Vnútorné užívanie esenciálnych olejov – áno či nie?

vnútorné užívanie esenciálnych olejov

Baktérie, naše črevo a podpora imunity esenciálnymi olejmi. Vnútorné užívanie esenciálnych olejov je tak trochu „horúca“ a kontroverzná téma. Ak pijete esenciálne oleje, rada by som vám ponúkla aj iný pohľad na vec. Čo je zlé na kvapkaní silíc do vody a ich vnútornom užívaní?

Vnútorné užívanie esenciálnych olejov – riziká

Poleptanie slizníc

Olej a voda sa nemiešajú – tvrdenie, ktoré hádam nikomu netreba zvlášť vysvetľovať. Človek to zažíva denne pri umývaní mastného riadu. Jednoducho – mastnotu čistou vodou neumyjeme, pretože mastnota sa vo vode nerozpúšťa.

Rovnako to platí pre esenciálne oleje! Esenciálne oleje majú síce iné chemické zloženie, ale správajú sa rovnako mastné oká v polievke: s vodou sa nemiešajú a obvykle plávajú na hladine.

oleja a voda sa nemiešajú

Ak ich teda pijete (napr. nakvapaním do vody) alebo rovno kvapkáte pod jazyk, môžu sa prilepiť na vaše sliznice. Je to rovnaké, ako aplikácia neriedených olejov.

Riziko? Poleptanie slizníc (ústa, hltan a nižšie časti GIT – gastrointestinálneho traktu), vznik vredov a zbytočné zaťažovanie orgánov, ktoré zabezpečujú odstraňovanie telu cudzích látok. Nie je to nič fiktívne. Je to fakt, ktorý zažilo na vlastnej koži už mnoho ľudí.

Rovnako ako lieky pesticídy, prísady v kozmetike a čistiacich prostriedkoch, aj zložky esenciálnych olejov sú xenobiotiká – chemické látky, ktoré náš organizmus považuje za cudzie a snaží sa ich zbaviť.

Xenobiotiká náš organizmus upravuje tak, aby sa znížila ich toxicita a umožnilo sa ich jednoduché vylúčenie z tela. Tieto detoxikačné procesy sa uskutočňujú v pečeni, kde prebiehajú rôzne biotransformačné kroky (enzymatické – napr. oxidácia, redukcia, hydrolýza a/alebo konjugácia), ktoré robia xenobiotiká menej toxickými a pripravenými na vylúčenie močom, stolicou či cez respiračný trakt.

Podporujete si esenciálnymi olejmi imunitu?

Ich konzumácia je najmenej vhodný spôsob! Esenciálne oleje totiž prechádzajú tráviacim traktom, kde prichádzajú do styku:

  • s kyselinou chlorovodíkovou v žalúdku (agresívna kyselina, ktorá leptá aj kov). Ovládate presne, čo sa deje v žalúdku so zložkami esenciálnych olejov? Na čo sa menia pri chemickej reakcii?
  • s tráviacimi enzýmami a natrávenou potravou v nižších častiach GIT. Všetko sú to enzýmami katalyzované chemické reakcie a súčasný stav vedeckých poznatkov nie je na takej úrovni, aby sme vedeli, čo presne sa tam deje!

Ak potrebujete posilniť imunitu, siahnite po bylinkách či extraktoch z húb s obsahom betaglukánov a konzumujte dostatok potravín, bohatých na vitamín C (viac v článku Vitamín C v potravinách: 12 top zdrojov). Tieto stratégie sú overené tisíckami rokov a o účinných zložkách v rastlinách či hubách vie dnes veda viac, ako o esenciálnych olejoch.

Ebook: Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov

Všetko čo potrebujete vedieť o používaní esenciálnych olejov v praktickej minipríručke. Rozsah 20 strán, formát PDF.

A čo mikróby v našom čreve?

Na to takmer nikto nemyslí – naše črevo je mikrobiálny ekosystém! Žije tam nesmierne množstvo mikróbov, ktoré podľa údajov vážia až 1 kg našej telesnej hmotnosti!

Nažívajú spoločne a podľa najnovších výskumov dokonca komunikujú s našim imunitným systémom! Symbioticky tam nažívajú jednobunkové mikroorganizmy s mnohobunkovým organizmom – naším telom). Je to tak komplexná výskumná téma, že o nej nájdete nepreberné množstvo vedeckých článkov.

No čo je dôležité si uvedomiť – o týchto vzťahoch vieme veľmi málo. Črevná sliznica je najväčšou styčnou plochou medzi vonkajším prostredím (hoc je to vnútri) a naším telom.

