Krém na problematickú pleť: šľahané bambucké maslo s esenciálnymi olejmi

krém na problematickú pleť

Vyrobiť si domáci krém na problematickú pleť bez obsahu toxických zložiek, konzervantov a farbív je úžasné. Vďaka esenciálnym olejom však dokážeme kvalitu takéhoto krému posunúť na celkom iný level.

Správnym výberom esenciálnych olejov dokážeme ovplyvniť liečivý potenciál krému. Už to nebude len „domáci krém“, bude to prostriedok na ceste ku krajšej, zdravšej pleti. A poteší aj bonus navyše: pridaním esenciálnych olejov predĺžime trvanlivosť krému, keďže esenciálne oleje majú antibakteriálne účinky.

Za posledné roky som neminula na kupovanú kozmetiku ani cent. Ani najdrahšia kozmetika s (často mizivým) obsahom účinných látok nepriniesla mojej pleti úľavu. Možno ste na tom podobne… Cieľom tohto príspevku nie je dať vám návod, ako si vyliečiť problematickú pleť. Je to totiž beh na dlhú trať, čo ste za tie roky určite sami pochopili. Hlavnú úlohu zohráva v prvom rade naša strava. Za hlavného vinníka v prípade akné možno v mnohých prípadoch označiť mlieko, mliečne výrobky a západný typ stravovania tzv. western diet. Je to bohužiaľ fakt, ktorý potvrdzujú mnohé odborné štúdie (pozri literárne odkazy  1, 2, 3) aj osobné príbehy mnohých ľudí, prezentované na ich osobných blogoch.

Čo sa v tomto článku sa dozviete:

 1. Prečo je naša koža úžasná a koľko času potrebuje na regeneráciu
 2. Na čo pamätať pri výrobe domáceho krému na pleť
 3. Prečo esenciálne oleje nie sú len na prevoňanie krémov
 4. Ktoré esenciálne oleje použiť, ak máme problematickú pleť
 5. Fotopostup prípravy krému na problematickú pleť

Naša koža dokáže neuveriteľné veci!

Dôležitou súčasťou starostlivosti o problematickú pleť je aj kozmetika a správna starostlivosť o našu pokožku.

Koža je náš najväčší orgán s plochou  1,5-2 m2 a dokáže úžasné veci :-). Chráni náš organizmus pred špinou, zraneniami, baktériami a chemikáliami. Dokáže vstrebávať dôležité látky a naopak vylúčiť nepotrebné. Sprostredkúva nám vnemy, vďaka nej vnímame bolesť či potešenie.

Naša pokožka má taktiež neuveriteľnú schopnosť sebaobnovy! V hlbších vrstvách kože sa neustále vytvárajú nové bunky, ktoré postupne postupujú smerom nahor, pričom sa mení ich štruktúra a funkcia.

V najvrchnejšej vrstve (tzv. stratum corneum) sa kožné bunky nakoniec odlúpia a ich životný cyklus je ukončený. Tento proces obnovy kože trvá približne 28 dní. Ak sa teda rozhodnete pre nový prístup v starostlivosti o svoju pleť, majte preto na pamäti, že výsledky nemôžete očakávať po týždni :-).

Domáci šľahaný krém na problematickú pleť

Výrobca domácej kozmetiky je veľmi populárna. Ak ste to ešte neskúsili, je najvyšší čas začať.

Vyrobiť si domáci krém na pleť nie je tak zložité, ako a môže zdať. Samozrejme, aj tu sú určité pravidlá a zákonitosti, na ktoré je dobré pamätať. Spomeniem len zopár vecí:

 1. Pozor na baktérie a plesne. Keď si vyrábame krém, snažíme sa vyhnúť kontaminácii t.j. vneseniu baktérií do zmesi. Rozhodne nepotrebujeme, aby nám v kréme po týždni začali rásť plesne a baktérie. Všetky nástroje a nádoby pred použitím vyvaríme vo vode alebo čo neznesie var, opláchneme vriacou vodou alebo aspoň 80% alkoholom. Počas práce jednotlivé maslá a oleje ponechávame voľne na vzduchu a nezakryté len nevyhnutný čas.
 2. Ak s prípravou domáceho krému nemáte skúsenosť, začnite s krémom obsahujúcim len maslá a oleje, nie vodu či iné vodu obsahujúce tekutiny. Vyrobiť krém s obsahom vody a olejov je totiž zložitejšie. Voda a olej sa, ako vieme, nemiešajú, a preto v takom prípade potrebujeme použiť aj emulgátor.
 3. Konzervanty, antioxidanty a žltnutie tukov. Komerčné prípravky musia obsahovať konzervanty aj antioxidanty, aby sa prípravok neskazil, nezačali v ňom rásť baktérie a tiež aby sa zabránilo oxidácii tukov (tzv. žltnutie tukov). Ako sa vyhnúť týmto „chuťovkám“ v našom domácom, prírodnom kréme? Vyberáme podľa možnosti maslá a oleje s prirodzene vysokým obsahom vitamínu E, ktorý zabráni oxidácii tukov alebo vitamín E pridáme do krému v procese prípravy.
 4. Krémy vyrábame v „malom“. Tento bod súvisí so všetkými vyššie. Ak chceme mať prírodný krém bez obsahu konzervantov, pripravujeme si malé množstvá, ktoré spotrebujeme v čo najkratšom čase. Krém nám vydrží len tak dlho, aká je najkratšia trvanlivosť jeho zložiek. Pomôže uskladnenie krémov v chladničke, naberanie pomocou čistých nástrojov alebo aspoň s čistými rukami a otváranie krému len na nevyhnutný čas.

Esenciálne oleje nie sú len na prevoňanie krému!

Často vo fórach a diskusiách vidím, že esenciálne oleje sa pridávajú podľa vône. Iste, vôňa krému je dôležitá. Esenciálne oleje však majú predovšetkým terapeutický účinok. 

Pridať esenciálny olej do krému pretože sa mi „páči vôna“ je jednoducho neuveriteľná škoda a nevyužitie jeho potenciálu!

esenciálne oleje ako repelenty

Esenciálne oleje dokážu pomôcť s množstvom kožných problémov. Stačí len vedieť ktoré pridať a v akom množstve. Mnohí pridávajú esenciálny olej len tak „od oka“ a netušia, že počet kvapiek je nesmierne dôležitý!

Nedávno som zaznamenala prípad, že esenciálny olej lemongrass v kréme spôsobil alergickú reakciu. Úprimne? Tento esenciálny olej by som do bežného krému nikdy nepoužila. Je to olej s vysokým obsahom aldehydov, ktoré sú veľmi dráždivé ku koži a slizniciam. Na denné použitie do krému by som ho rozhodne neodporúčala.

Ktoré esenciálne oleje použiť na problematickú pleť so sklonom k akné

Na toto bohužiaľ neexistuje jednoznačná odpoveď. Každý z nás je iný a môže inak reagovať na esenciálne oleje. Zvlášť opatrný treba byť v prípade, že máte citlivú pleť alebo ste precitlivelí na chemické zložky parfémov. Existuje potom šanca, že niektoré esenciálne oleje vám môžu robiť problém tiež.

Na problematickú pleť so sklonom k akné a premasťovaniu pokožky sú vhodné esenciálne oleje s astringentným (sťahujúcim) účinkom, proti-zápalovým a hojivým účinkom.

Dôležitú úlohu v patogenéze akné zohráva taktiež bakteriálna kolonizácia, t.j. premnoženie baktérií Propionibacterium acnes a stafylokokov. Krém na problematickú pleť by preto mal obsahovať esenciálne oleje s antibakteriálnym účinkom voči uvedeným druhom baktérií.

Tu je krátky zoznam niektorých vhodných esenciálnych olejov (zostavený na základe publikovaných štúdií):

 • rozmarín
 • geranium
 • citrón
 • čajovník
 • eukalyptus
 • klinček (pozor! odporúča sa použiť max. 3 kvapky na 30 ml)
 • borievka obyčajná (Juniperus communis)
 • levanduľa
 • myrha
 • kadidlovník
 • slamienka (Helichrysum italicum)
 • nemecký harmanček (Matricaria recutita)

Aké nosné (základné) oleje použiť do krému na problematickú pleť

Toto je téma na samostatný článok. Dosť často sa uvádza, že zvlášť vhodné sú oleje s vyšším obsahom kyseliny linolovej. Je to tzv. nenasýtená mastná kyselina, ktorá sa vyskytuje v zníženom množstve práve v pokožke ľudí so sklonom k akné. Vhodné oleje sú preto tie, ktoré ju obsahujú. Napríklad olej z hroznových jadierok alebo šípkový olej.

Dobrou voľbou je aj nerafinované bambucké maslo a jojobový vosk. Jojobový vosk je zvyčajne veľmi dobre tolerovaný pokožkou, pretože má podobné zloženie podobné ako náš kožný maz.

Bambucké maslo je téma sama o sebe. Buď ho nekonečne milujete alebo neznášate. Najlepšie je nerafinované bambucké maslo (viac v článku tu), ktoré má zachované cenné látky. Jeho nevýhodou je špecifická vôňa, ktorá niektorým ľuďom vadí. Neprebije ju ani vôňa esenciálnych olejov. Ja ju však milujem :-).

Bambucké maslo výborne hydratuje. Treba však vedieť, že sa nanáša na vlhkú pokožku. Lepšie sa tak rozotrie, uzamkne vlhkosť v pokožke a po čase vsiakne bez pocitu mastnoty. Ak ho nanesiete na suchú pleť, budete sa lesknúť aj pol dňa :-).

Krém na problematickú pleť – postup prípravy

Rada by som sa s vami podelila o môj nedávny počin v tejto oblasti :-). Receptov na šľahané krémy možno nájsť neúrekom. V tomto postupe sú však zahrnuté aj esenciálne oleje, ktoré môžu pomôcť s problematickou pleťou.

Krém používam už istý čas a s jeho účinkami som spokojná. Napriek obsahu bambuckého masla (ktoré mnohí vnímajú ako mastné) je pleť príjemne hydratovaná, svieža, bez nadmerného premasťovania.

Ako nosič som použila nerafinované bambucké masloolej z hroznových jadierok. Oba typy tukov majú vysoký podiel vitamínu E, ktorý pôsobí ako antioxidant – zabraňuje jednak znehodnoteniu krému a, samozrejme, má pozitívny efekt aj na našu pleť. Stačí si spomenúť na „zlé radikály“, ktoré spôsobujú starnutie našej pleti :-). A práve s nimi nám pomáha aj vitamín E.

Šľahaný krém – postup za tepla či studena?

Základom úspechu pri výrobe šľahaných krémov je správny pomer tuhých masiel a tekutých olejov. Vyžaduje si to buď overený postup alebo trochu experimentovania. Pointa prípravy šľahaného krému je, že tuhé maslá rozpustíme, zmiešame s tekutým olejom, necháme mierne ochladiť v chladničke a nakoniec vyšľaháme mixérom ako keď vyrábame šľahačku. Výsledný produkt býva nadýchaný.

Osobne však nemám veľmi rada zahrievanie bambuckého masla, pretože obsahuje cenné látky, ktoré sa môžu teplom degradovať. Tentokrát som preto zvolila šľahanie za studena t.j. zmiešala som tuhé (neroztopené) bambucké maslo a tekutý olej z hroznových jadierok a vyšľahala mixérom. Výsledný krém zrejme nie je tak krásne nadýchaný ako šľahačka :-D, ale za ten pocit „zachovania cenných látok“ to rozhodne stojí!

Rozpis ingrediencií

 • 30 g nerafinované bambucké maslo
 • 10 g olej z hroznových jadierok
 • 4 kvapky esenciálny olej rozmarín (Rosmarinus officinalis)
 • 4 kvapky esenciálny olej borievka (Juniperus communis)
 • 8 kvapiek nemecký harmanček (Matricaria recuctita)
 • PS: neváhajte vyskúšať aj iné esenciálne oleje :-). Dodržte však približne množstvo 12 kvapiek na 28 g krému.

Postup prípravy

Do nádoby na šľahanie si dáme bambucké maslo a olej z hroznových jadierok.

krém na problematickú pleť s esenciálnymi olejmi

Maslo trochu popučíme vidličkou.

krém na problematickú pleť s esenciálnymi olejmi

Zmes vymixujeme metličkami aspoň 5 minút.

krém na problematickú pleť s esenciálnymi olejmi

Pridáme esenciálne oleje a ešte chvíľu prešľaháme.

krém na problematickú pleť s esenciálnymi olejmi

Prenesieme do tmavej sklenenej nádoby a používame :-).

krém na problematickú pleť s esenciálnymi olejmi

Poznámky k receptu:

 • krém je pomerne mäkký a svoju konzistenciu si udržiava aj pri izbovej teplote. Nedávam ho do chladničky, no môžete skúsiť… Je však možné, že bude príliš tuhý.
 • krém je mastnejší, no neľakajte sa! Kľúč je v správnom nanášaní. Keďže bambucké maslo dobre absorbuje vodu, nanášajte krém vždy vlhkými rukami na vlhkú pokožku. Ja si navlhčím ruky, naberiem menšie množstvo krému a jemne rozotriem po tvári, krku a dekolte. Ideálne je krém nanášať len prikladaním a poklepkávaním dlaní po tvári (… aspoň tak radia v kurzu tvárovej jogy, aby sme zamedzili naťahovaniu kože a tvorbe vrások :-)).

Vyskúšajte a napíšte mi do komentárov nižšie, ako krém funguje u vás. Ja ho používam najmä na noc – ráno je pleť krásne hydratovaná a oddýchnutá. Cez deň ho používam v prípadoch, že je pleť suchšia a unavená.

Použité zdroje:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4507494/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3408989/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4581184/
 4. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1365-2230.1998.00315.x/abstract
Komentáre