Vnútorné užívanie esenciálnych olejov – áno či nie?

vnútorné užívanie esenciálnych olejov

Baktérie, naše črevo, „podpora imunity“ esenciálnymi olejmi … Viem, vnútorné užívanie esenciálnych olejov je tak trochu „horúca“ a kontroverzná téma. Ak pijete esenciálne oleje, rada by som vám ponúkla aj iný pohľad na vec. Už niekoľko krát ste sa ma pýtali, čo je zlé na kvapkaní olejov do vody a pití.

Existuje tu niekoľko rizík…

Poleptanie slizníc

oleja a voda sa nemiešajúOlej a voda sa nemiešajú – tvrdenie, ktoré hádam nikomu netreba zvlášť vysvetľovať. Človek to zažíva denne pri umývaní mastného riadu. Jednoducho – mastnotu čistou vodou neumyjeme, pretože mastnota sa vo vode nerozpúšťa.

Rovnako to platí pre esenciálne oleje!

Esenciálne oleje majú síce iné chemické zloženie ako mastné oká v polievke, no ich správanie vo vode je rovnaké! S vodou sa nemiešajú.

Ak ich teda pijete (napr. nakvapaním do vody) alebo rovno kvapkáte na jazyk, môžu sa prilepiť na vaše sliznice. Je to rovnaké, ako aplikácia neriedených olejov.

Riziko? Poleptanie slizníc (ústa, hltan a nižšie časti GIT, vznik vredov atď.). Nie je to nič fiktívne. Je to fakt, ktorý zažilo na vlastnej koži už mnoho ľudí…

Podporujete si esenciálnymi olejmi imunitu?

Ich konzumácia je najmenej vhodný spôsob! Esenciálne oleje totiž prechádzajú tráviacim traktom, kde prichádzajú do styku:

 s kyselinou chlorovodíkovou v žalúdku (agresívna kyselina, ktorá leptá aj kov). Ovládate presne, čo sa deje v žalúdku so zložkami esenciálnych olejov? Na čo sa menia pri chemickej reakcii?

 s tráviacimi enzýmami a natrávenou potravou v nižších častiach GIT. Všetko sú to enzýmami katalyzované chemické reakcie a súčasný stav vedeckých poznatkov nie je na takej úrovni, aby sme vedeli, čo presne sa tam deje!

Ak už túžite „posilniť“ si imunitu, siahnite po bylinkách či rastlinných extraktoch, ktorých používanie je overené tisíckami rokov a o ich účinných zložkách vie dnes veda viac, ako o esenciálnych olejoch.

A čo mikróby v našom čreve?

Na to takmer nikto nemyslí – naše črevo je mikrobiálny ekosystém! Žije tam nesmierne množstvo mikróbov, ktoré podľa údajov vážia až 1 kg našej telesnej hmotnosti!

Nažívajú spoločne a podľa najnovších výskumov dokonca komunikujú s našim imunitným systémom! Symbioticky tam nažívajú jednobunkové mikroorganizmy s mnohobunkovým organizmom – naším telom). Je to tak komplexná výskumná téma, že o nej nájdete nepreberné množstvo článkov.

No čo je dôležité si uvedomiť – o týchto vzťahoch vieme veľmi málo. Črevná sliznica je najväčšou styčnou plochou medzi vonkajším prostredím (hoc je to vnútri) a naším telom.

vnútorné užívanie esenciálnych olejov a baktérieČrevo údajne zodpovedá až za 80% našej imunity. Žije tam cez 2000 komenzálnych druhov baktérií. Možno sa to nezdá veľa – ale treba si uvedomiť, že v rámci druhu existujú desiatky/stovky (?) kmeňov, ktoré sú niečím špecifické.

A viete čo? Pre mnohé tieto mikroorganizmy nemáme ani vedecký názov. Nevieme vôbec čo sú, ČO ROBIA A AKÝ JE ICH VÝZNAM PRE NAŠE TELO, lebo ich nevieme kultivovať (namnožiť), aby sa dali bližšie študovať….

A do tohto črevného prostredia s množstvom neznámych mikroorganizmov si my ideme aplikovať esenciálne oleje, ktoré dokážu baktérie nielen usmrcovať, ale majú aj celý zoznam popísaných a možno aj nepopísaných účinkov? Aby urobili čo?

Nevieme celkom presne, ktoré zložky esenciálny olej obsahuje, v akom stave sa vôbec do čreva dostali a najmä – nevieme, čo to dokáže spraviť s rovnováhou v našom čreve! S tým neznámym mikrobiálnym ekosystémom.

Narušenie tohto prostredia takouto „samoliečbou“ môže mať ďalekosiahle následky. Výskumy ukazujú, že dysbióza črevných baktérií (narušenie rovnováhy) prispieva k množstvu ochorení (zápalové ochorenia čreva, obezita, rakovina atď).

Áno, užívanie olejov je platná terapeutická cesta na riešenie problémov v GIT. Patrí však do rúk odborníkov, ktorí vedia čo robia a majú aspoň nejaké znalosti o EO, ich účinkoch, kontraindikáciách, našej fyziológii.

Viac si môžete prečítať napr. tu..
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19026645
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24566914
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12702039
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4425030/

Ak sa vám článok páčil, odporučte ho aj svojim známym. Ďakujem.
Komentáre