Črevo údajne zodpovedá až za 80% našej imunity. Žije tam cez 2000 komenzálnych druhov baktérií. Možno sa to nezdá veľa – ale treba si uvedomiť, že v rámci druhu existujú desiatky/stovky (?) kmeňov, ktoré sú niečím špecifické.

A viete čo? Pre mnohé črevné mikroorganizmy nemáme ani vedecký názov, nevieme vôbec čo sú zač, čo robia ani aký je ich význam pre naše telo.

črevo a črevná mikrobiota

Niektoré nedokážeme ani reálne kultivovať (namnožiť), aby sa dali bližšie študovať. O ich prítomnosti vieme len z metagenomických analýz, teda zo sekvenovania genetického materiálu, ktorý sa extrahuje priamo z črevného obsahu. Tieto analýzy umožňujú identifikovať prítomnosť mikroorganizmov na základe ich DNA alebo RNA, a to aj v prípade, že ich nemožno izolovať a množiť v laboratórnych podmienkach.

A do tohto črevného prostredia s množstvom neznámych mikroorganizmov si my ideme aplikovať esenciálne oleje, ktoré dokážu baktérie nielen usmrcovať, ale majú aj celý zoznam popísaných a možno aj nepopísaných účinkov? Aby urobili čo?

Nevieme celkom presne, ktoré zložky esenciálny olej obsahuje, v akom stave sa vôbec do čreva dostali a najmä – nevieme, čo to dokáže spraviť s rovnováhou v našom čreve! S tým neznámym mikrobiálnym ekosystémom.

Narušenie tohto prostredia takouto „samoliečbou“ môže mať ďalekosiahle následky. Výskumy ukazujú, že dysbióza črevných baktérií (narušenie rovnováhy) prispieva k množstvu ochorení (zápalové ochorenia čreva, obezita, rakovina atď).

Áno, užívanie olejov je platná terapeutická cesta na riešenie problémov v GIT. Patrí však do rúk odborníkov, ktorí vedia čo robia a majú aspoň nejaké znalosti o esenciálnych olejov, ich účinkoch, kontraindikáciách a našej fyziológii.

Kurz AROMATERAPIE KOMPLET

Staňte sa expertom v používaní esenciálnych olejov. Kompletné základy aromaterapie od A po Z – na jednom mieste a v logickom slede.

Prečo sú v ponuke esenciálne oleje na vnútorné použitie?

Pretože to nie je legislatívne dobre podchytené. Neveríte? Prečítajte si článok s odborníčkou Ing. Gabrielou Olšanskou, PhD., expertnou poradkyňou pre potraviny a kozmetiku v ČR na tému Esenciálne oleje vs silice: zo zákulisia legislatívnych požiadaviek [ROZHOVOR]. V kontexte vnútorného užívania esenciálnych olejov z uvedeného článku vyplývajú najmä tieto závery:

  • esenciálne oleje / éterické oleje / silice možno uviesť na trh v rôznych kategóriách, napríklad ako kozmetický prípravok, surovina pre kozmetiku, doplnok stravy atď. Kategóriu si vyberá ten, kto výrobok uvádza na trh. 
  • z toho logicky vyplýva, že ak je esenciálny olej uvedený na trh ako surovina pre kozmetiku, nemôže jeho dodávateľ uviesť, že sa dá užívať vnútorne. To však neznamená, že jeho kvalita je odlišná ako kvalita oleja, ktorý sa dodávateľ rozhodol uviesť na trh napríklad ako doplnok stravy, pri ktorom odporúča vnútorné užívanie.
  • éterické oleje ako také nie sú potravina a Ing. Gabriela Olšanská, PhD. odporúča držať sa logiky jednotlivých kategórií. Napr. ak je olej surovina pre kozmetiku, nesmie sa užívať vnútorne. Ak je to silica vo farmaceutickej kvalite, je určená na výrobu liekov vo farmaceutickom výrobnom podniku a nie na vnútorné užívanie v domácom prostredí. 
  • podľa názoru odborníčky esenciálny olej nemôže byť doplnkom stravy, hoci aj s takým označením olejov sa na trhu stretávame. Tu stojí za zmienku, že účinnosť deklarovaná výrobcom sa neoveruje a zdravotné tvrdenia nie sú po odbornej stránke posudzované. Inak povedané – pri týchto esenciálnych olejoch je možné uviesť čokoľvek (ak to neodporuje zákonu), no z pohľadu kvality sa nemusia nijako líšiť od olejov, ktoré sú uvedené na trh ako surovina pre kozmetiku.

