Kardamón, klinček, kadidlo a citrusy pre ducha Vianoc

vianočné esenciálne oleje
 1. Hlavná stránka
 2. >
 3. Esenciálne oleje v praxi...
 4. >
 5. Kardamón, klinček, kadidlo a citrusy...

Vianoce a sviatky sa spájajú s vôňami – zvyčajne ihličia a cukroviniek. Príjemnú atmosféru nám pomôžu navodiť aj esenciálne oleje.

Na rozdiel od syntetických vôní nám ponúkajú viacero výhod. Nielen, že príjemne voňajú, ale aj pozitívne ovyplyvňujú naše telo a dušu. Vďaka svojim antimikrobiálnym účinkom pomáhajú vyčistiť vzduch, stimulujú imunitu (najmä citrusové oleje) a nespochybniteľné sú aj ich účinky na našu psychiku.

Klasikou v období Vianoc sú esenciálne oleje z ihličnanov, ktoré sú ako závan sviežeho vzduchu. Dobre sa kombinujú s olejmi ako je pomaranč, citrón či grapefruit.

Ak však máte radi sladšie vône, nasledujúca zmes esenciálnych olejov vás iste osloví. Kombinácia citrusov, pikantných tónov korenín a meditatívneho kadidla je jedným slovom – neprekonateľná.

Zásobná vianočná zmes esenciálnych olejov obsahuje:

 • 24 kvapiek esenciálny olej (EO) pomaranč (Citrus sinensis)
 • 24 kvapiek EO grapefruit (Citrus paradisi)
 • 16 kvapiek EO klinček (Eugenia caryophyllata)
 • 24 kvapiek EO kardamón (Elattaria cardamomum)
 • 8 kvapiek EO kadidlovník (Boswellia carterii)

Tekuté mydlo, sviečka alebo klasické difúzovanie

Možno rozmýšľate, čo si s uvedenou zásobnou zmesou esenciálnych olejov počať. Vonia naozaj fantasticky (a to nemám rada sladké vône 🙂 ) … Možností je veľa a kreativite sa medze nekladú, napríklad:

 • môžete kvapnúť 18-25 kvapiek do 30 ml tekutého kastílskeho mydla a máte mydlo na špeciálnu príležitosť.
 • vyrobte si sviečku z včelieho vosku s vianočnou vôňou. Stačí roztopiť včelí vosk (cca 60 g), pridať 50-60 kvapiek zmesi esenciálnych olejov, dôkladne premiešať a naliať do vhodnej formy (napr. silikónovej formičky). Samozrejme, nezabudnite na knôt :-). Takáto sviečka môže byť milým darčekom pre blízkych.
 • zmes olejov môžete klasicky difúzovať

Účinky esenciálnych olejov na našu psychiku

Esenciálne oleje kardamón, klinček, kadidlo a citrusy sú ako stvorené na vianočný čas. Čas radosti a oddychu, ktorý trávime s blízkymi a priateľmi. Súčasne sa blíži koniec roka, kedy bilancujeme, možno sa viac pozrieme do svojho vnútra a tvoríme plány do nového roka. A s týmito úlohami nám dokážu pomôcť aj esenciálne oleje.

Esenciálny olej KLINČEK

Klinček je hrejivý olej (určite ho nepoužívajte na kožu v neriedenej forme). Prehrieva nielen na tele, ale aj na duši. Dodáva vitalitu a chuť do života.

Esenciálny olej KADIDLOVNÍK

Kadidlovník ako tradičná meditatívna vôňa upokojí myseľ a pomôže pozrieť sa do seba.

Esenciálny olej KARDAMÓN

Kardamón je jednoducho esenciálny olej radosti. Prináša radosť zo života, optimizmus a chuť do života.

Esenciálny olej POMARANČ

Veselý a svieži pomaranč hádam ani netreba predstavovať! Pamaranč a kardamón sú ako priatelia do pochmúrnych dní. Povznáša, upokojuje, osviežuje a pomôže odplaviť stres. Jednoducho, umožní načerpať energiu, na čo je ideálny čas najmä počas sviatkov.

Esenciálny olej grapefruit

Grapefruit prináša do zmesi slnko, ľahkosť a horko-svieži tón. Očistí dušu a navyše aj posilní imunitu.

Máte svoju obľúbenú zmes esenciálnych olejov na vianočný čas? Napíšte mi do komentára nižšie >>.

 

Komentáre