4 najlepšie hydrosóly pre spálenú pokožku po opaľovaní

spálená pokožka po opaľovaní

Horúce leto, páliace slnko a spálená pokožka po opaľovaní…Možno poznáte ten nepríjemný pocit pálenia a bolesti po nadmernom slnení. Najviac kritické to býva večer – často nás prekvapí rozpálená červená pokožka, ktorej sa nemôžeme ani dotknúť.

Čo s tým?

Hviezdou v ošetrení slnkom spálenej kože je Aloe vera. Mnohí však netušia, že neoceniteľným pomocníkom môžu byť aj hydrosóly. Niektoré pôsobia chladivo, proti-zápalovo, dodajú pokožke vlhkosť a ich aplikácia je veľmi príjemná.

Čo sú hydrosóly?

Hydrosóly, označované aj ako hydroláty alebo kvetové vody, vznikajú ako vedľajší produkt pri výrobe esenciálnych olejov destiláciou vodnou parou.

Podobne ako esenciálne oleje, aj hydrosóly obsahujú účinné látky z rastlín. Len v tomto prípade sú to látky rastlinného pôvodu, ktoré sú rozpustné vo vode.

Ktoré hydrosóly sú najlepšie pre slnkom spálenú pokožku?

Po nadmernom slnení a páleninách rôzneho druhu nám najlepšie poslúžia tieto hydrosóly:

 

1. Levanduľový hydrosól (Lavandula angustifolia)

Tiež známy ako levanduľová voda. Je to vedľajší produkt pri výrobe levanduľového eseneciálneho oleja z Levandule pravej (Lavandula angustifolia). 

Levanduľová voda upokojuje a ochladzuje a je veľmi vhodná na slnkom a vetrom namáhanú pokožku.

2. Harmančeková voda  z Rumana rímskeho (Chamaemelum nobile)

Harmančeková voda z rumana rímskeho má, podobne ako levanduľová voda, všestranné využitie. Harmančeková voda je vynikajúca na rôzne kožné problémy: upokojuje vyrážky, rosaceu, akné, podráždenie slnkom a začervenanie.

Je to ideálny hydrosól na slnkom spálenú pokožku, najmä v kombinácii s levanduľovou vodou.

3. Harmančeková voda z Rumančeka kamilkového (Matricaria recutita)

Harmanček je známy pre svoje proti-zápalové účinky a týmtito vlastnosťami sa pýši aj harmančekový hydrosól.

Harmančekovú vodu môžeme použiť samostatne alebo v kombinácii s levanduľovou vodou na škaredé popáleniny, nech už je ich pôvod akýkoľvek.

Hramančekový hydrosól  urýchľuje hojeniepotláča zápal.

4. Gerániový hydrosól (Pelargonium x asperum)

Táto kvetová voda vás ohromí svojou bohatou, sladko-kvetinovou vôňou, ktorá je veľmi podobná vôni esenciálneho oleja Geranium.

Pôsobí mimoriadne priaznivo na stav pleti – či už je vaša pokožka suchá alebo mastná!

Ak sa chystáte na dovolenku, gerániový hydrosól by ste si rozhodne nemali zabudnúť! Účinky gerániového hydrosólu, ktoré stoja za zmienku v súvislosti so slnením:

  • pôsobí chladivo, a to bez ohľadu ne jeho teplotu!
  • pôsobí proti-zápalovo, vďaka čomu upokojí spálenú pokožku alebo ak vás poštípe hmyz

Akým spôsobom hydrosóly použiť?

Chladivá tekutina pôsobí na rozpálenú, bolestivú pokožku ako balzam. Držte preto hydrosóly v chladničke. Napokon, predĺžite tým aj ich trvanlivosť.

Po slnení môžete použiť len jeden druh hydrosólu alebo si namiešajte zmes. Najlepšie je pripraviť ich do fľaštičky s rozprašovačom a v prípade potreby opakovane striekať na spálenu pokožku po opaľovaní. Striekanie je často najlepší spôsob aplikácie, keďže koža je bolestivá už na dotyk a natieranie je nepríjemné.

Ďalšou možnosťou je naliať hydrosól(y) do misky, pridať kocky ľadu, namáčať v tom obklady a prikladať na bolestivé miesta.

Komentáre