ZHRNUTIE
Esenciálne oleje ako také nie sú potravina a v koncentrovanej a neupravenej forme nie sú určené na vnútorné užívanie bežnej laickej verejnosti. Nabádanie k vnútornému užívaniu esenciálnych olejov je škodlivá praktika, ktorá síce momentálne nie je v rozpore so zákonom, no môže ohroziť vaše zdravie.

Esenciálne oleje na vnútorné použitie ako antibiotiká? Radšej nie – toto sú dôvody

Používate esenciálne oleje napr. na podporu zdravia dýchacej sústavy pri infekciách horných dýchacích ciest či zápaloch kože a iných stavoch? Je to v poriadku, pokiaľ sa tak deje v rámci zásad bezpečného použitia olejov.

Je však dôležité pripomenúť, že esenciálne oleje majú v tejto chvíli potenciál najmä v období nástupu choroby (pri respiračných virózach napríklad formou naparovania) a neskôr ako doplnková terapia.

Pretože – keď sa už infekcia rozbehne a patogén (baktéria / vírus) sa v tele pomnoží na milióny a miliardy jedincov / častíc – toto už esenciálny olej málokedy dokážu zvládnuť. A ich konzumácia nie je vôbec tou správnou cestou.

Je nesprávne, kontraproduktívne (najmä z pohľadu povesti aromaterapie ako potenciálne liečebnej metódy) označovať esenciálne oleje za náhradu antibiotík. Tieto tvrdenia sú dnes veľmi populárne – najmä u predajcov, ktorí ponúkajú oleje za premrštené sumy. Na podporu výnimočnosti ich olejov sa pridávajú do textov ďalšie neuveriteľné hlúposti s nádychom ezoteriky a mystiky. 

Esenciálne oleje ako také nie sú antibiotiká (minimálne nie v súčasnosti). A ak raz budú (v to dúfajú aj niektorí výskumníci), tak využívané budú určite v inej forme než klasické oleje vo fľaštičke. Využitie esenciálnych olejov ako antibiotík má totiž v tejto chvíli významné obmedzenia, ktoré si v krátkosti predstavíme v nasledujúcich kapitolách.

Obmedzená účinnosť pri závažných infekciách

Mnohé esenciálne oleje majú zdokumentované antimikrobiálne vlastnosti. Ich účinnosť pri závažných bakteriálnych infekciách, najmä pri pokročilých a systémových ochoreniach, je však výrazne obmedzená

Kým antibiotiká pôsobia priamo na konkrétne bunkové procesy baktérií, esenciálne oleje to majú inak. Obsahujú široké spektrum zložiek, ktoré pôsobia rôznymi mechanizmami, takže ich účinok nemusí byť dostatočne silný a cielený v prípade závažnej infekcie. 

Variabilita účinku

Bohužiaľ, esenciálne oleje nefungujú vždy rovnako. Esenciálne oleje z jednej a tej istej rastliny (= botanického druhu), no z rôznych častí sveta (alebo aj medziročne), majú veľmi premenlivú koncentráciu aktívnych látok

K variabilite prispievajú aj ďalšie faktory, napr. spôsob extrakcie, kvalita použitej suroviny (rastliny) a podmienok jej skladovania. Jednoducho – jeden a ten istý esenciálny olej je zakaždým iný (ak nepochádza z rovnakej šarže), čo môže viesť k nekonzistentnej účinnosti. 

Riziko vedľajších účinkov

Mnohé éterické oleje sú pri vnútornom užití toxické. Esenciálny olej nemôžeme len tak vypiť, rovnako ako konzumujeme antibiotikum, aby sme “zlikvidovali” infekciu (patogén).

Oleje môžu spôsobovať alergické reakcie, podráždenie kože, slizníc, tráviace problémy až život ohrozujúce stavy, ak nie sú používané​ správne. Prečítajte si napríklad článok, ako je to s vnútorným užívaním čajovníkového oleja. 

Chýbajú dáta o bezpečnosti pri vnútornom použití

Dnes neexistujú dostatočné štandardy pre dávkovanie esenciálnych olejov pri vnútornom použití v porovnaní s konvenčnými antibiotikami, čo komplikuje presné použitie​. Nie sú štandardizované ako lieky a ich účinnosť nebola preskúmaná rozsiahlymi klinickými štúdiami. 

