Často sa môžeme dočítať, aký výborný je med na pleť. Priznám sa, že som typ, ktorý túži mať všetko podložené vedecky. Aj preto vznikol tento článoček, ktorý dúfam poteší milovníkov medu a pochybujúcim poskytne aspoň zopár dôkazov :-).
Pokiaľ preferujete „prírodný“ prístup k ošetrovaniu pleti, med by mal byť rozhodne súčasťou vašej každodennej „kozmetiky“!
Med môžeme použiť ako liečivý zábal na zapálené vyrážky, hydratačnú masku či jemný a šetrný umývací prostriedok na tvár. Ak ho ešte obohatíme o zopár kvapiek liečivého esenciálneho oleja, máme fantastickú prírodnú kozmetiku!
Vedecké výskumy odhalili, že med má významné antibakteriálne, antivírusové a imunomodulačné účinky, pôsobí protizápalovo a podporuje regeneráciu poškodeného tkaniva.
Uvedené účinky sú zaujímavé aj v prípade, že chceme používať med na pleť.
Med vďaka antibakteriálnym účinkom pomáha potláčať nežiadúce množenie baktérií na našej pokožke (vrátane Propionibacterium acnes, ktorá spôsobuje akné), potláča zápalové procesy a podporuje hojenie bolestivých zapálených vyrážok.
Med sa používa v ľudovom liečiteľstve už od staroveku a záujem o tento prírodný „liek“ pretrval až do súčasnosti.
Vedeli ste, že terapeutické využitie medu sa spomína už na sumerských tabuľkách z obdobia 3000 rokov pred naším letopočtom? Ďalšie zmienky nájdeme v Tóre, Biblii či Koráne.
Med sa pravidelne spomína v medicínskej literatúre asi od roku 1980, a to najmä vďaka jeho antibakteriálnym účinkom.
Je účinný voči širokému spektru mikroorganizmov, vrátane multirezistentných baktérií, ktoré sú odolné voči antibiotikám. Za zmienku stoja aj protizápalové a imunomodulačné vlastnosti medu, vďaka čomu zažíva svoju „renesanciu“ a pozornosť mu venuje aj vedecká komunita.
Včelí med je zmes sacharidov (cukrov), proteínov, voľných aminokyselín, enzýmov, vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších zlúčenín.
Sacharidy tvoria 95-99% sušiny. Väčšinu sacharidov tvoria jednoduché cukry ako fruktóza (cca 40%) a glukóza (cca 30%), ďalej sú prítomné disacharidy maltóza, sacharóza a izomaltóza a zopár oligosacharidov.
Nepasterizovaný med má hneď 3 dôležité účinky, ktoré sú mimoriadne žiadúce vo vzťahu k pleti. Med je priam stvorený pre našu pokožku, pretože pôsobí:
Med sa používal v tradičnej ľudovej medicíne už od nepamäti vo forme zábalu pri liečbe infikovaných rán, popálenín, preležanín a kožných vredov.
V poslednom desaťročí bolo publikovaných mnoho štúdií, ktoré poskytli presvedčivé dôkazy o jeho efektívnosti a biomedicínsky výskum pomohol objasniť mechanizmus účinku medu t.j. akým spôsobom pomáha liečiť.
Liečivé účinky medu sú súhrou viacerých faktorov. Med pôsobí v každej fáze procesu hojenia, a to rôznymi mechanizmami:
Pozrime sa teraz bližšie na jednotlivé účinky medu z pohľadu súčasnej vedy…
Viskozita (vysoká hustota) medu predstavuje fyzickú bariéru pred infekciou mikroorganizmami. Jednoducho – ak natrieme med na ranu, nemôžu sa do nej dostať ďalšie baktérie, aby ju infikovali… Práve preto sa med vo forme obväzov používal v liečiteľstve už od nepamäti – bol ľahko dostupný a pritom veľmi účinný!
Efektívnosť medu však nespočíva len v tom, že svojou hustotou bráni preniknutiu baktérií do rany. Vysoký obsah cukrov vďaka osmotickému efektu „vyťahuje“ vodu z podkožnej cirkulácie.
Med vytvára na pokožke ochranný film a udržiava ju hydratovanú. Traumatizovaným tkanivám sa tak vďaka prúdeniu lymfy dostáva dostatok kyslíka a živín. Ďalšiu výživu a prospešné látky poskytuje samotný med, ktorý je bohatý na rôzne mikroživiny.
Vlhkosť medu súčasne pomáha minimalizovať zjazvenie.
Med pôsobí bakteriostaticky (t.j. zastavuje rast/množenie baktérií) alebo baktericídne (t.j. usmrcuje baktérie). Vďaka tomu je veľmi efektívny pri vyčistení infikovaných rán, ktoré súčasne chráni pred ďalšou infekciou.
Podľa jednej zo štúdií je med účinný minimálne voči 60 rôznym druhom baktérií.
Účinnosť medu voči širokému spektru baktérií je zvlášť zaujímavá v dnešnej dobe, kedy máme problém s antibiotickou rezistenciou. Mnohé choroby, vrátane akné, je problematické liečiť, pretože baktérie sú voči antibiotikám rezistentné t.j. „nezaberajú“ voči nim.
Antibakteriály účinok medu sa realizuje viacerými mechanizmami. Úlohu tu zohráva kyslé pH medu, osmotické efekty a prítomnosť rôznych zlúčenín, ako je peroxid vodíka či iných fytochemikálií v mede (napr. metylglyoxál).
