie. Pokiaľ destilácia beží neprerušene celý čas, získa sa olej ylang-ylang komplet. Proces destilácie môže trvať celkovo 8 až 20 hodín.

Rozdiely medzi olejmi ylang-ylang extra, I, II, III, komplet

Trvanie destilácie a detaily procesu sa medzi destilériami líšia. Každý producent má svoj postup, a preto môžu vznikať väčšie či menšie rozdiely v kvalite oleja ylang-ylang. Vôňa oleja a terapeutické účinky jednotlivých tried oleja ylang-ylang nie sú rovnaké, pretože majú rozdielne chemické zloženie.

 • olej ylang-ylang extra – takto sa označuje prvý destilát. Niekedy ho nájdeme aj pod názvom extra superior. Obsahuje najviac prchavé látky, najmä estery, a má najsladšiu vôňu. Nasledujúce frakcie sa označujú ako prvá, druhá a tretia (I, II, III). Ylang-ylang extra a I. frakcia sa používajú najmä v drahých parfémoch.
 • olej ylang-ylang frakcie II a III sa využívajú v menej drahých kozmetických produktoch, mydlách a detergentoch.
 • olej ylang-ylang komplet má najmenej sladkú vôňu a predstavuje vyváženú zmes všetkých frakcií.

Mimochodom, aromaterapia preferuje olej ylang-ylang komplet, pretože je komplexný a obsahuje jednoducho všetko, čo obsahovať má. Je to dôležité pre dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku.

Použité zdroje:

 • Brokl, Michał, et al. „Improvement of ylang-ylang essential oil characterization by GC× GC-TOFMS.“ Molecules 18.2 (2013): 1783-1797.
 • https://www.naturesgift.com/aromatherapy-information/what-is-aromatherapy/how-are-essential-oils-made/ylangylang-fractions/
 • https://divineessence.com/en/product/ylang-ylang-extra-premium/
 • Hongratanaworakit, Tapanee, and Gerhard Buchbauer. „Relaxing effect of ylang ylang oil on humans after transdermal absorption.“ Phytotherapy Research 20.9 (2006): 758-763.
Štítky:
Komentáre