Čo je nosič esenciálnych olejov

oleja a voda sa nemiešajú

Možno občas rozmýšľate, ako esenciálne oleje použiť. Iste ste čítali a mnohokrát počuli, že je lepšie ich riediť vo vhodnom nosiči. No čo je to ten nosič?

Na internete nájdeme desiatky až stovky návodov, ktoré však často postrádajú prostú logiku! Nie je to tak dávno, čo som sa v jednej Facebook diskusii dočítala, že ak sa dieťaťu prerezávajú zúbky, stačí kvapnúť klinčekový olej do vody a potierať mu takto „nariedeným“ olejom ďasienka :-O.

Myslím, že tu nie je potrebné veľa vysvetľovať, v čom je problém. Už formulácia „nariediť olej vo vode“ je sama o sebe nezmyselná. Autor tejto rady zrejme niekdy neumýval riad, a teda nevie, že:

Voda a olej sa NEMIEŠAJÚ!

Voda a olej sa nemiešajú – a je jedno, či hovoríme o oleji na vysmážanie alebo esenciálnom oleji! Ich správanie je rovnaké: ak ich kvapneme do vody, nezmiešajú sa, ale zostanú ako 2 fázy (vodná a olejová).

esenciálne oleje plávajú na hladine

Ak teda kvapkáme esenciálne oleje priamo do vody (napr. ak sa chceme kúpať), tak zostanú vo väčšine prípadov plávať na hladine ako neriedený olej. A tento olej sa následne prilepí na našu kožu a sliznice, ktoré môže podráždiť až popáliť!

Rovnako to platí o kvapkaní olejov do vody a ich pití. Je to veľmi škodlivá technika, ktorá môže z dlhodobého hľadiska poškodiť sliznice.

Čo je nosič esenciálnych olejov

Možno si z hodín chémie pamätáte jedno empirické pravidlo, ktoré hovorí, že podobné sa rozpúšťa v podobnom.

Aj bez znalostí chémie možno teda logicky predpokladať, že esenciálne oleje sa budú rozpúšťať v olejoch :-D. Ak teda potrebujete esenciálne oleje nariediť, siahnite po obľúbenom rastlinnom oleji a nemôžete nič pokaziť.

Takýto rastlinný olej označujeme ako nosič, pretože „nesie“ esenciálne oleje. Aby sme mohli esenciálne oleje bezpečne použiť na pokožku, sliznice, alebo (ak chcete) aj vnútorne.

V nosiči sa esenciálne oleje môžu rozpúšťať (čokoľvek tukovej povahy) alebo dispergovať (rozptýliť) či emulgovať. Ďalšie nosiče esenciálnych olejov sú napríklad:

  • aloe vera gél
  • med
  • kastílske mydlo
  • smotana
  • etanol (lieh)

Ocot a 40% alkohol na rozpustenie olejov nestačia!

Mnohé DIY recepty používajú na „rozpustenie“ esenciálnych olejov ocot či 40% lieh. Tieto látky nie sú nosiče, pretože esenciálne oleje sa v nich reálne nerozpúšťajú. Zostávajú vo forme kvapôčok a po istom čase sa od vodnej fázy oddelia. Ak ich v takejto forme používame na pokožku, riskujeme podráždenie kože.

Ak chcete použiť na rozpustenie esenciálnych olejov alkohol, je potrebný vysokopercentný. Zaobstarajte si aspoň 80% lieh.

A ako sa esenciálne oleje (ne)rozpúšťajú v rôznych nosičoch ukazuje napríklad toto názorné video,  kde jasne vidieť, že oleje sa dobre rozpúšťajú len v rastlinnom oleji a alkoholoch (izopropyl alkohol alebo 75,5% etanol):

Often I'm asked if it's ok to dilute essential oils in vinegar. Here I show you how essential oils are not water soluble.

Zveřejnil(a) Petrichor Apothecary LLC- Shannon Becker, PhD CA dne Sobota 16. červenec 2016

 

Chcete vedieť viac? Prihláste sa do môjho kurzu aromaterapie, ktorý je tu pre vás úplne zadarmo :-D.

*****************************

Ak sa vám článok páčil, odporučte ho aj svojim známym. Ďakujem.
Komentáre