Ako si vyrobiť hydrolát – postup a zopár tipov

hydrolát, esenciálny olej a destilácia

Kvetová voda, hydrolát či hydrosól … 3 názvy, ktoré označujú to isté – voňavé vodné roztoky s účinnými zložkami z rastlín. Esenciálne olejehydroláty sú 2 základné „pracovné“ nástroje aromaterapie.

Rozmýšľali ste niekedy, aké by to bolo vyrobiť si hydrosól doma? Alebo dokonca esenciálny olej? Nakoľko je to možné a čo je o tom potrebné vedieť si povieme v tom článku…

Esenciálne oleje a hydroláty vznikajú destiláciou

Esenciálne oleje a hydroláty sú (vo väčšine prípadov) destiláty. Základná informácia, ktorá je jasná hádam každému milovníkovi esenciálnych olejov.

Ak sa v tom dobre neorientujete a chcete vedieť viac, pripravila som pre vás kurz aromaterapie zdarma, kde sú uvedené všetky základné a nevyhnutné informácie o esenciálnych olejoch a hydrolátoch.

Hydrolát nie je výluh z kvetov!

Čo pre nás znamená informácia o destilátoch? Len toľko, že ak si chceme hydrolát (a prípadne aj esenciálny olej) pripraviť doma, tak musíme destilovať.

Postupov na prípravu kvetových vôd je na internete neúrekom, no zväčša sa jedná o vylúhovanie rastliny vo vode. Bohužiaľ, takto pripravená kvetová voda nie je hydrosól! Hydrosóly totiž nevznikajú vylúhovaním rastlinného materiálu vo vode, ale destiláciou.

V čom je rozdiel? V tom, čo kvetová voda obsahuje! Pri vylúhovaní prejdú do vody iné látky ako pri destilácii, pretože sú to odlišné metódy. Terapeutické účinky výluhu budú iné ako u hydrolátu.

Čo je destilácia

Princíp destilácie je v podstate jednoduchý – prchavé (tj. vyparujúce sa) látky sa spolu s vodnou parou z rastlinného materiálu vyparia. Túto paru následne ochladíme a získame 2 produkty: esenciálny olej (ktorý obvykle pláva na hladine) a hydrosól/hydrolát, ktorý obsahuje vo vode rozpustné prchavé látky z rastlín a dokonca aj malinkaté množstvo rozpusteného esenciálneho oleja.

Hydroláty majú široké využitie. Dajú sa využívať ako pleťové vody, na ošetrenie vlasovej pokožky, vlasov, ako ústne vody, na dezinfekciu rán, do krémov, na pitie, do jedál, ako repelenty, na osvieženie.

Ďalšia zásadná informácia – hydroláty sú jemné a veľmi vhodné aj pre maličké deti, čo sa o koncentrovaných esenciálnych olejoch povedať nedá.

Destilácia hydrolátov a esenciálnych olejov v domácich podmienkach

Hrniec, cedník a žiadna finančná investícia

Ako uskutočniť destiláciu v domácich podmienkach? Ak si to chcete len vyskúšať a vyhnúť sa finančnej investícii do destilačného prístroja, využite destiláciu v „low cost“ verzii.

Potrebujete k tomu len hrniec s pokrývkou, nádobku na zachytávanie hydrolátu a parák na knedle. Popísala to napr. Evik na svojom blogu moderna.alchymistka.eu. Vyskúšala som, no nebolo to nič pre mňa :-D.

Destilačný prístroj

Keďže nemám rada polovičaté riešenia, ďalej máme k dispozícii obrovskú záhradu s dostupnosťou bylín a destilácia ma ako vyštudovaného chemika lákala, pre nás bol destilačný prístroj jasná voľba.

Ak rozmýšľate kde ho kúpiť a koľko to stojí, ten náš sme objednávali z Portugalska cez stránku http://www.a-destillatio.com. Vopred však upozorňujem, že sa z toho vyvinie dobrá závislosť 😀 a budete chcieť destilovať všetko, čo sa destilovať dá (myslím byliny, nie alkohol samozrejme :-D).

destilačná kolóna

A toto je on – náš medený miláčik s objemom 15 l (to je objem tej guľatej spodnej nádoby)  a pravdu povediac – uvažujeme o väčšom. Ak budete destilovať doma na linke, vyberte si radšej menší objem, pretože 15 litrový alembik je už riadny macko.

