Ako si jednoducho vyrobiť domáci balzam na pery

domáci balzam na pery

Uvažujete o domácej výrobe kozmetiky, kde máte absolútnu kontrolu nad ingredienciami? Domáci balzam na pery je tou najjednoduchšou možnosťou ako začať. Postup je veľmi jednoduchý a zvládne ho naozaj každý.

Dobrá správa: domáci balzam na pery bude voňať úžasne a bude 100% prírodný! Ak ste nikdy nemali túžbu ochutnať z kozmetiky, tak vám garantujem, že tentoraz to bude veľké pokušenie :-).

Na domáci balzam na pery potrebujeme 4 ingrediencie!

Receptov na domáce balzamy na pery sa dá nájsť neúrekom. Dnes si však pripravíme balzam zo 4 zložiek:

  • kokosový olej
  • jojobový olej
  • včelí vosk
  • pomarančový esenciálny olej

Rozpis ingrediencií

Budeme potrebovať (rozpis na 12 túb):

  • 14 g včelí vosk
  • 28 g kokosový olej
  • 14 g jojobový olej

Určiť správny pomer tuhých a tekutých zložiek (masiel a olejov) je záležitosť skúsenosti. Je potrebné namiešať to tak, aby bol balzam dostatočne tuhý a súčasne nie tvrdý. Úlohu však zohráva aj počasie a ročné obdobie – v zime je lepší mäkký balzam na pery, v lete tuhší.

Tento balzam je mäkší a jemný, výborne sa nanáša na pery. Môžete však aj experimentovať a pridať napríklad bambucké maslo, ktoré pery výborne hydratuje.

Postup je veľmi jednoduchý – pozrite si nasledujúce video :

Balzam na pery s esenciálnymi olejmi

Vyrobiť si domáci balzam na pery s esenciálnymi olejmi je super jednoduché :-). Moje prvé videjko, takže je ešte čo zlepšovať, ale účel dúfam splní.🌷 Marika

Zveřejnil(a) Aromaweb.sk dne 6. červen 2017

Domáci balzam na pery – postup prípravy

  • Vosk necháme rozpustiť v sklenenej nádobe vo vodnom kúpeli.
  • Keď je vosk tekutý, pridáme jojobový olej, kokosový olej (príp. bambucké maslo), premiešame a  necháme roztopiť. Tieto ľahko sa topiace tuky pridávam až nakoniec, pretože  vosk sa roztápa dlhšie. Kokosový olej a bambucké maslo obsahujú zdraviu prospešné látky a zbytočné „varenie“ im neprospieva.
  • Keď je všetko v tekutom stave, vyberieme z vodného kúpeľa, pridáme 60 kvapiek (cca 5 kvapiek do 5 ml tuby) pomarančového esenciálneho oleja (Citrus sinensis), zamiešame a nadávkujeme pipetou do túb. Pokiaľ tuby ani pipetu nemáme, môžeme balzam naliať do ľubovoľnej maličkej (ideálne sklenenej) nádoby.
  • Necháme stuhnúť a vychutnávame :-)… Pardón, nanášame na pery. Tá vôňa je neskutočná. Čo poviete?

domáci balzam na pery

Zopár tipov, na výber esenciálneho oleja do domáceho balzamu na pery

Do balzamu patrí len kvalitný esenciálny olej

Ak do balzamu pridávame esenciálne oleje, uistíme sa, že sú tej najvyššej kvality. Balzam si totiž nanášame na pery a prípadne olizujeme. Čo znamená „kvalitný“ esenciálny olej? Predovšetkým esenciálny olej, na ktorom je uvedený minimálne latinský názov rastliny, z ktorej je esenciálny olej extrahovaný (v našom prípade Citrus sinensis).

Nemenej dôležité je aj zloženie esenciálneho oleja. Falšovanie esenciálnych olejov a pridávanie lacnejších esenciálnych olejov, syntetických prísad alebo dokonca nosných olejov je bohužiaľ veľmi časté. Jediný spôsob, ako mať istotu, že esenciálny olej nie je falšovaný, je GC/MS test. Hľadajte preto výrobcu, ktorý na webe poskytuje aj výsledky chemickej analýzy oleja t.j. správu, aké zlúčeniny sú v oleji zastúpené.

Pozor na fototoxické esenciálne oleje

Kreativite sa medze nekladú, avšak pri výbere esenciálneho oleja do balzamu musíme byť opatrní. Vhodné esenciálne oleje sú citrusové príp. akýkoľvek iný olej, ktorý je dostatočne jemný na pokožku (napr. levanduľový Lavandula angustifolia). Pepermintový olej či esenciálny olej Čierne korenie nie sú veľmi vhodní kandidáti do balzamu na pery.

Pri citrusových olejoch je však potrebné pamätať na možnosť fototoxickej reakcie t.j. pri niektorých olejoch nie je vhodné vystaviť pery slnku najbližších 12-18 hodín. Ak máte radi citrónový alebo limetkový esenciálny olej, radšej si vyberte olej získaný destiláciou a nie lisovaním za studena (ďalší dôvod, prečo si vybrať seriózneho dodávateľa esenciálnych olejov, ktorý tieto informácie uvádza). Za fototoxicitu týchto esenciálnych olejov sú totiž zodpovedné chemické zlúčeniny furanokumaríny, ktoré nedokážu prejsť destiláciou, a preto sa v destilovanom esenciálnom oleji nenachádzajú.

V našom prípade sme do balzamu pridali pomarančový esenciálny olej. Tento olej nepatrí medzi fototoxické a jeho použitie v balzame je celkom bezpečné. Nemusíme sa trápiť, či je získaný destiláciou alebo lisovaním za studena.

Komentáre