Tip! PRAVÝ NEPASTERIZOVANÝ MED JE PRIRODZENE ANTIBAKTERIÁLNY – NEDOKÁŽU V ŇOM RÁSŤ BAKTÉRIE ANI KVASINKY A NESKAZÍ SA.
Často sa v reklamách na kozmetiku stretávame s pojmom pH. Tento údaj vyjadruje vlastne to, či je látka kyslá, zásaditá alebo neutrálna.
Med je z pohľadu pH kyslý s hodnotou pH 3,2-4,5. Väčšina patogénnych („škodlivých“) baktérií pre svoj život potrebuje vyššie pH. Med je pre nich „nehostinné“ prostredie, kde jednoducho nemôžu prežiť.
TIP! Význam pH alebo prečo je med na pleť veľmi vhodný
pH medu je jedným z dôvodov, prečo je med na pleť ideálny. pH našej pokožky je, rovnako ako pH medu, kyslé. Na rozdiel od zásaditých mydiel preto med našu pokožku nedráždi a neodstraňuje povrchové lipidy.
Môžeme ho tak použiť na jemné a šetrné každodenné umývanie pokožky namiesto komerčných umývacích emulzií. Vďaka svojmu antibakteriálnemu účinku med navyše pomáha pleť aj liečiť – potláča rast nežiadúcich baktérií na pokožke a stimuluje obnovu kože.
Sladkosť medu pozná každý z nás. Predpokladali ste, že cukry v mede sú tou ideánou potravou pre baktérie či plesne a natrieť si med na ranu či pokožku je nezmysel?
Nuž, je to presne naopak! Práve sladkosť medu zodpovedá za usmrtenie mikroorganizmov. Príčinou je fyzikálny jav tzv. hyperosmotický efekt…
Čo si pod tým máme predstaviť? Zjednodušene povedané – v mede je málo vody (a veľa cukru), kým v bunkách baktérií a kvasiniek je to naopak. V snahe dosiahnuť rovnováhu (rovnaké koncentrácie) med doslova „vysaje“ vodu z buniek baktérií a kvasiniek. Bunky sú tak usmrtené vysušením.
Ak ste o tom ešte nepočuli, asi to znie zvláštne. Je to však vedecky potvrdený fakt – med obsahuje PEROXID VODÍKA!
Dobrou správou je, že koncentrácia peroxidu je tak nízka, že našim tkanivám nijako neškodí a súčasne dostatočne vysoká, že usmrcuje baktérie.
Čo je peroxid vodíka? Mnohí z nás majú túto chemikáliu doma ako súčasť lekárničiek. Peroxid vodíka (H2O2) je dezinfekčný prostriedok, ktorý sa používa na čistenie rán, vredov, na výplachy ústnej dutiny pri stomatitíde alebo gingivitíde alebo ako kloktadlo.
V mede sa peroxid vodíka vytvára po jeho nariedení. A to je ďalší významný dôvod, prečo je med na pleť tak vhodný!
Pri umývaní pokožky medom sa po zmiešaní medu a vody uvoľňuje peroxid vodíka, ktorý pôsobí antibakteriálne! Med je prírodnou a šetrnou alternatívou k agresívnym chemikáliám, určeným na ošetrenie problematickej pokožky.
Peroxid vodíka vzniká v mede chemickou reakciou pôsobením enzýmu glukózo-oxidázy. Tento enzým pochádza od včiel a zúčastňuje sa vytvárania medu z nektáru. Glukózo-oxidáza v prítomnosti vody a kyslíka premieňa glukózu z medu na kyselinu glukónovú a peroxid vodíka (reakcia: glukóza + H2O + O2 = kyselina glukónová + H2O2).
Liečivé vlastnosti medu nespočívajú len v tom, že vďaka svojej hustote bráni infekcii rany či potláča infikovanie rany.
Med rôznymi mechanizmami dokonca priamo asistuje v procese obnovy poškodeného tkaniva a skracuje dobu hojenia. Úlohu tu zohráva protizápalový účinok medu, schopnosť aktivovať náš imunitný systém, ale aj opravné procesy v mieste poškodenia.
Nedávne výskumy ukázali, že med už pri nízkej koncentrácii (0,1%) stimuluje rôzne bunky imunitného systému (B-lymfocyty, T-lymfocyty, fagocyty) k proliferácii (deleniu/pomnoženiu) či k produkcii rôznych látok, zúčastňujúcich sa imunitnej odpovede (napr. cytokínov). Vďaka tomu náš organizmus dokáže lepšie bojovať s infekciou.
Med pôsobí ukľudňujúco, čo je dôsledok jeho protizápalových vlastností. Vďaka tomu med:
Menšie opuchy majú aj sekundárny efekt, ktorým je zlepšenie prekrvenia a prísun kyslíka v mieste rany.
Kyslé pH medu navyše pomáha lepšie okysličiť tkanivo, pretože vplyvom kyslého pH sa kyslík viac uvoľňuje z hemoglobínu.
Existujú dôkazy o tom, že med priamo asistuje v procese regenerácie poškodeného tkaniva. Úlohu tu zohráva peroxid vodíka z medu, ktorý stimuluje aktivitu fibroblastov (kožné bunky produkujúce kolagén a elastín).
Fibroblasty sú kožné bunky, zodpovedné za vytváranie kolagénových a elastínových vláken. Kolagén a elastín sú dôležité bielkoviny kože, vytvárajú podpornú konštrukciu kože. Vďaka kolagénu a elastínu je naša koža pružná a „drží tvar“.
Ak by som to mala zhrnúť – používať med na pleť je jednoducho to najlepšie, čo môžeme urobiť!
Liečivé vlastnosti medu sú výsledkom synergistického pôsobenia viacerých faktorov: