FENIKLOVÝ OLEJ NA DETSKÉ KOLIKY? Radšej nie!

feniklový esenciálny olej

Koliky sú problém, s ktorým sa pasuje nejedna mamička. Riešenie sa hľadá a často sa aj nájde … škoda len, že nie vždy najlepšie!

Internet je silný nástroj, no pri hľadaní riešení by sme mali pamätať na to, že tam sa 100x opakovaná lož môže stať pravdou. Takmer denne možno vidieť videá na sociálnych sieťach a čítať si blogové príspevky, aký je feniklový esenciálny olej skvelý pre bábätká.

Feniklový čaj nie je to isté, čo feniklový esenciálny olej!

Rozmýšľate, v čom je problém? Feniklový čaj sa používa predsa už od nepamäti na tráviace obtiaže aj koliky.

A keďže feniklový čajík je osvedčený prostriedok na boľavé brušká, odtiaľ je už len na skok k masírovaniu detského bruška feniklovým olejom, nie? Verím, že iný spôsob aplikácie oleja nepoužívate.

Je takmer isté, že masáž feniklovým olejom pomôže. No radšej si to brucho pomasírujte vy a dieťaťu dajte feniklový čaj.

Čo je feniklový olej

Pozrime sa teda na problém detailnejšie. Predovšetkým – feniklový esenciálny olej a feniklový čaj nie je to isté.

Feniklový olej je esenciálny olej, ktorý sa získava metódou parnej destilácie zo semien feniklu (Foeniculum vulgare).

Rovnako ako iné esenciálne oleje, aj ten feniklový obsahuje najmä lipofilné látky (v tukoch rozpustné). Naproti tomu, feniklový čaj obsahuje najmä vo vode rozpustné látky z feniklu. Zloženie týchto 2 prírodných „medicín“ je teda rozdielne už vo svojej chemickej podstate.

Pri používaní olejov je potrebné byť opatrní, najmä ak ide o deti. To, že sa nejaká bylinka používa stáročia na daný problém ešte neznamená, že rovnako môžeme používať aj esenciálny olej! Je to preto, že esenciálny olej obsahuje iné zlúčeniny, aké nájdeme v čaji.

Čo obsahuje feniklový olej

Chemický profil feniklového esenciálneho oleja je naozaj zaujímavý. Esenciálne oleje môžu obsahovať 20-400 zlúčenín. Niektoré z nich môžu byť aj viac či menej toxické.

Príroda nám však v mnohých olejoch namiešala liečivú medicínu, z čoho môžeme len profitovať. Pravda, len za predpokladu, že sa esenciálny olej používa správne!

Chemické látky, ktoré nájdeme v olejoch, patria do rôznych chemických rodín. Niektoré vo vysokých dávkach dokážu byť aj toxické. Občas sa stáva, že esenciálny olej obsahuje tak veľa toxickej zlúčeniny, že je jeho používanie zakázané.

To samozrejme nie je prípad feniklu. Feniklový olej však patrí do kategórie olejov, pri používaní ktorého je potrebná istá opatrnosť! Dôvod je v jeho chémii.

feniklový esenciálny olej

Vinník či pomocník ANETOL?

Feniklový olej, podobne ako anízový, obsahuje vysoké percento látky zvanej anetol (éter). Vysoké percento znamená 60-90%, podľa toho, z akého zdroja olej máte.

Vďaka tejto látke má olej svoje účinky na tráviaci trakt. Podporuje trávenie, veľmi efektívne zmierňuje kŕče. Feniklový olej ocenia aj ženy, ktoré trápi bolestivá menštruácia či predmenštruačný syndróm (nafukovanie, zadržiavanie tekutín).

Anetol má aj slabý estrogénny účinok. Zasahuje do hormonálnej regulácie organizmu a taktiež znižuje zrážanlivosť krvi. Aj preto je tento olej kontraindikovaný počas tehotenstva, pri dojčení, endometrióze a u detí do 5 rokov (2).

Skrátka, feniklový olej je vysoko účinný, no existujú isté obavy pri použití na zraniteľnejšie skupiny ľudí.

Náhrada za feniklový olej?

Koliky, problémy s trávením, nadúvanie a podobne možno zmierniť použitím iných olejov, ktoré sú pre malé deti bezpečnejšie. Medzi osvedčené oleje patrí napríklad rímsky harmanček (Chamaemelum nobile) a levanduľový olej. U detí od 2-6 rokov postačí aj 1% koncetrácia t.j. 9 kvapiek esenciálnych olejov v 30 ml rastlinného oleja.

Používanie esenciálnych olejov u veľmi malých detí je vo všeobecnosti rizikové a mnoho odborníkov v oblasti aromaterapie odporúča používať skôr hydrosóly.

Suzanne Catty vo svojej knihe HYDROSOLS (3) odporúča u detí do 2 rokov len 3 hydrosóly – levanduľový a hydrosóly z rímskeho a nemeckého harmančeka. Možno ich použiť vo forme obkladov, do kúpeľa, rozprašovať,  alebo nariedené aj do nápojov pre deti. Využitie nájdu aj pri plienkových dermatitídach či masáži ďasien pri prerezávaní zúbkov.

Použité zdroje:

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4137549/

(2) Tisserand, R., & Young, R. (2013). Essential oil safety: a guide for health care professionals. New York: Churchill Livingstone Elsevier.

(3) Catty, S. (2001). Hydrosols: the next aromatherapy. Inner Traditions/Bear & Co.

Komentáre