Ak ste fanúšikom 100% prírodnej kozmetiky, tak tento domáci očný krém proti vráskam s obsahom bambuckého masla, kokosového oleja a pár kvapkami výnimočnej kadidlovej silice bude iste váš favorit!
Starnutie začína dňom nášho narodenia. A naša pleť – najväčší a najviditeľnejší orgán nášho tela, nám to pripomína každým dňom. Známky starnutia sú najviditeľnejšie okolo očí, pretože pokožka okolo očí je najjemnejšia a najtenšia – s hrúbkou len 0,05 mm. Pre porovnanie – pokožka je najhrubšia na dlaniach a meria až 1,5 mm. Očný krém proti vráskam je preto prvou antiage kozmetikou, po ktorej zvyčajne siahneme.
Samozrejme, rozhodujúcu úlohu v tom, ako naša pleť vyzerá, zohráva naše stravovanie a náš životný štýl. Ignorovať však nemožno ani starostlivosť o pleť a úlohu kozmetiky. Prečo však využívať komerčnú kozmetiku plnú chémie, ak si vieme jednoducho pripraviť aj vlastný domáci očný krém proti vráskam? Jeho výhodou je, že máme plnú kontrolu nad ingredienciami a môžeme si byť 100% istí, že obsahuje len prírodné zložky.
Skôr než skočíme k príprave krému, povedzme si pár slov aj o starnutí a možných stratégiách, ako ho spomaliť.
Starnutie kože je komplexný biologický proces, ktorý je kombináciou rôznych vnútorných a vonkajších faktorov (1). Kým starnutie vnútorných orgánov je pred našimi očami skryté, naša koža nám poskytuje prvé viditeľné známky plynúceho času.
Všetky tieto faktory vedú k nahromadeniu štruktúrnych a fyziologických zmien vo všetkých vrstvách kože. Najviac sa to prejavuje v častiach, ktoré sú vystavované slnku.
UV žiarenie významne urýchľuje starnutie kože. Dôvod je na molekulárnej úrovni – UV žiarenie zvyšuje aktivitu enzýmov kolagénových matrix metaloproteináz, ktoré rýchlejšie odbúravajú kolagén.
Úbytok kolagénu je cca 1% ročne. Kolagén a elastín sú pre našu kožu akýmsi „lešením“, oporou, ktoré sa vekom rozpadá. V staršej koži má kolagén nepravidelnú štruktúru a je dezorganizovaný.
Zdravá a fungujúca koža je chránená pred stratami vody a predstavuje bariéru pred vniknutím cudzorodých mikroorganizmov, dráždivých látok, radiáciou a deštrukčnými účinkami voľných radikálov.
Každodenná starostlivosť o pleť môže podporiť jej regeneráciu, zlepšovať jej elasticitu a hladkosť. Súčasne je však potrebné zastaviť alebo aspoň minimalizovať degradáciu základných štruktúrnych zložiek kože ako sú kolagén a elastín a zabrániť tak tvorbe vrások.
Ako ukazujú výskumy, mnohé prírodné látky majú prospešné vlastnosti na našu pleť. Dokážu zlepšovať jej elasticitu, podporovať hydratáciu, minimalizovať účinky voľných radikálov (ktoré sú molekulárnou príčinou starnutia všeobecne), ale aj spomaľujú alebo dokonca stimulujú tvorbu kolagénu (2).
Najlepší spôsob, ako spomaliť starnutie kože a podporiť jej obnovu je vyhýbať sa toxickým chemikáliám, ktoré nájdeme vo väčšine komerčných produktov.
Veď si skúste vziať do ruky váš obľúbený krém proti vráskam, vyzbrojte sa aj lupou a prečítajte si zloženie… A o tom, že toxíny a chemikálie patria medzi významné faktory urýchľujúce starnutie tu bola reč len pár riadkov hore… Určite preto zvážte pripraviť si domáci očný krém proti vráskam z čiste prírodných ingrediencií.
Prírodné oleje sú priam stvorené na citlivé partie okolo očí. Poskytnú im výživu, pomôžu zadržať vlhkosť, zachovať si elasticitu a podporiť bunkovú regeneráciu.
Recept na domáci očný krém proti vráskam
Vyskúšajte tento domáci očný krém proti vráskam s bambuckým maslom, aloe vera, vitamínom E a kadidlovou silicou:
- 30 g organické bambucké maslo
- 30 g nerafinovaný kokosový olej
- 30 g 100% aloe vera gél
- 12 kvapiek kadidlová silica
- ½ lyžičky tekutého vitamínu E
Postup:
- V menšej nádobe mierne vo vodnom kúpeli roztopíme bambucké maslo a kokosový olej.
- Pridáme ďalšie zložky, premiešame a prelejeme do uzatvárateľnej fľaštičky.
- Aplikujeme na okolie očí ráno a večer.
Bambucké maslo
Bambucké maslo môžeme právom označiť za „superpotravinu“ pre našu pokožku. O výnimočných vlastnostiach tohto tuku si môžete detailnejšie prečítať v tomto článku.
Bambucké maslo je zvlášť vhodné na ošetrenie citlivej, suchej pokožky, vrátane pokožky okolo očí, ktorú vyživuje a hydratuje. Najvýznamnejšie účinky bambuckého masla na pleť sú:
Kokosový olej
Nerafinovaný kokosový olej je známy ako výnimočný emolient (zvlhčujúci a zmäkčujúci prípravok). Pôsobí antibakteriálne a protizápalovo (3). Podobne ako bambucké maslo, obsahuje vitamín E, významný antioxidant, ktorý zabraňuje predčasnému starnutiu a tvorbe vrások.
Aloe vera gél
Výťažok z aloe vera – gél, nachádzajúci sa v strednej časti listov, je známy pre svoje liečivé účinky už tisíce rokov. Je priam stvorený pre pleť, pretože:
Vitamín E
Vitamín E patrí medzi najvýznamnejšie antioxidanty rozpustné v tukoch. Účinne zneškodňuje voľné radikály, ktoré sú príčinou starnutia. Na rozdiel od iných antioxidantov, hladiny vitamínu E v koži závisia na jeho príjme potravou a na lokálnej aplikácii na kožu. Hlavnými prírodným zdrojmi vitamínu E sú čerstvá zelenina, rastlinné oleje, cereálie a orechy.
Kadidlová silica
Kadidlová silica (angl. frankincense essential oil) patrí medzi zvlášť cenené éterické oleje, pokiaľ ide o starostlivosť o pleť. Používa sa už od staroveku pre svoje omladzujúce účinky, často ako súčasť pleťových másk. Pôsobí protizápalovo, adstringentne (sťahuje póry). Je to cenená silica na rôzne kožné problémy, ako sú vyrážky, suchá a zrelá pleť, jazvy, zranenia, vrásky.