Čo presne označuje pojem eukalyptový olej, aké druhy olejov poznáme a čím sa líšia? V článku sa pozrieme na botaniku rodu Eucalyptus, udržateľnosť produkcie, ale najmä účinky a použitie eukalyptových olejov. Extra kapitola je venovaná bezpečnému používaniu eukalyptového oleja u detí.
OBSAH
Eukalyptus je rod z čeľade Myrtaceae (myrtovité). Zahŕňa cez 800 druhov rastlín1,2, pôvodom z Austrálie a okolitých ostrovov. Sú to vždyzelené stromy alebo kríky, ktoré rastú na rozmanitých stanovištiach od púští až po dažďové lesy v trópoch.
Azda najznámejšími eukalyptami sú Eucalyptus globulus, E. radiata a E. citriodora. V záhradách v našich zemepisných šírkach sa často pestuje Eucalyptus gunnii.
No a pokiaľ cestujete do exotických krajín, neprehliadnite napríklad dúhový eukalyptus Eucalyptus deglupta, o ktorom napísala článok kolegyňa aromaterapeutka Xenie Bodorík Pilíková.
Eukalyptus je jeden z najdôležitejších a najrozšírenejších rodov, ktorý sa dnes pestuje po celom svete. Dôvody tak veľkého záujmu o eukalypty sú dva – drevo a éterické oleje.
Eukalyptové drevo má špecifické vlastnosti, ktoré sú atraktívne pre papierenský aj nábytkársky priemysel. Vyznačuje sa napríklad kratšími vláknami ako mäkké drevo, čo v praxi znamená lepšie povrchové vlastnosti, hladkosť, lesk a nízku pevnosť v ťahu. Vo výrobe preglejok, drevotrieskových dosiek a nábytkárskom priemysle je eukalyptus žiadaný pre svoje dlhé, rovné drevo, ktoré má strednú až vysokú hustotu3.
Z listov eukalyptov sa zase získavajú silice – éterické oleje so širokým využitím v rôznych odvetviach priemyslu (farmaceutický, kozmetický, parfumérsky), a samozrejme aj v aromaterapii.
Obrovskou výhodou eukalyptov je to, že sú to rýchlo rastúce stromy s veľkou odolnosťou, toleranciou k neúrodnej pôde a schopnosťou prispôsobiť sa rôznym klimatickým podmienkam. Zakladanie eukalyptových plantáží tak bolo logickým krokom, ako uspokojiť obrovský dopyt po eukalyptoch vo svete. Okrem plantážneho pestovania sa eukalypty v mnohých krajinách používajú aj na rozsiahle zalesňovanie a sú jedným zo spôsobov, ako riešiť problém úbytku lesov4.
Eukalypty má v súčasnoti na plantážach vysadených až 95 krajín a celková plocha týchto plantáží presahuje celosvetovo 22 miliónov hektárov. Rastúci počet eukalyptov však v posledných rokov vyvoláva obavy z možných negatívnych vplyvov na životné prostredie aj spoločnosť1,4. Dôvodov je mnoho a vzájomne súvisia, napríklad:
Vďaka svojim korunám tiež zhoršujú prestup slnečného žiarenia k podrastu. Stromy navyše produkujú alelopatické látky, ktoré bránia klíčeniu konkurenčných rastlín v ich bezprostrednej blízkosti. Listy eukalyptov sú toxické pre pôdu, čo je škodlivé pre rast plodín a krmovín.
Všetky tieto faktory prispievajú k zhoršeniu poľnohospodárskych výnosov v bezprostrednej blízkosti plantáží. Potláčajú tiež rast pôvodných druhov rastlín, ktorých rozmanitosť je dôležitá nielen pre úrodnosť pôdy, ale poskytujú tiež obživu a útočisko domácim aj voľne žijúcim zvieratám.
Eukalyptové stromy majú vždyzelené aromatické listy. Najmä za predpokladu, že ich rozlomíte alebo rozdrvíte medzi prstami. Dôvodom vône sú silice. Tým sa označujú prchavé (ľahko sa vyparujúce) vonné látky, ktoré sú uskladnené v špecializovaných bunkách vnútri listov.
Z listov sa silice získavajú destiláciou vodnou parou. Vzniká tak výsledný produkt – eukalyptový esenciálny olej. Na trhu sa môžete stretnúť aj s označením eukalyptový éterický olej alebo eukalyptová silica – všetky tieto názvy sú rovnocenné a označujú jedno a to isté.
Eukalyptový olej je obvykle bezfarebná alebo svetložltá intenzívne voňajúca kvapalina, no niekedy môžu byť aj hnedej či zelenkastej farby5. Vôňa eukalyptových olejov je rôzna. Závisí od toho, z akého botanického druhu je olej získaný – vysvetlíme si to v nasledujúcej kapitole.
Ako bolo spomenuté vyššie, existuje 800 až 900 druhov eukalyptov. Silice / esenciálne oleje produkuje minimálne 300 druhov, pričom na komerčnú produkciu esenciálnych olejov sa využíva približne len 20 druhov.
Z pohľadu chemického zloženia je eukalyptový olej komplexná zmes spravidla 20 až 80 zlúčenín. Každý druh eukalyptu produkuje esenciálny olej odlišného chemického zloženia.
Je potrebné si uvedomiť, že rôzne chemické zloženie olejov často znamená rôzne terapeutické účinky. Pri kúpe eukalyptového oleja sa preto vždy musíme zaujímať o latinský názov rastliny, z ktorej eukalyptový olej pochádza. Len tak ho dokážeme použiť správnym spôsobom. To napokon platí pre každý esenciálny olej – všetky základné informácie o tejto téme sa dozviete v Kurze aromaterapie MINI.
Aké eukalyptové oleje si vieme kúpiť? Tu je niekoľko z nich:
V ďalšom texte sa pozrieme detailnejšie na 2 druhy eukalyptových olejov, a to E. globulus a E. citriodora. Sú to zrejme najznámejšie eukalypty, využívané (nielen) v aromaterapii.
Ak sa povie “eukalyptový olej”, väčšina ľudí si predstaví olej z botanického druhu E. globulus (Blahovičník guľatoplodý). Tento olej má typickú sviežu eukalyptovú vôňu, ktorá sa nazýva cineolická.
Cineolická preto, že je za ňu zodpovedná zlúčenina 1,8-cineol, ktorý tvorí až 65-85% oleja. Cineol sa vo vysokom množstve nachádza aj v niektorých ďalších eukalyptoch, ako je napríklad E. radiata, E. camaldulensis či E. smithii. Vo významnom množstve ho nájdeme aj vo viacerých ďalších esenciálnych olejoch, ako sú kajeput, bobkový list, niektoré rozmaríny či levandule.
Načo je dobré poznať 1,8-cineol?
Pretože táto látka má veľmi atraktívne terapeutické účinky, pokiaľ ide o nachladnutie či kašeľ. To je dôvod, prečo sú “cineolické” oleje veľmi nápomocné pri ochoreniach dýchacej sústavy. Považujú dokonca za najúčinnejšie esenciálne oleje na respiračné problémy.
Oleje s veľkým množstvom cineolu majú, pochopiteľne, podobné účinky, použitie a môžeme ich aj zamieňať. Výborná správa, ak sa potrebujeme orientovať v účinkoch stoviek esenciálnych olejov na trhu, čo poviete?
Viac sa téme cineolických olejov, ich účinkom, použitiu a aj bezpečnosti u detí venujem v lekcii Cineolické oleje. Táto lekcia je súčasťou väčšieho kurzu s názvom Voňavá zoznamka, ktorý vás naučí orientovať sa v účinkoch stoviek esenciálnych olejov. Lekciu je však možné získať aj samostatne a za symbolickú cenu.
Tip! Určite majte aspoň niektorý z cineolických eukalyptov vždy poruke – stačí kvapka do naparovania, keď na vás niečo lezie, a možno sa vám podarí zvrátiť nástup virózy.
Ak sa vo svete esenciálnych olejov pohybujete už nejaký ten čas alebo sa venujete výrobe mydla, tak eukalyptus citrónový (príp. citrónovonný) pravdepodobne poznáte. Týmto názvom sa označuje eukalyptový olej z listov stromu Eucalyptus citriodora, resp. správnejší názov po reklasifikácii je Corymbia citriodora.