Funkčné časti alembiku alebo čo sa to tam deje…

Ak vám foto vyššie veľa nehovorí, stručne si to teraz vysvetlíme…

  • spodná guľatá časť je zásobník na vodu, ktorá sa varí a odparuje
  • para prechádza cez valcovitý nadstavec, do ktorého vkladáme byliny
  • vplyvom tepla sa z bylín odparia esenciálne oleje a ďalšie prchavé látky, ktoré sú unášané cez potrubie až do chladiča, kde všetko skondenzuje
  • kondenzát zachytíme do vhodnej nádoby a tešíme sa 😀

Zachytený kondenzát predstavuje zmes esenciálneho oleja a hydrosólu. Ihneď po destilácii je roztok zakalený, no postupom času (2 týždne a viac) sa vyčíri.

A takto vyzerala naša destilácia kvetov rebríčka (myší chvost, lat. Achillea millefolium) – z bielych kvetov sme získali tento modrý zázrak:

modrý hydrolát z rebríčka

To modré je esenciálny olej z rebríčka, ktorý je hneď po destilácii ešte rozptýlený v hydrosóle. Obsahuje azulén – farebný pigment s názvom chamazulén. Tú istú zlúčeninu nájdeme napríklad aj v oleji z harmančeka (Matricaria recutita). Chamazulén má proti-zápalové účinky a aj vďaka nej pomáhajú esenciálne oleje rebríček či modrý harmanček s rôznymi kožnými problémami.

Chcete vedieť destilovať? Naučíme vás to!

Neviete nájsť odvahu na svoju prvú destiláciu? Alebo už nejaké skúsenosti s destiláciou máte, no stále máte množstvo nejasností, s ktorými zápasíte? 

Pripojte sa k nám na unikátnom voňavom workshope a získajte na jednom mieste všetky nevyhnutné teoretické a praktické znalosti, ktoré potrebujete na úspešnú destiláciu byliniek či iných rastlín! Náš celodenný praktický kurz destilovania zodpovie na väčšinu vašich otázok o destilácii rastlín a ušetrí vás mnohých chýb. Viac informácií o našich kurzoch destilovania tu >>

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Koľko esenciálneho oleja si viem vyrobiť doma?

Je to veľmi individuálne a závisí to od rastliny :-D. Napríklad levanduľa dáva veľmi slušné výťažky a už s 3 l prístrojom môžete získať nejaké mililitre esenciálneho oleja. Inokedy ani s 15 l destilačným prístrojom nebýva oleja dosť na to, aby sa dal vôbec z hladiny odobrať.

Domáce destilačné prístroje slúžia primárne na výrobu hydrolátov a esenciálny olej je prítomný často len v zanedbateľnom množstve. Ponecháva sa zvyčajne s hydrolátom a nijako sa neoddeľuje.

Niektoré rastliny dávajú viac oleja, iné menej. Ak teda chcete z destilácie získať aj esenciálny olej, je potrebné vopred si preveriť, aká je výnosnosť tej ktorej rastliny (zvyčajne od 0,1-5%) a prispôsobiť tomu aj množstvo vstupného rastlinného materiálu. Na oddelenie esenciálneho oleja si musíte zaobstarať oddeľovací lievik – len tak ho odobrať z hladiny sa vám totiž zrejme nepodarí…

Koľko hydrolátu získam a ako je to s kvalitou?

Všeobecne sa uvádza, že na výrobu 1 l kvalitného hydrolátu potrebujeme 1 kg čerstvej rastliny. Priznám sa, že byliny sme zatiaľ nevážili, ale z 15 l kolóny máme obvykle 1 až 1,5 litra hydrolátu.

Množstvo a kvalita hydrolátu závisí od viacerých premenných, napríklad od dĺžky destilácie, aké byliny použijeme, aká je ich kvalita, množstvo a podobne. Taktiež, pokiaľ s destiláciou nemáte skúsenosť, je lepšie vidieť to u niekoho naživo. A nakoniec zostáva len sa do toho pustiť…

Ak sa vám článok páčil, odporučte ho aj svojim známym. Ďakujem.
Štítky:
Komentáre