Trápia vás unavené a opuchnuté nohy? Trávite veľa času na nohách, ktoré tým trpia? Doprajte si po náročnom dni príjemnú masáž s esenciálnymi olejmi.
Správnym výberom esenciálnych olejov dokážeme dosiahnuť požadovaný efekt, a to všetko bez použitia komerčných mastí so syntetickými a zdraviu škodlivými prísadami.
Ak ste ešte neobjavili krásy všestranného použitia čisto prírodných esenciálnych olejov, toto môže byť vaše prvé zoznámenie 😊.
Esenciálne oleje sú ako stvorené pre ubolené a opuchnuté nohy. Čo všetko s nimi dokážeme?
A keďže nohy bývajú celý deň uzavreté v obuvi, na zahodenie nie je ani protiplesňový, antibakteriálny a deodorizačný účinok esenciálnych olejov :-).
Uboleným nohám môžeme uľaviť kombináciou vodného kúpeľa a následnej masáže nôh. Vhodné sú oleje, ktoré podporia cirkuláciu, pôsobia diureticky („odvodňujú“ tkanivá) a astringentne (sťahujúco). Zmiernime tak opuch chodidiel a členkov. Vhodné je aj použitie olejov s analgetickým účinkom, ktorým potlačíme bolesť. Ako na to?
Pred samotnou masážou doprajeme uboleným nohám kúpeľ v chladnej vode s 1 kvapkou pepermintového oleja. Olej pred pridaním do vody nariedime (kvapneme) vo vhodnom médiu, napr. v lyžičke jojobového či olivového oleja, použiť môžeme aj mlieko alebo med. Pri nízkych koncentráciách pôsobí pepermintový esenciálny olej chladivo a nohy príjemne osvieži. Tým však jeho zázraky nekončia – viac o jeho účinkoch nižšie.
TIP! Pre zvýšenie terapeutického účinku pridajte do vody hydrolát (napríklad v pomere 1:1 s vodou). Vhodné hydroláty na tento účel sú mätový, šalviový či eukalyptový. Viac tipov, ako hydroláty použiť, nájdete v tomto článku.
Po kúpeli si nohy pomasírujeme alebo (v ideálnom prípade 😊 ) nás pomasíruje partner. Do masážneho oleja si môžeme primiešať rôzne esenciálne oleje, ktoré podporia cirkuláciu krvi, pôsobia diureticky, analgeticky, antibakteriálne či antigungálne. Tlak pri masáži nôh vyvíjame vždy smerom zdola nahor.
Pozn. Pri všetkých esenciálnych olejoch uvádzam latinský názov rastliny, príp. tzv. chemotyp rastliny. Poznanie týchto názov je rozhodujúce a nesmierne dôležité pre každého, kto chce využívať esenciálne oleje na terapeutické účely. Dôvod je ten, že rovnakým názvom sa môžu označovať 2 úplne rozdielne esenciálne oleje (napr. eukalyptový olej môže byť izolovaný zo stromu Eucalyptus globulus alebo Eucalyptus Citriodora alebo Eucalyptus radiata…). Tieto esenciálne oleje môžu a často aj majú rozdielne účinky, pretože obsahujú iné chemické zlúčeniny! Ďalší dôvod, prečo sú latinské názvy dôležité, je bezpečnosť. Niektoré oleje je vhodné používať napr. len v 1% koncentrácii, niektoré nie sú vhodné pre deti alebo sú kontraindikované pri rôznych zdravotných problémoch. Venujte preto názvom náležitú pozornosť.
Pepermint patrí azda medzi najvšestrannejšie esenciálne oleje. Dominantné zastúpenie v jeho zložení majú chemické zlúčeniny mentón a mentol. Sú v najväčšej miere zodpovedné za účinky pepermintu.
Pepermintový olej je dobre známy najmä pre svoje analgetické (t.j. bolesť tlmiace) účinky. Pôsobí taktiež protizápalovo a v nízkych koncentráciách vyvoláva chladivý pocit – veľmi príjemné, pokiaľ nás trápi bolesť, však?
Pepermintový olej je preto jeden z najlepších esenciálnych olejov, pokiaľ ide o boľavé, unavené nohy!
Cyprus je povinná súčasť aromaterapeutickej lekárničky pri problémoch s opuchmi nôh.
Chemické zloženie tohto esenciálneho oleja tvoria najmä monoterpény, z ktorých viac ako polovicu tvorí α-pinén, v menšej miere sú zastúpené karén či myrcén. Účinky týchto zlúčenín vo veľkej miere korelujú s pozorovanými účinkami cyprusového oleja.
Cyprus sa používa už tisícročia pre svoje diuretické účinky. Taktiež zlepšuje cirkuláciu krvi, zmierňuje bolesť, pôsobí protikŕčovo a astringentne (sťahujúco). Prináša tak úľavu pri opuchoch končatín a problémoch s kŕčovými žilami. Súčasne je to však veľmi cenený olej pri problémoch s bolestivou menštruáciou či nadmerným menštruačným krvácáním.
Citrusové oleje, najmä esenciálny olej Citrón (Citrus limon) a Grapefruit (Citrus paradisi), taktiež prispejú k výslednému efektu diuretickým účinkom. Pôsobia protizápalovo, astringentne, protikŕčovo, stimulujú imunitný systém a cirkuláciu.
Bezpečnosť: Citrón a Grapefruit oleje patria medzi tzv. fototoxické oleje t.j. po ich aplikácii nevystavujeme pokožku ošetrenú týmito olejmi slnečnému žiareniu najbližších 12-18 hodín.
Rozmarínový esenciálny olej je známy najmä pre diuretický, protikŕčový, analgetický, expektoračný a cirkuláciu stimulujúci efekt (1). Vedecké štúdie potvrdzujú mnoho rozmanitých účinkov tohto oleja (2), a preto by rozhodne nemal ujsť našej pozornosti, ak už sa potýkame so zápalmi rôzneho druhu, reumou, problémami s pleťou a vlasmi alebo potrebujeme využiť jeho expektoračný (podpora vykašliavania hlienu) alebo nervovú sústavu stimulačný účinok.