Prírodný osviežovač s esenciálnymi olejmi do šatníka, skriniek a zásuviek

Náš bežný život je priam zahltený vôňami. Najmä syntetickými vôňami. Sú všade okolo nás ako súčasť  osviežovačov vzduchu, čistiacich produktov, mydiel, antiseptických prípravkov, prostriedkov na pranie, kozmetiky atď. Tieto „vône“ však nie sú tak neškodné, ako by sa mohlo zdať!

Keď vône spôsobujú zdravotné problémy…

Parfumované produkty majú nepriaznivé účinky na naše zdravie a dávajú sa do súvisu s množstvom ochorení a zdravotných komplikácií, ako sú migrény, bolesti hlavy, astmatické záchvaty, dýchacie, neurologické či kožné problémy. O dôvod viac, prečo sa ich snažiť eliminovať z každodenného života!

Výbornou alternatívou sú esenciálne oleje. Mnohé príjemne voňajú a navyše pôsobia pozitívne na naše zdravie – fyzické aj psychické.

Používanie esenciálnych olejov má svoje úskalia aj zákonitosti

Esenciálne oleje sa zdajú ako výborné riešenie, no než sa pustíme do ich používania, mali by sme si ozrejmiť zopár vecí:

Ako na voňavé šatníky, zásuvky a skrine

Priznám sa, že aviváž sme doma prestali používať už dávno. Často sa tvrdí, že vôňa vypraného prádla je postačujúca, no osobne sa mi tento prístup „bez vôní“ neosvedčil. Oblečenie a iný textil, ktorý sa skladuje v zásuvkách, skriniach či šatníkoch, po čase jednoducho zatuchne.

Prečo esenciálne oleje…

Esenciálne oleje sú vhodnou náhradou syntetických vôní. Okrem príjemnej vône poskytujú aj ďalšie benefity, napríklad sú často výrazne anti-mikrobiálne, čo je veľmi užitočná vlastnosť.

Prevoňanie priestoru esenciálnymi olejmi sa dá dosiahnuť napríklad pomocou aromalampy či difuzéra.

Šatníky, skrine a zásuvky sú však kapitola sama o sebe. Aromatizácia malých priestorov a rôznych zákutí má jednoducho svoje špecifiká. Na aromalampy či difuzéry musíme z priestorových a bezpečnostných dôvodov zabudnúť a využiť fantáziu.

Tuhý osviežovač z včelieho vosku s esenciálnymi olejmi

Jednou z možností ako prevoňať šatníky, zásuvky a iné menšie priestory, sú tuhé osviežovače vzduchu.

Ich výroba je neuveriteľne jednoduchá! A navyše – ak ste zástancom zero waste – tento vlastný výrobok s možnosťou recyklovania vás iste poteší.

osviežovač vzduchu s esenciálnymi olejmi

Čo budeme potrebovať:

  • včelí vosk
  • esenciálne oleje podľa vlastného výberu
  • sklenenú nádobu, v ktorej vosk rozpustíme
  • silikónové formičky

Ako na to:

  • odvážime včelí vosk. Množstvo odhadnite podľa toho, koľko osviežovačov plánujete pripraviť.
  • vosk nasypeme do sklenenej nádoby (napr. zavarovačka alebo kadička), vložíme do vodného kúpeľa a zahrievame, kým sa celkom nerozpustí
  • do roztaveného vosku pridáme esenciálne oleje (ja som pridala toľko kvapiek olejov, koľko gramov vosku som navážila). Premiešame a vylejeme do silikónovej formy.
  • po stuhnutí vosk z formy vylúpneme a použijeme na prevoňanie zásuviek, šatníkov alebo auta :-).
  • keď vôňa vyprchá, vosk nevyhadzujte! Môžete ho zrecyklovať – stačí ho opäť rozpustiť a vyrobiť si osviežovač s inou vôňou.
prírodný osviežovač s esenciálnymi olejmi

Komentáre