Esenciálny olej z eukalyptu citrónového má veľmi prenikavú vôňu, ktorá sa často popisuje ako svieža citrusová, no nemusí byť každému príjemná :-). Jednoducho – je to olej, pri ktorom platí “menej je viac”. Ak to s ním preženiete, bude od vás utekať nielen hmyz, ale aj ľudia :-).
Vôňa esenciálneho oleja z eukalyptu citrónového je dramaticky odlišná od vône “klasického” eukalyptu. Dôvod je prozaický – olej obsahuje úplne odlišné chemické látky. Dominantné zastúpenie má zlúčenina citronelal, ktorý tvorí často cez 80% oleja.
Tip! Ak neviete, ako vonia citronelal alebo esenciálny olej z tohto eukalyptu, tak vyskúšajte ovoňať esenciálny olej citronela. Obsahuje tú istú látku a vône sú do značnej miery podobné.
Eukalyptus citrónový patrí z hľadiska objemu medzi najviac obchodované oleje na svetovom trhu a dôvody vôbec nesúvisia s aromaterapiou.
Tento druh eukalyptu predstavuje totiž najbohatší a najhospodárnejší známy zdroj citronelalu. Táto látka sa široko používa aj pri výrobe kozmetiky a aromatizácii čistiacich prostriedkov, ako sú mydlá a saponáty. Má tiež antiseptické vlastnosti, čo odôvodňuje jej použitie ako čistiaceho a dezinfekčného prostriedku na podlahy a toalety5.
Kôra a listy rôznych druhov eukalyptov sa používali austrálskym domorodým obyvateľstvom už od staroveku ako ľudové lieky na liečbu rôznych ochorení. Cenili sa najmä pre svoje výrazné antimikrobiálne, antiparazitické, repelentné, proti-zápalové, anti-astmatické a expektoračné vlastnosti6.
Hoci sa eukalyptové oleje extrahujú z rôznych botanických druhov a majú rozdielne chemické zloženie, v mnohých ohľadoch majú podobné využitie. Najmä pokiaľ ide o riešenie problémov, ako sú choroby dýchacej sústavy.
Tým však podobnosť viac-menej končí. Jednoducho – chémia nepustí. Iné látky v oleji znamenajú iné účinky a najmä iné zásady bezpečného použitia. Ak teda chceme hovoriť o účinkoch eukalyptových olejov, musíme hovoriť o účinkoch konkrétnych druhoch olejov.
Účinky a použitie eukalyptového oleja z E. globulus sú do veľkej miery určené účinkami jeho typickej zložky, ktorým je 1,8-cineol. Avšak žiadne obavy – nebudeme sa tu trápiť chémiou a chemickými vzorcami. Eukalyptový olej je totiž typ esenciálneho oleja, kde vieme použiť isté zjednodušenie a obyčajnú ľudskú logiku.
Teraz to nebude znieť veľmi odborne 🙂, ale uvedenú analógiu využívam často aj v mojich platených kurzoch aromaterapie. Jednoducho – dívajte sa na zloženie esenciálneho oleja ako na kuchársky recept. Ak bude v recepte 80% určitej ingrediencie (v našom prípade eukalyptový olej obsahuje 80% 1,8-cineolu), tak výsledný produkt bude mať do značnej miery chuť, vôňu a účinky danej ingrediencie. Dáva to zmysel? Napíšte mi dolu do komentára.
Cineol bol a stále je predmetom mnohých vedeckých štúdií. Vďaka tomu dnes vieme, že cineol a eukalyptový olej z E. globulus má najmä nasledovné účinky: analgetický, protizápalový, anti-mikrobiálny (účinný voči viacerým typom vírusov a niektorým baktériám) a expektoračný.
Tento eukalyptový olej je veľmi vhodný pri ochoreniach dýchacej sústavy (prechladnutie, nádcha, kašeľ) a na zmiernenie bolestí a zápalových stavov (bolesti hlavy, svalov, kĺbov, reuma atď.). Často sa tiež používa ako repelent. No tak ako mnohé iné repelentné oleje, nepôsobí na všetok obťažujúci hmyz a je potrebné to otestovať.