Týmto neodrádzam od využívania esenciálnych olejov, ale od prehnanej rétoriky, že esenciálne oleje sú prírodné antibiotiká, a preto je bezpečné ich vnútorné užívanie.

Nebezpečné návody na použitie esenciálnych olejov

Esenciálne oleje sú nerozpustné vo vode, a preto sa (a to sa opakujem) nepijú kvapkaním do nápojov ani rovno z lyžičky.

Konzumenti esenciálnych olejov si zrejme neuvedomujú, že nie vždy sa jedná o akútnu toxicitu (pokiaľ nevypijete 10 ml esenciálneho oleja), ale toxicitu chronickú

olej a voda sa nemiešajú

Dlhodobým vnútorným užívaním éterických olejov sa poškodzujú sliznice a už vôbec sa nevie, čo to robí s našim črevným mikrobiómom. Silice sú antibakteriálne  a fascinujúce spoločenstvo zdraviu prospešných mikróbov v čreve iste nie je potrebné zabíjať esenciálnymi olejmi.

Ako používať esenciálne oleje bezpečne?

Esenciálne oleje sú bezpochyby veľmi silné prírodné látky, ktoré pri nesprávnom použití môžu aj ublížiť. Používajme ich preto s rozumom, rešpektom a plným vedomím ich potenciálu aj obmedzení

Seriózna aromaterapia zdôrazňuje potrebu presného dávkovania a správnych postupov používania esenciálnych olejov, ktorých hlavné princípy možno zhrnúť nasledovne:

správne dávkovanie esenciálne oleje sú veľmi koncentrované a aj malé množstvá môžu mať silný účinok. Jednoducho, menej je viac a praktickým príkladom využitia tohto hesla v praxi je aplikácia esenciálnych olejov u tehotných žien.

esenciálne oleje vnútorné užívanie

nepoužívať vnútorne bez odborného poradenstva – mnohé esenciálne oleje môžu byť toxické pri vnútornej aplikácii. Ak chcete oleje užívať vnútorne, zakúpte si radšej registrované lieky s obsahom silíc alebo ich zložiek (príklady nájdete na konci článku).

ekzém, zápal, psoriáza a esenciálne oleje

testovanie na pokožke pred aplikovaním esenciálnych olejov na väčšie plochy pokožky je dôležité vykonať test znášanlivosti s kvapkou zriedeného oleja na malej ploche, aby sa vylúčila možná alergická reakcia.

esenciálne oleje pre deti

respektovanie kontraindikácií – niektoré esenciálne oleje majú kontraindikácie pre určité zdravotné stavy alebo pre tehotné ženy, deti či starších ľudí. 

skladovanie olejov v chladničke

správne skladovanie a kvalitné produkty sú základ – esenciálne oleje majú svoju trvanlivosť – viac v článku Ako skladovať esenciálne oleje, aby vydržali čo najdlhšie. Je tiež dôležité nakupovať esenciálne oleje len od overených dodávateľov, ktorí garantujú ich kvalitu, čistotu a pôvod. V súvislosti s tým nájdete na blogu aj zopár recenzií značiek, ako sú Altevita, Florihana či Nobilis Tilia oleje

Aromaterapia má potenciál – ak viete, ako na to

Kúpa esenciálnych olejov ide do peňazí – najmä ak človek nerozumie ich účinkom a nevie, v čom spočíva kvalita esenciálnych olejov

“Osobne som presvedčená, že kľúčom k efektívnemu využitiu esenciálnych olejov v praxi je hlbšie pochopenie toho, čo obsahujú. Len tak sa dá využívať ich potenciál naplno a dokážeme ich napríklad aj zmysluplne zamieňať

Táto myšlienka je nosným pilierom všetkých mojich kurzov aromaterapie a pokiaľ s vami rezonuje, pozývam vás v téme esenciálnych olejov vybudovať pevné základy a premeniť tieto poznatky na účinné riešenia. Kompletné základy aromaterapie od A po Z získate na jednom mieste a v logickom slede v rámci online vzdelávacieho programu KOMPLET.

– Marika Piknová –

Lieky Gaspan

GASPAN – liečba gastrointestinálnych ťažkostí (účinné látky: mäta pieporná – silica, rasca lúčna – silica)

Lavekan

LAVEKAN – liečba úzkostných stavov (účinná látka: levanduľa lekárska – silica)

Použité zdroje

https://link.springer.com/article/10.1134/S1022795415050063
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19026645
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24566914
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12702039
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4425030/

Komentáre