Ruža damascénska je kráľovnou kvetín a už od staroveku sa považuje za symbol lásky, čistoty, viery a krásy. Pochádza z Perzie (dnešný Irán), kde je dodnes považovaná za posvätnú a liečivú rastlinu.
Vedeli ste však, že ruže sú nielen krásne a voňavé, ale majú aj liečivé vlastnosti? Ružový olej je zvlášť cenený v parfumérii, má však aj terapeutické vlastnosti.
Ružová voda a sušené kvety ruže damascénskej sa používajú v ľudovej medicíne už stáročia na liečbu rôznych ochorení ako je chronická bronchitída, astma, kožné a tráviace problémy, rakovina, vredy, ošetrenie rán, vrásky, rôzne infekcie či zápcha.
Ruže sú súčasťou histórie Zeme už 35 miliónov rokov a ľudstvo sprevádzajú od jeho zrodu. Ruže odpradávna prinášali potešenie, romantiku, symbolizovali vášeň ale aj bohatstvo.
Dnes poznáme viac ako 250 druhov ruží a viac ako 18 000 kultivarov (niektoré zdroje dokonca uvádzajú 25 000). Rosa damascena, známa aj ako damascénska ruža, patrí medzi najstaršie a najvýznamnejšie druhy ruží.
Starovekí Egypťania používali ružový olej pri rôznych spoločenských a náboženských ceremóniách a v procese mumifikácie. Stopy ruží sa našli aj v egyptských hrobkách. Egyptská kráľovná Kleopatra údajne milovala ruže a vôňu ruží – spala na vankúši z ružových lupeňov a kúpala sa v ružovej vode.
Ruže sa začali prvýkrát pestovať pravdepodobne v severnej Perzii a ruža sa stala symbolom Perzie (dnešný Irán). Peržania ozdobovali ružami štíty svojich bojovníkov a ružovou vodou vítali svojich hostí – tento zvyk sa zachoval do dnešných dní.
Ruže si cenili aj starovekí Rimania. Používali ich ako dekoráciu na banketoch. Vencami ruží sa ozdobovali ženísi a nevesty, ružami sa dekorovali podlahy pri rôznych príležitostiach, napr. oslavách víťazstiev.
Ruže sa pre svoje liečivé vlastnosti pestovali neskôr aj v záhradách kláštorov. Pre svoje afrodiziakálne účinky sa rozsýpali lupene ruží na posteľ novomanželov a dodnes sú dekoráciou pri sobášoch.
Tradičná orientálna medicína pripisuje damascénskej ruži mnoho liečebných účinkov. V rôznych formách (ružový olej, ružová voda, čerstvé či sušené lupene) našla využitie pri liečbe rôznych zdravotných problémov, pri náboženských ceremoniáloch, ale aj ako jedlo. Dnes má táto ruža najväčší význam v parfumérskom priemysle.
Vďaka svojim antibakteriálnym, bolesť tlmiacim, protizápalovým a upokojujúcim účinkom sa ruža damascénska využívala a stále využíva najmä na zmiernenie bolestí rôzneho druhu, pri liečbe zápalov a nervových porúch.
Pre svoje upokojujúce a hypnotické účinky sa ružová voda dodnes využíva aj pri náboženských ceremóniách na podporu meditácie. Na Blízkom Východe sa ružová voda rozptyľuje na sobášoch, aby mal pár šťastné manželstvo.
Ružový olej a ružová voda sa používajú na náboženské aj liečebné účely už minimálne 2000 rokov. Pôvodne sa pripravovali namáčaním lupeňov ruží do vody (ružová voda) alebo maceráciou lupeňov v olivovom oleji (ružový olej).
Počiatky výroby ružovej vody a ružového oleja metódou destilácie sa datujú do 7. storočia vo vtedajšej Perzii. Až do 16. storočia bol hlavným producentom ružového oleja Irán a exportoval ho do celého sveta. Dnes sú najvýznamnejšími výrobcami Bulharsko, Turecko a Maroko, pričom bulharský ružový olej sa považuje za najkvalitnejší.
Vedeli ste, že na výrobu jednej kvapky ružového oleja je potrebných až 2000 lupeňov? Ak by sme to chceli kvantifikovať presnejšie – z 3000 kg ružových lupeňov získame len 1 kg esenciálneho ružového oleja. Lupene ruží sa zbierajú ručne skoro ráno, než slnko esenciálny olej odparí.
Nízky výťažok ružového oleja (len 0,03%), nutnosť ľudskej práce a to, že tento olej nemá syntetické náhrady, sú dôvody, prečo patrí ružový olej medzi najdrahšie oleje na svetových trhoch.
Pri jeho kúpe pravého ružového oleja buďte pripravení na nevyhnutnú finančnú investíciu a určite sa nenechajte zlákať na olej v cene 10€/ml oleja. Ružový olej totiž patrí nielen medzi najdrahšie, ale aj často falšované oleje. Viac sa o falšovaní olejov dočítate v článku Týka sa nás falšovanie esenciálnych olejov? Prípadová štúdia SANTALOVÉ DREVO.
Chemické analýzy odhaľujú. že ružový olej tvorí viac ako 275 rôznych zlúčenín, ktoré zodpovedajú za jeho vonné aj terapeutické vlastnosti. Hlavnými zložkami bulharského ružového oleja sú zlúčeniny fenyl etylalkohol, citronelol, geraniol a nerol. Aj keď ostatné zlúčeniny sú prítomné vo veľmi malých množstvách, sú rovnako dôležité z pohľadu kvality a vlastností ružového oleja.
Ružový olej má za sebou bohatú históriu – používali ho už starovekí Číňania, Indovia, Peržania či Arabi.
Ružový olej sa už stáročia používa na liečbu, pre potešenie, navodenie romantiky či dobrej nálady. Pôsobí ako afrodiziakum. Výskumy potvrdzujú, že ružový olej vykazuje celé spektrum účinkov, napr. antidepresívne, sedatívne, antiseptické, protizápalové, antibakteriálne, antivírusové, spazmolytické, afrodiziakálne, diuretické, astringentné, tonizujúce, laxatívne, mukolytické účinky či podporuje trávenie.
Ružová voda je vedľajší produkt pri výrobe ružového oleja metódou destilácie. Obsahuje vo vode rozpustné prchavé a vonné látky. Táto voňavá, bezfarebná tekutina sviežej chuti sa podobne ako ružový olej používa už niekoľko storočí. Využitie našla v parfumérii, kozmetike, kulinárstve aj medicíne.
Ružová voda je pre svoju netoxickosť vhodná na vonkajšie aj vnútorné použitie. Orientálne kuchárske recepty ju s obľubou používajú dodnes.
Ružová voda je zvlášť cenená v kozmetike ako čiste prírodný produkt na ošetrenie pokožky.
Je vhodná pre všetky typy pleti, oceníte ju pri liečbe akné, na zapálenú pokožku aj starnúcu pleť. Pre svoje hydratačné a vyživujúce účinky je ideálna aj ako súčasť masiek a vlasových zábalov, či ako prídavok do kúpeľa pre relaxáciu a vyživenie pokožky celého tela.