Okrem “klasického” eukalyptového oleja z E. globulus sa ešte pozrime na eukalyptus citrónový. Predsa len je to olej, ktorý sa od vyššie spomínaného zásadne líši chemickým zložením, vôňou aj použitím.
Medzi najtypickejšie účinky eukalyptového oleja z E. citriodora patrí jeho antimikrobiálny (baktérie, plesne / huby) a insekticídny efekt7. Môžeme ho využiť na dezinfekciu ovzdušia, povrchov aj na naparovanie pri respiračných problémoch.
Zvlášť hodnotný je pri plesňových ochoreniach kože a nechtov a samozrejme je to dobre známy repelent. Mimochodom, odborná literatúra sa tomuto oleju venuje pomenej, takže účinky a využitie vychádzajú najmä z historických dát a empirických skúseností.
Pre použitie eukalyptového oleja platia rovnaké pravidlá, ako pre použitie akéhokoľvek iného esenciálneho oleja. To znamená najmä, že:
Aby sme však nehovorili len všeobecne, uveďme si konkrétne príklady, ako možno eukalyptové oleje použiť:
Používanie eukalyptového oleja u detí je téma na samostatný článok. Skôr, než sa rozhodnete používať eukalyptové oleje u detí, dôrazne vám odporúčam získať v tejto špecifickej problematike dostatok vedomostí.
Internetom sa šíri obrovské množstvo nebezpečných informácií, najmä pokiaľ ide o eukalypty a deti. Cineolické éterické oleje, t.j. oleje s obsahom látky 1,8-cineol, majú u detí zásadné bezpečnostné obmedzenia. Sem patria, ako bolo uvedené vyššie, E. globulus, smithii, E. radiata, a tiež niektoré ďalšie esenciálne oleje, ktoré nepatria do rodu Eucalyptus.
Nenechajte sa zlákať zavádzajúcimi tvrdeniami, že Eucalyptus radiata je bezpečný eukalyptus pre deti. Nie je to pravda! E. radiata obsahuje 60-65% látky 1,8-cineol a svojim zložením sa do značnej miery podobá klasickému eukalyptu E. globulus. Patria preto pre oba tieto eukalypty platia rovnaké zásady bezpečného používania u detí.
Prečo toľko upozornení na bezpečnosť? Látka 1,8-cineol je pre farmaceutický priemysel veľmi cenná, pretože skvelo funguje pri problémoch, ako je nachladnutie, kašeľ, zápaly dutín. A najmä to trápi často našich najmenších, však?
Dôvod, prečo je potrebné dbať na správne používanie eukalyptov u detí, je neurotoxicita 1,8-cineolu. Inak povedané, táto látka a všetky esenciálne oleje, ktoré ju obsahujú, môžu pôsobiť toxicky na nervový systém. To sa u malých detí prejavuje ako útlm nervovej sústavy – problémy s dýchaním, nevoľnosť, vracanie, svalová slabosť, ospalosť až kóma.
Niekoľko takýchto prípadov bolo zdokumentovaných v odbornej literatúre. Ich spoločným menovateľom bolo to, že eukalyptové oleje alebo voľnopredajné prípravky s obsahom eukalyptového oleja boli u detí použité nesprávne. To znamená napríklad, že dieťa olej vypilo (pretože sa k nemu dostalo) alebo bol prípravok s eukalyptovým olejom aplikovaný do nosa8,9,10.
Čo si z toho vziať do praxe? Spomínané riziká neznamenajú, že by sa eukalyptové oleje u detí nemohli používať vôbec. Znamenajú len toľko, že sa majú používať správne. Tu treba podotknúť, že odporúčania aromaterapeutických škôl a regulačných orgánov (akým je napr. Európska agentúra pre lieky – EMA) sa líšia.
Aby sme to nekomplikovali – to najlepšie, čo môžete urobiť, je neaplikujte eukalyptové oleje malým deťom do nosa ani v blízkosti tváre (nepoužívajte ich v kvapkách do nosa, nepoužívajte ich na naparovanie a nenatierajte eukalyptové mastičky okolo nosa).
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667010022002190
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4417289/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3550564/
https://www.nature.com/articles/s41598-021-97089-7
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6273930/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667031321000713
Battaglia, S. (2003). The complete guide to aromatherapy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6825461/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2804512/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4721170/